ანოტაცია: ა/ო "კანონი ხალხისათვის" თავმჯდომარის მოსაზრება ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის რეკომენდაციის საფუძველზე საარჩევნო ასაკის 2 წლით შემცირებასთან დაკავშირებით
სკანდალური ინფორმაცია გლდანის ციხიდან // რეზონანსი . - , 2011. - 25 ივნისი. - N165. - გვ.4[MFN: 72932 ]
UDC: 347.965 + 343.261 + 342.7](479.22)
ანოტაცია: საქართველოს ადვოკატთა ასოციაციის თავმჯდომარის პრესკონფერენცია ადვოკატ ლექსო არქამიას დევნისა და მისი დაცვის ქვეშ მყოფი პატიმრის მალხაზ არქამიაზე ძალადობის ფაქტებთან დაკავშირებით.
მოხსენიებული პირები: ხატიაშვილი ზაზა (საქართველოს ადვოკატთა ასოციაციის თავმჯდომარე); არქამია ლექსო (ადვოკატი); არქამია ნინო .
თემატიკა: ადვოკატები ; პატიმრები ; ადამიანის უფლებები .
ჟურნალისტები შსს-ს წინააღმდეგ // რეზონანსი . - , 2011. - 29 ივნისი. - N169. - გვ.5[MFN: 72933 ]
UDC: 323.233 + 070.422](479.22)
ანოტაცია: 26 მაისის მოვლენების დროს დაზარალებული ჟურნალისტების სარჩელი შსს-ს წინააღმდეგ თბილისის საქალაქო სასამართლოს ადმინისტრაციულ საქმეთა კოლეგიაში
მოხსენიებული პირები: კაპანაძე ნათია ("ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის" იურისტი); უტიაშვილი შოთა (შსს-ს ანალიტიკური დეპარტამენტის უფროსი); გოგელია ნატო ("გურია ნიუსის" ჟურნალისტი); სივსივაძე ბექა (გაზეთ "ასავალ-დასავალის" ჟურნალისტი); მამაცაშვილი გიორგი (გაზეთ "ასავალ-დასავალის" ჟურნალისტი).
თემატიკა: საპროტესო აქციები ; ჟურნალისტები .
ჟურნალისტების მძიმე ყოფა საქართველოში. შეურაცხყოფა, ცემა, დევნა, საჯარო ინფორმაციის გაუცემლობა // რეზონანსი . - , 2011. - 25 ივნისი. - N165. - გვ.5[MFN: 72934 ]
UDC: 070.422 + 342.7](479.22)
ანოტაცია: რეგიონალური მედიის ჟურნალისტების დევნისა და მათზე ზეწოლის ფაქტებთან დაკავშირებით.
პერსონალია: სალაყაია იზა (ინტერნეტ-გაზეთის "თავისუფალი სიტყვა. გე" ჟურნალისტი); დანელიშვილი ნათია ("კახეთის საინფორმაციო ცენტრის" ჟურნალისტი).
მოხსენიებული პირები: ლემონჯავა ვახტანგ (გოჩა) (ფოთის მერი); ჯანაშია ელისო (ინტერნეტ გაზეთის "თავისუფალი სიტყვა" რედაქტორი); მთივლიშვილი გელა ("კახეთის საინფორმაციო ცენტრის" რედაქტორი); წიწიკაშვილი საბა ("ქართული ხმის" რედაქტორი); ღლონტი შორენა ("გურია ნიუსის" საინფორმაციო სამსახურის ხელმძღვანელი).
თემატიკა: ჟურნალისტები ; ადამიანის უფლებები .
ხაჯიმბა - "პირველი მერცხალი". აფხაზეთში "პრეზიდენტობის" კანდიდატთა რეგისტრაცია დაიწყო // რეზონანსი . - , 2011. - 29 ივნისი. - N169. - გვ.5,6[MFN: 72935 ]
UDC: 323.173 + 324](479.22:479.224)
ანოტაცია: აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკაში დაგეგმილ საპრეზიდენტო არჩევნებზე
მოხსენიებული პირები: ხაჯიმბა რაულ (აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკის პრეზიდენტობის ერთ-ერთი კანდიდატი); ბუთბა ბესლან (ბიზნესმენი); შამბა სერგეი (აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკის პრემიერ-მინისტრი); ზაქარეიშვილი პაატა (კონფლიქტოლოგი).
თემატიკა: კონფლიქტური რეგიონები ; არჩევნები .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 7289 | 7290 | 7291 | 7292 | 7293 | 7294 | 7295 | 7296 | 7297 | 7298 | 7299 | შემდეგი » ბოლო »»