ცხოვრება ხომ სიხარულისგან და გულისტკივილისგან შედგება : ინტერვიუ / ლ.თაბუკაშვილი ; ესაუბრა ლ.ოჩიაური // რეზონანსი. - , 2006. - 7 დეკემბერი. - N333. - გვ.10[MFN: 72926]
ანოტაცია:  სხვადასხვა დროს გაზეთ "რეზონანსისათვის" მიცემული ინტერვიუების ფრაგმენტები.
თემატიკა:  კინომცოდნეები.
სკოლის მასწავლებლების მესამედი სექტემბრიდან უმუშევარი დარჩება? // რეზონანსი. - , 2011. - 29 ივნისი. - N169. - გვ.3[MFN: 72927]
UDC:  373.5 + 37.091.321](479.22)
ანოტაცია:  საჯარო სკოლებში მასწავლებელთა საათების განაწილების პროცესზე
მოხსენიებული პირები:  ვახანია ზურაბ (აკადემიკოსი).
თემატიკა:  საჯარო სკოლები; პედაგოგები.
1. "პროკრედიტ ბანკმა" ლაგოდეხის ნაკრძალში ეკოტური გამართა : ინფორმაცია // ბანკები და ფინანსები. - , 2011. - 29 ივნისი - 5 ივლისი. - N19. - გვ.11[MFN: 72928]
UDC:  639.1.055.36(479.22)
ანოტაცია:  ბანკის თანამშრომლობაზე ლაგოდეხის ნაკრძალთან
თემატიკა:  ნაკრძალები.
საკვანძო სიტყვები:  ეკოტური; ნაკრძალის დასუფთავება; ქველმოქმედება.
რატომ ჩაუკეტეს ნონა გაფრინდაშვილს "მუზა". "სახალხო კრება" 26 მაისის მოვლენებთან დაკავშირებით საერთაშორისო კომისიის შექმნას ითხოვს // რეზონანსი. - , 2011. - 25 ივნისი. - N165. - გვ.4[MFN: 72929]
ანოტაცია:  "სახალხო კრების" ლიდერთა შეხვედრა სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებთან ღია ცის ქვეშ.
პერსონალია:  ბურჯანაძე ნინო ("დემოკრატიული მოძრაობის" ლიდერი); ანჯაფარიძე ლევან (რეჟისორი).
მოხსენიებული პირები:  გაფრინდაშვილი ნონა ("სახალხო კრების" აღმასრულებელი საბჭოს თავმჯდომარე); ლორთქიფანიძე მარიკა (ისტორიკოსი); ესაძე რეზო ("სახალხო კრების" აღმასრულებელი საბჭოს წევრი); ფირცხალავა გურამ (მსახიობი); ბურჯანაძე გია (მსახიობი).
ხელისუფლება "ექვსიანთან" მოლაპარაკების გაგრძელებას კატეგორიულად გამორიცხავს // რეზონანსი. - , 2011. - 29 ივნისი. - N169. - გვ.3[MFN: 72930]
ანოტაცია:  საარჩევნო გარემოს გაუმჯობესების საკითხზე მომუშავე ოპოზიციური პარტიებისა და ხელისუფლების ურთიერთობის პერსპექტივებზე
მოხსენიებული პირები:  მაჭავარიანი მიხეილ (პარლამენტის პირველი ვიცე-სპიკერი); ჩიქოვანი ირაკლი ("თავისუფალი დემოკრატების" წარმომადგენელი).
საარჩევნო ასაკი შეიძლება 2 წლით შემცირდეს : ინტერვიუ / ზ. ქუცნაშვილი ; ესაუბრა ეკა ბასილაია // რეზონანსი. - , 2011. - 29 ივნისი. - N169. - გვ.3,4[MFN: 72931]
ანოტაცია:  ა/ო "კანონი ხალხისათვის" თავმჯდომარის მოსაზრება ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის რეკომენდაციის საფუძველზე საარჩევნო ასაკის 2 წლით შემცირებასთან დაკავშირებით
სკანდალური ინფორმაცია გლდანის ციხიდან // რეზონანსი. - , 2011. - 25 ივნისი. - N165. - გვ.4[MFN: 72932]
UDC:  347.965 + 343.261 + 342.7](479.22)
ანოტაცია:  საქართველოს ადვოკატთა ასოციაციის თავმჯდომარის პრესკონფერენცია ადვოკატ ლექსო არქამიას დევნისა და მისი დაცვის ქვეშ მყოფი პატიმრის მალხაზ არქამიაზე ძალადობის ფაქტებთან დაკავშირებით.
