კონსულტაციების დონეზე ჩამოქვეითებული ჟენევა // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 15 ოქტომბერი. - N282. - გვ.1,4[MFN: 6964]
ანოტაცია:  ჟენევის კონფერენციაზე საქართველოსთან დაკავშირებულ შეხვედრებზე განსახილველი საკითხების მიმოხილვა
თემატიკა:  რუსეთ-საქართველოს დაპირისპირება; საერთაშორისო ურთიერთობები.
სახალხო დამცველს საპარლამენტო ოპოზიციაც უპირისპირდება // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 15 ოქტომბერი. - N282. - გვ.1,2[MFN: 6965]
ანოტაცია:  პოლიტიკური მიკერძოებულობის ბრალდება სახალხო დამცველის მიმართ
პერსონალია:  სუბარი სოზარ (სახალხო დამცველი); ცაგარეიშვილი გია (საპარლამენტო უმცირესობის წარმომადგენელი).
თემატიკა:  პარლამენტი; პოლიტიკური პარტიები.
1. Бурджанадзе, Нино
Грузия входит в фазу сложнейшего политического кризиса // Свободная Грузия. - Тбилиси, 2008. - 25 октября. - N88-89. - С.3[MFN: 6966]
ანოტაცია:  По поводу письма экс-спикера Грузии президенту Михаилу Саакашвили в связи с политическим кризисом в Грузии
საკადრო პრობლემას შესაძლოა პატიმართა ამბოხი მოჰყვეს // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 16 ოქტომბერი. - N281. - გვ.1,5[MFN: 6967]
ანოტაცია:  რუსთავის მე-6 საპყრობილეში პატიმართა შესაძლო ბუნტის შესახებ
თემატიკა:  საქართველოს ციხეები.
საკვანძო სიტყვები:  საპყრობილეები; ბუნტი; სასჯელაღსრულებითი სისტემა.
იპოდრომის შავბნელი ისტორია - წყვდიადი ჩვენს ფილტვებში // ბანკები და ფინანსები. - თბ., 2008. - 28 ოქტ.-3 ნოემბ.. - N18. - გვ.1,9[MFN: 6968]
UDC:  574(479.22)
ანოტაცია:  იპოდრომის ტერიტორიის გაყიდვაზე და განაშენიანებაზე
ორგანიზაცია:  იპოდრომი.
საკვანძო სიტყვები:  მშენებლობა.
ლიკლიკაძე:რატომ ველოლიავებით აგრესორს? : ინტერვიუ / კ. ლიკლიკაძე ; ესაუბრა ეკა ბასილაია // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 15 ოქტომბერი. - N282. - გვ.2[MFN: 6969]
ანოტაცია:  სამხედრო ექსპერტი საუბრობს ქართული საჰაერო სივრცის დარღვევაზე საგარეო საქმეთა სამინისტროს მიერ გავრცელებულ არაკომპეტენტურ განცხადებაზე
თემატიკა:  რუსეთის აგრესია; საჰაერო სივრცე.
Друг Америки : Интервью / Михаил Саакашвили ; Записала Дебора Соломон // Свободная Грузия. - , 2008. - 25 октября. - N88-89. - С.4[MFN: 6970]
ანოტაცია:  Президент Грузии отвечает на вопросы "Тhe New York Times"
როინ შავაძის საქმემ პარლამენტამდე მიაღწია. ინფორმაცია "გრიფით საიდუმლო" მებრძოლმა საფლავში ჩაიტანა. გამოძიება "გრიფით საიდუმლო" გრძელდება!.. // ვერსია. - თბ., 2008. - 24-26 ოქტომბერი. - N125(180). - გვ.4[MFN: 6971]