"სამხრეთ ოსეთი" - ბოლშევიკური ტერმინი // რეზონანსი. - , 2007. - 10 სექტემბერი. - N243. - გვ.1,15[MFN: 69124]
UDC: 323.173(479.22:479.225)
ანოტაცია: გია თორთლაძის წერილი ცხინვალის სტატუსის შესახებ.
თავდაცვა - "ტოტალური" და "უპირობო" // რეზონანსი. - , 2006. - 8 სექტემბერი. - N243. - გვ.5[MFN: 69125]
UDC: 355/359 + 351.862.44](479.22)
ანოტაცია: ეროვნული უსაფრთხოების კონცეფციაში შესატანი ცვლილებების შესახებ.
თემატიკა: თავდაცვა; უსაფრთხოება.
რა მოხდა ოქრუაშვილის სკანდალური ინტერვიუს შემდეგ? : ინტერვიუ / ი.ოქრუაშვილი ; ესაუბრებოდა ე.ბერიძე // ალია. - , 2011. - 12-16 მაისი. - N36. - გვ.2-4[MFN: 69126]
ანოტაცია: "ქართული პარტიის" წევრის, ი.ოქრუაშვილის მიერ ტელეკომპანია "მაესტროსთვის" მიცემული ინტერვიუს სრული ვერსია
თემატიკა: პოლიტიკოსები.
ხელისუფლება არმიის გაზრდას და სამხედრო ბაზის მშენებლობას გეგმავს // რეზონანსი. - , 2007. - 10 სექტემბერი. - N243. - გვ.2[MFN: 69127]
UDC: 355/359 + 355.434.1](479.22)
მოხსენიებული პირები: კაციტაძე კახა (სამხედრო ექსპერტი); რურუა ნიკა (პარლამენტის თავდაცვისა და უშიშროების კომიტეტის თავმჯდომარე).
თემატიკა: სამხედრო საქმე; სამხედრო ბაზები.
დასავლური ცივილიზაციის მე-6 ჩიხი // რეზონანსი. - , 2007. - 10 სექტემბერი. - N243. - გვ.3[MFN: 69128]
UDC: 786.2(73)
ანოტაცია: აშშ-ში მოღვაწე ქართველი პიანისტის შესახებ.
მოხსენიებული პირები: მაზმანიშვილი დუდი (პიანისტი).
თემატიკა: პიანისტები.
ტოტალური შემცირებების მოლოდინი სახელმწიფო სტრუქტურებში // რეზონანსი. - , 2007. - 10 სექტემბერი. - N243. - გვ.4[MFN: 69129]
UDC: 342.5 + 331.108.27](479.22)
ანოტაცია: სახელმწიფო სტრუქტურებში მოსალოდნელი რეორგანიზაციის შესახებ.
მოხსენიებული პირები: გუგავა გიორგი ("ლეიბორისტული პარტიის" წევრი); პეტრიაშვილი ირაკლი ("გაერთიანებული პროფკავშირების" ხელმძღვანელი).
თემატიკა: სახელმწიფო სტრუქტურები; კადრების შემცირება.
გვერდები: «« პირველი « წინა | 6908 | 6909 | 6910 | 6911 | 6912 | 6913 | 6914 | 6915 | 6916 | 6917 | 6918 | შემდეგი » ბოლო »» |