"კონტუზია მქონდა და 20 დღე ცუდად ვიყავი". სად იყო გამქრალი გენერალი ყურაშვილი და რატომ ვერ მოხერხდა ომის დროს ხალხის ევაკუაცია // ვერსია . - თბ., 2008. - 29-30 ოქტომბერი. - N127(182). - გვ.4[MFN: 7250 ]
ფოტოები: მამუკა ყურაშვილი
ანოტაცია: საპარლამენტო კომისიის სხდომაზე გენერალ მამუკა ყურაშვილის დაკითხვის საინტერესო დეტალები
პერსონალია: დავითაია პაატა (პარლამენტარი); მინაშვილი აკაკი (პარლამენტარი); გოგორიშვილი ხათუნა (პარლამენტარი); ვეფხვაძე ლევან (პარლამენტარი).
"ყაზტრანსგაზს" მრიცხველების შეცვლის მოთხოვნის წამოყენების უფლება არა აქვს // რეზონანსი . - თბ., 2008. - 24 ოქტომბერი. - N291. - გვ.8[MFN: 7251 ]
UDC: 629.4.082.22(479.22)
ანოტაცია: სემეკის "გაზის მოხმარების წესების" მიხედვით დაინტერესებულმა კომპანიამ უნდა უზრუნველყოს მრიცხველების ლაბორატორიული შემოწმება ან გამოცვლა
პერსონალია: მეჭურჭლიშვილი ვანო (სემეკის მეთოდოლოგიური ინფორმაციული უზრუნველყოფის დეპარტამენტის უფროსი); კიკალიშვილი მამუკა ("ყაზტრანსგაზ-თბილისის "გენერალური დირექტორი).
თემატიკა: გაზმომარაგება .
ლატვიურმა Parex Bank-მა საქართველოს საბანკო ბაზარზე შემოსვლის გეგმის განხორციელება განუსაზღვრელი დროით გადადო : ინფორმაცია // ბანკები და ფინანსები . - თბ., 2008. - 4-10 ნოემბ.. - N18. - გვ.10[MFN: 7252 ]
ანოტაცია: რუსული აგრესიის შედეგი
გვერდები: «« პირველი « წინა | 721 | 722 | 723 | 724 | 725 | 726 | 727 | 728 | 729 | 730 | 731 | შემდეგი » ბოლო »»