მგალობლიშვილი არ იქნება ორიგინალური. დარჩება თუ არა ბენდუქიძე ისევ ფაქტობრივ პრემიერ-მინისტრად // ბანკები და ფინანსები. - თბ., 2008. - 4-10 ნოემბ.. - N19. - გვ.1,5[MFN: 7212]
ანოტაცია:  პრემიერ-მინისტრად გ. მგალობლიშვილის დანიშვნა
თემატიკა:  პრემიერ-მინისტრები.
რისთვის ემზადებიან ჯარი და პოლიცია. შსს ყაზარმულ მდგომარეობაზე გადასვლას უარყოფს, თუმცა შეიარაღებული კონფლიქტის განახლების საფრთხეს ადასტურებს // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 24 ოქტომბერი. - N291. - გვ.1,5[MFN: 7213]
ანოტაცია:  საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არსებული მძიმე ვითარებისა და ქართული ჯარის ყაზარმულ მდგომარებაზე გადასვლის მიზეზები. ხელისუფლების წარმომადგენლებისა და ექსპერტების შეფასებები
პერსონალია:  უტიაშვილი შოთა (შსს-ს ანალიტიკური დეპარტამენტის თავმჯდომარე); თარგამაძე გივი (პარლამენტის თავდაცვისა და უშიშროების კომიტეტის თავმჯდომარე); არეშიძე მამუკა (კონფლიქტოლოგი); სესიაშვილი ირაკლი (უსაფრთხოების საკითხებში ექსპერტი); თავდგირიძე გიორგი (სამხედრო ექსპერტი).
თემატიკა:  ქართული ჯარი; ქართული პოლიცია; ოკუპირებული ტერიტორიები.
1. ტყეშელაშვილი, დავით
სხვადასხვა რაიონებში აჭარიდან კიდევ 500 ოჯახს ჩაასახლებენ : ინტერვიუ / დავით ტყეშელაშვილი ; ესაუბრა ნინო მიქიაშვილი // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 24 ოქტომბერი. - N291. - გვ.1,3[MFN: 7214]
ანოტაცია:  სახელმწიფო მინისტრი რეგიონული მართვის საკითხებში საუბრობს მაღალმთიანი აჭარიდან სტიქიით დაზარალებული მოსახლეობის ჩასახლების პრობლემებზე
გეოგ.დასახელება:  კახეთი; სამცხე-ჯავახეთი; ქვემო ქართლი.
თემატიკა:  სტიქიური უბედურებები.
საკვანძო სიტყვები:  მიტოვებული სახლები; სახლების შესყიდვა.
1. შემცირებულ ინვესტიციებს მთავრობა დონორების მიერ გამოყოფილი თანხებით ჩაანაცვლებს : ინფორმაცია // ბანკები და ფინანსები. - თბ., 2008. - 4-10 ნოემბ.. - N18. - გვ.2[MFN: 7215]
UDC:  330 + 330.322(479.22)
ანოტაცია:  მთავრობის სამოქმედო პროგრამის განხორციელება
თემატიკა:  ეკონომიკა; ინვესტიციები.
კითხვები, რომელსაც მერაბიშვილმა არ უპასუხა. შს მინისტრის თქმით, მთავრობა თითოეულ იძულებით გადაადგილებულ პირს 0,5-1 ჰექტარ მიწას გამოუყოფს // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 24 ოქტომბერი. - N291. - გვ.2[MFN: 7216]
ანოტაცია:  შინაგან საქმეთა მინისტრ ვანო მერაბიშვილის მიერ ინტერნეტ ფორუმში გაცემული პასუხები აგვისტოს მოვლენებთან დაკავშირებით
თემატიკა:  საქართველოს მთავრობა; მინისტრები; რუსეთ-საქართველოს ომი.
საკვანძო სიტყვები:  სტრატეგიული შეცდომები; როკის გვირაბი; საბრძოლო ტექნიკა; ბუფერული ზონები; სამხედრო ზარალი; შავაძის მკვლელობა; ჩაძირული გემები; ჯარისკაცთა დაჯილდოება; 7 ნოემბრის მოვლენები; ქართული ავიაცია.
1. ბერუაშვილი, გურამ
4 რუსული არხი 1 ქართულის სანაცვლოდ : ინტერვიუ / გურამ ბერუაშვილი ; ესაუბრა ლანა ბერიძე // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 24 ოქტომბერი. - N291. - გვ.3[MFN: 7217]
ანოტაცია:  საკაბელო ტელექსელების კავშირის თავმჯდომარის შეთავაზება რუს კოლეგებს რუსული საკაბელო ტელექსელების პაკეტში 1 ქართული არხის ჩართვის სანაცვლოდ ქართულ საკაბელოებზე 4 რუსული არხის ჩართვის შესახებ
თემატიკა:  ტელევიზია; საკაბელო ტელევიზია.
ვის აწყობდა სეპარატისტთა კონტრდაზვერვის მაღალჩინოსნის სიკვდილი. ედუარდ ემინ-ზადე თავის დროზე აჭარის უშიშროებაში მუშაობდა // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 24 ოქტომბერი. - N291. - გვ.3[MFN: 7218]
ანოტაცია:  ვერსიები და მიზეზები აფხაზეთის დე ფაქტო უშიშროების სამსახურის მაღალჩინოსნის მკვლელობასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  შამბა სერგეი (აფხაზეთის დე ფაქტო საგარეო საქმეთა მინისტრი); ზაქარეიშვილი პაატა (კონფლიქტოლოგი).
მოხსენიებული პირები:  ემინ-ზადე ედუარდ (მოკლული); შამუგია ელდარ (მოკლული).
"ხელისუფლებას ყველაზე მეტად დამოუკიდებელი აზროვნების მქონე ადამიანები აშინებს" : ინტერვიუ / ნ.ბურჯანაძე ; ესაუბრა მ.შონია // ბანკები და ფინანსები. - თბ., 2008. - 4-10 ნოემბ.. - N19. - გვ.3,5[MFN: 7219]
ანოტაცია:  პოლიტიკურ ვითარებაზე, ახალი პარტიის შექმნასა და მომავლის გეგმებზე
საკვანძო სიტყვები:  ოპოზიცია.