"ირაკლი ალასანიამ რომ უბედურება დაგვმართა, ასეთს მტერი ვერ გვიზამდა!" : ინტერვიუ / პაატა დავითაია ; ესაუბრა ლ.ჯავახიშვილი // კვირის ქრონიკა . - , 2008. - 11-17 თებერვალი. - N6. - გვ.4-7[MFN: 727 ]
ანოტაცია: ქართულ-აფხაზური კონფლიქტი
პერსონალია: პან გი მუნი (გაეროს გენერალური მდივანი); იაკობაშვილი თემურ (სახელმწიფო მინისტრი რეინტეგრაციის საკითხებში); ალასანია ირაკლი (საქართველოს ელჩი გაეროში).
თემატიკა: პოლიტიკა ; კონფლიქტური რეგიონები .
"ხალხი გვერდზე გასწევს ოპოზიციასაც და დაიწყება ქაოტური პროცესები, ეს წალეკავს მერე ხელისუფლებასაც, ოპოზიციასაც, ბიზნესსაც და მთელ ქვეყანას..." : ინტერვიუ / რამაზ საყვარელიძე ; ესაუბრა რ.შატაკიშვილი // კვირის ქრონიკა . - , 2008. - 11-17 თებერვალი. - N6. - გვ.6[MFN: 728 ]
ანოტაცია: გაერთიანებული ოპოზიციის განხეთქილებაზე
"ბიძინა ივანიშვილი შეიძლება ინფარქტით... ჯვარი ეწეროს, ინფარქტით გარდაიცვალოს ჩაის დალევის შემდეგ" // ჯორჯიან თაიმსი . - , 2008. - 13-20 მარტი. - N011(478). - გვ.2[MFN: 729 ]
ანოტაცია: ბიზნესმენ ბიძინა ივანიშვილისა და საქართველოს ხელისუფლებას შორის ურთიერთობაზე კომენტარს აკეთებენ, "ლეიბორისტული პარტიის" თავმჯდომარე შალვა ნათელაშვილი და ექსპერტი გია ხუხაშვილი.
პერსონალია: ივანიშვილი ბიძინა ; ოქრუაშვილი ირაკლი (პარტია "ერთიანი საქართველოსთვის" ლიდერი); პატარკაციშვილი ბადრი (ბიზნესმენი).
გეწაძე, კახა
კახა გეწაძე: "ოლიმპიური კომიტეტის პრეზიდენტი არასოდეს გავხდები!" ვინ უხდის ოლიმპიელებს გაორმაგებულ ხელფასს და გასამმაგებულ პრემიას, ვინ დაიკავებს სოკ-ში პატარკაციშვილის ადგილს? : ინტერვიუ / კახა გეწაძე ; ესაუბრა მაია თეთრაძე // ვერსია . - , 2008. - 29 თებერვალი - 2 მარტი. - N24(79). - გვ.2[MFN: 730 ]
UDC: 32 + 796(479.22)
ანოტაცია: საუბარი პარლამენტარ კახა გეწაძესთან.
პერსონალია: თოფაძე გოგი (ბიზნესმენი, ოლიმპიური კომიტეტის პრეზიდენტის მოვალეობის შემსრულებელი); პატარკაციშვილი ბადრი (ბიზნესმენი, ოლიმპიური კომიტეტის ყოფილი პრეზიდენტი).
თემატიკა: პოლიტიკა ; სპორტი .
"არკადია", 2008 წლის 28 თებერვალი, ბადრი პატარკაციშვილის დასაფლავება : ფოტორეპორტაჟი // ვერსია . - თბილისი, 2008. - 29 თებერვალი - 2 მარტი. - N24(79). - გვ.2[MFN: 731 ]
ფოტოები: ბადრი პატარკაციშვილი; ბადრი პატარკაციშვილის მეუღლე; ბადრი პატარკაციშვილის დასაფლავება
თემატიკა: პოლიტიკა ; ბიზნესი .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | შემდეგი » ბოლო »»