მოხსენიებული პირები:  ხატიაშვილი ზაზა (საქართველოს ადვოკატთა ასოციაციის თავმჯდომარე); არქამია ლექსო (ადვოკატი); არქამია ნინო.
თემატიკა:  ადვოკატები; პატიმრები; ადამიანის უფლებები.
ჟურნალისტები შსს-ს წინააღმდეგ // რეზონანსი. - , 2011. - 29 ივნისი. - N169. - გვ.5[MFN: 72933]
UDC:  323.233 + 070.422](479.22)
ანოტაცია:  26 მაისის მოვლენების დროს დაზარალებული ჟურნალისტების სარჩელი შსს-ს წინააღმდეგ თბილისის საქალაქო სასამართლოს ადმინისტრაციულ საქმეთა კოლეგიაში
მოხსენიებული პირები:  კაპანაძე ნათია ("ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის" იურისტი); უტიაშვილი შოთა (შსს-ს ანალიტიკური დეპარტამენტის უფროსი); გოგელია ნატო ("გურია ნიუსის" ჟურნალისტი); სივსივაძე ბექა (გაზეთ "ასავალ-დასავალის" ჟურნალისტი); მამაცაშვილი გიორგი (გაზეთ "ასავალ-დასავალის" ჟურნალისტი).
თემატიკა:  საპროტესო აქციები; ჟურნალისტები.
ჟურნალისტების მძიმე ყოფა საქართველოში. შეურაცხყოფა, ცემა, დევნა, საჯარო ინფორმაციის გაუცემლობა // რეზონანსი. - , 2011. - 25 ივნისი. - N165. - გვ.5[MFN: 72934]
ანოტაცია:  რეგიონალური მედიის ჟურნალისტების დევნისა და მათზე ზეწოლის ფაქტებთან დაკავშირებით.
პერსონალია:  სალაყაია იზა (ინტერნეტ-გაზეთის "თავისუფალი სიტყვა. გე" ჟურნალისტი); დანელიშვილი ნათია ("კახეთის საინფორმაციო ცენტრის" ჟურნალისტი).
მოხსენიებული პირები:  ლემონჯავა ვახტანგ (გოჩა) (ფოთის მერი); ჯანაშია ელისო (ინტერნეტ გაზეთის "თავისუფალი სიტყვა" რედაქტორი); მთივლიშვილი გელა ("კახეთის საინფორმაციო ცენტრის" რედაქტორი); წიწიკაშვილი საბა ("ქართული ხმის" რედაქტორი); ღლონტი შორენა ("გურია ნიუსის" საინფორმაციო სამსახურის ხელმძღვანელი).
თემატიკა:  ჟურნალისტები; ადამიანის უფლებები.
ხაჯიმბა - "პირველი მერცხალი". აფხაზეთში "პრეზიდენტობის" კანდიდატთა რეგისტრაცია დაიწყო // რეზონანსი. - , 2011. - 29 ივნისი. - N169. - გვ.5,6[MFN: 72935]
UDC:  323.173 + 324](479.22:479.224)
ანოტაცია:  აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკაში დაგეგმილ საპრეზიდენტო არჩევნებზე
მოხსენიებული პირები:  ხაჯიმბა რაულ (აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკის პრეზიდენტობის ერთ-ერთი კანდიდატი); ბუთბა ბესლან (ბიზნესმენი); შამბა სერგეი (აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკის პრემიერ-მინისტრი); ზაქარეიშვილი პაატა (კონფლიქტოლოგი).
თემატიკა:  კონფლიქტური რეგიონები; არჩევნები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 7289 | 7290 | 7291 | 7292 | 7293 | 7294 | 7295 | 7296 | 7297 | 7298 | 7299 |  შემდეგი »  ბოლო »»