კონსულტაციების დონეზე ჩამოქვეითებული ჟენევა // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 15 ოქტომბერი. - N282. - გვ.1,4[MFN: 6964]
ანოტაცია: ჟენევის კონფერენციაზე საქართველოსთან დაკავშირებულ შეხვედრებზე განსახილველი საკითხების მიმოხილვა
თემატიკა: რუსეთ-საქართველოს დაპირისპირება; საერთაშორისო ურთიერთობები.
სახალხო დამცველს საპარლამენტო ოპოზიციაც უპირისპირდება // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 15 ოქტომბერი. - N282. - გვ.1,2[MFN: 6965]
ანოტაცია: პოლიტიკური მიკერძოებულობის ბრალდება სახალხო დამცველის მიმართ
პერსონალია: სუბარი სოზარ (სახალხო დამცველი); ცაგარეიშვილი გია (საპარლამენტო უმცირესობის წარმომადგენელი).
თემატიკა: პარლამენტი; პოლიტიკური პარტიები.
Бурджанадзе, Нино
Грузия входит в фазу сложнейшего политического кризиса // Свободная Грузия. - Тбилиси, 2008. - 25 октября. - N88-89. - С.3[MFN: 6966]
ანოტაცია: По поводу письма экс-спикера Грузии президенту Михаилу Саакашвили в связи с политическим кризисом в Грузии
საკადრო პრობლემას შესაძლოა პატიმართა ამბოხი მოჰყვეს // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 16 ოქტომბერი. - N281. - გვ.1,5[MFN: 6967]
ანოტაცია: რუსთავის მე-6 საპყრობილეში პატიმართა შესაძლო ბუნტის შესახებ
თემატიკა: საქართველოს ციხეები.
საკვანძო სიტყვები: საპყრობილეები; ბუნტი; სასჯელაღსრულებითი სისტემა.
დადეშელი, თამთა
იპოდრომის შავბნელი ისტორია - წყვდიადი ჩვენს ფილტვებში // ბანკები და ფინანსები. - თბ., 2008. - 28 ოქტ.-3 ნოემბ.. - N18. - გვ.1,9[MFN: 6968]
UDC: 574(479.22)
ანოტაცია: იპოდრომის ტერიტორიის გაყიდვაზე და განაშენიანებაზე
ორგანიზაცია: იპოდრომი.
თემატიკა: ეკოლოგია.
საკვანძო სიტყვები: მშენებლობა.
ლიკლიკაძე:რატომ ველოლიავებით აგრესორს? : ინტერვიუ / კ. ლიკლიკაძე ; ესაუბრა ეკა ბასილაია // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 15 ოქტომბერი. - N282. - გვ.2[MFN: 6969]
ანოტაცია: სამხედრო ექსპერტი საუბრობს ქართული საჰაერო სივრცის დარღვევაზე საგარეო საქმეთა სამინისტროს მიერ გავრცელებულ არაკომპეტენტურ განცხადებაზე
თემატიკა: რუსეთის აგრესია; საჰაერო სივრცე.
Саакашвили, Михаил
Друг Америки : Интервью / Михаил Саакашвили ; Записала Дебора Соломон // Свободная Грузия. - , 2008. - 25 октября. - N88-89. - С.4[MFN: 6970]
ანოტაცია: Президент Грузии отвечает на вопросы "Тhe New York Times"
თემატიკა: პოლიტიკა; საქართველოს პრეზიდენტი.
როზომაშვილი, ლალი
როინ შავაძის საქმემ პარლამენტამდე მიაღწია. ინფორმაცია "გრიფით საიდუმლო" მებრძოლმა საფლავში ჩაიტანა. გამოძიება "გრიფით საიდუმლო" გრძელდება!.. // ვერსია. - თბ., 2008. - 24-26 ოქტომბერი. - N125(180). - გვ.4[MFN: 6971]