თემატიკა:  პოლიტიკური პარტიები; ოპოზიცია.
საჩხეურის სკოლის ისტორია // ახალი განათლება. - , 2011. - 5-11 მაისი. - N17. - გვ.6-7[MFN: 68031]
UDC:  37 + 373.5](479.22)
ანოტაცია:  ლეჩხუმის მაზრაში შემავალი საგანმანათლებლო კერებისა და საჩხეურის საჯარო სკოლის ისტორია
მოხსენიებული პირები:  ძნელაძე გოჩა (საჩხეურის საჯარო სკოლის დირექტორი).
ორგანიზაცია:  წყალტუბოს მუნიციპალიტეტის საჩხეურის საჯარო სკოლა.
თემატიკა:  საგანმანათლებლო კერები; საჯარო სკოლები.
ვინ და რამდენ მილიონად ყიდულობს პარლამენტის შენობას და რა გაკეთდება საკანონმდებლო ორგანოს ადგილას? // კვირის ქრონიკა. - , 2011. - 18-21 აპრილი. - N16. - გვ.25[MFN: 68032]
UDC:  332.012.332(479.22)
ანოტაცია:  პარლამენტის შენობის სავარაუდო პრივატიზაციის შესახებ
მოხსენიებული პირები:  ხუროშვილი გია (მთავრობის საპარლამენტო მდივანი).
თემატიკა:  სახელმწიფო ქონება.
1. დავითაშვილი, დენის
რა გასაიდუმლოებული სხდომა ჩაატარა დიმიტრი შაშკინმა და რა ფარული ზრახვები გაუშიფრეს განათლების მინისტრს?! // კვირის ქრონიკა. - , 2011. - 18-21 აპრილი. - N16. - გვ.26[MFN: 68033]
UDC:  373 + 328.13](479.22)
ანოტაცია:  პროფესიული განათლებისა და კვალიფიციური კადრების მომზადების მუშაკთა და სტუდენტთა პროფკავშირის ლიდერ დენის დავითაშვილის საუბარი განათლების სამინისტროში არსებული საზოგადოებრივი დარბაზის შეკრებისა და ქართულის, როგორც უცხო ენის სტანდარტის განხილვაზე მუშაობის დაწყების შესახებ
პერსონალია:  შაშკინი დიმიტრი (განათლების მინისტრი); პეტრიაშვილი ირაკლი (გაერთიანებული პროფკავშირების თავმჯდომარე); კობახიძე მაია (პედაგოგთა და მეცნიერთა თავისუფალი პროფკავშირების პრეზიდენტი).
თემატიკა:  განათლება; სამინისტროები.
გაგრაში ბიზნესის 80 პროცენტს სომხები აკონტროლებენ // რეზონანსი. - , 2007. - 18 აგვისტო. - N220. - გვ.5[MFN: 68034]
UDC:  323.173 + 334.22 + 323.15(=19)](479.22:479.224)
ანოტაცია:  აფხაზეთში ეთნიკურ სომეხთა რაოდენობის ზრდისა და მათი ბიზნესსაქმიანობის შესახებ.
მოხსენიებული პირები:  ბაღაფში სერგეი (აფხაზეთის დე ფაქტო პრეზიდენტი); არეშიძე მამუკა (ექსპერტი კავკასიის საკითხებში); ბაიბურთი ვან (პარლამენტარი).
თემატიკა:  კონფლიქტური რეგიონები; ბიზნესი; ეთნიკური უმცირესობები.
1. სემინარი ყურძნისა და ყურძნისეული პროდუქტების კვლევაში // თბილისის უნივერსიტეტი. - , 2011. - 15 აპრილი. - N5. - გვ.4[MFN: 68035]
UDC:  54 + 634.8.047](479.22)
ანოტაცია:  UNESCO-ს მიერ ქიმიის საერთაშორისო წლის აღნიშვნასთან დაკავშირებით თსუ-ში გამართული სემინარის შესახებ, რომელიც ეხებოდა საბუნებისმეტყველო მეცნიერებების როლს ყურძნისა და ყურძნისეული პროდუქტების კვლევაში
მოხსენიებული პირები:  მანველიძე ნინო (შპს "ღვინის ლაბორატორიის" ხარისხის სამსახურის უფროსი, ქიმიის დოქტორი); კახიანი ხათუნა (თსუ-ის ზუსტ და საბუნებისმეტყველო მეცნიერებათა სამეცნიერო კვლევების სამსახურის უფროსი თანამშრომელი, ქიმიის დოქტორი).
თემატიკა:  ქიმია; ყურძნის პროდუქტები.
როგორ ექცევიან ქართველებს თურქეთში საზარელი მკვლელობების შემდეგ? // კვირის ქრონიკა. - , 2011. - 18-21 აპრილი. - N16. - გვ.27[MFN: 68036]
UDC:  325(=353.1)(560)
ანოტაცია:  თურქეთში მყოფ საქართველოს მოქალაქეების მდგომარეობაზე
თემატიკა:  ქართველები საზღვარგარეთ.
ბიბლიოთეკები მკითხველებს ლამის ყოველ დღე კარგავს // რეზონანსი. - , 2007. - 18 აგვისტო. - N220. - გვ.7[MFN: 68037]
UDC:  004.738.5 + 027.5](479.22)
ანოტაცია:  თანამედროვე ტექნოლოგიების განვითარებისა და ბიბლიოთეკებში მკითხველთა რაოდენობის შემცირების შესახებ.
თემატიკა:  ინტერნეტი; ბიბლიოთეკები.