ორი თბილისური სირცხვილი // რეზონანსი. - , 2006. - 11 დეკემბერი. - N337. - გვ.6[MFN: 73151]
UDC: 73(479.22)
ანოტაცია: დიმიტრი ყიფიანისა და დიმიტრი გულიას დაზიანებული ძეგლების შესახებ.
პერსონალია: ყიფიანი დიმიტრი (ქართველი საზოგადო მოღვაწე); გულია დიმიტრი (აფხაზი პოეტი).
თემატიკა: სკულპტურული ძეგლები.
"მაღალმთიან სვანეთს მეტი ყურადღება სჭირდება" // რეზონანსი. - , 2006. - 11 დეკემბერი. - N337. - გვ.7[MFN: 73152]
ანოტაცია: სვანეთის პრობლემების ამსახველი წერილი "რეზონანსის" რედაქციას.
გეოგ.დასახელება: სვანეთი.
თემატიკა: სოციალური პრობლემები.
მიქელაძე, ოთარ
კინოზე რომ მელაპარაკებიან, შეყვარებულივით ვწითლდები : ინტერვიუ / ო.მიქელაძე ; ესაუბრა ლ.ოჩიაური // რეზონანსი. - , 2006. - 11 დეკემბერი. - N337. - გვ.10[MFN: 73153]
UDC: 791.44.071.1 + 791.4](479.22)
ანოტაცია: ინტერვიუ რეჟისორთან ფილმის "ამორ, ანუ ნარინჯისფერი ფორთოხალი" - ირგვლივ.
თემატიკა: რეჟისორები; ფილმები.
გირგვლიანის მკვლელობაში მსჯავრდებულებს სასჯელი ძალაში დაუტოვეს // რეზონანსი. - , 2006. - 12 დეკემბერი. - N338. - გვ.44[MFN: 73154]
UDC: 343.61 + 341.98](479.22)
ანოტაცია: სანდრო გირგვლიანის სასამართლო პროცესის შესახებ.
პერსონალია: გირგვლიანი სანდრო (გაერთიანებული ქართული ბანკის თანამშრომელი).
თემატიკა: მკვლელობა; სასამართლო პროცესები.
ნიკოლეიშვილი, გელა
ლევან კალაძის გატაცების ორგანიზატორები ჯერ არ დაუსახელებიათ : ინტერვიუ / გ. ნიკოლეიშვილი ; ესაუბრა თ.ქარჩავა // რეზონანსი. - , 2006. - 12 დეკემბერი. - N338. - გვ.6[MFN: 73155]
UDC: 343.712 + 347.965](479.22)
ანოტაცია: ინტერვიუ ადვოკატთან ბათუ საღინაძის უკანონო დაპატიმრების გამო.
პერსონალია: კალაძე ლევან (ფეხბურთელ კახა კალაძის ძმა); საღინაძე ბათუ (ლევან კალაძის ადვოკატი).
თემატიკა: გატაცება; ადვოკატები.
კაციტაძე, მამუკა
საქართველოს ხელისუფლება კაპიტულაციას აცხადებს : ინტერვიუ / მ.კაციტაძე ; ესაუბრა ს.ქვლივიძე // რეზონანსი. - , 2006. - 12 დეკემბერი. - N338. - გვ.7[MFN: 73156]
ანოტაცია: ინტერვიუ "მემარჯვენეთა" პარტიის წევრთან საპარლამენტო და საპრეზიდენტო არჩევნების გაზაფხულზე ჩატარების აუცილებლობაზე.
თემატიკა: არჩევნები.
საქართველოში ბიზნეს-რისკები მაღალია // რეზონანსი. - , 2006. - 12 დეკემბერი. - N338. - გვ.9[MFN: 73157]
UDC: 334 + 311.3](479.22)
ანოტაცია: საერთაშორისო ანალიტიკური სააგენტოს "კონტროლ რისკ გრუპის" მიერ ჩატარებული კვლევის შედეგები.
თემატიკა: ბიზნესი; სტატისტიკა.
პოლონეთის ისტორია პოლონური თეატრის ინტერესის ცენტრშია // რეზონანსი. - , 2006. - 12 დეკემბერი. - N338. - გვ.10[MFN: 73158]
UDC: 792(438)
ანოტაცია: პოლონეთის თეატრალური ცხოვრების შესახებ.
გეოგ.დასახელება: პოლონეთი.
თემატიკა: თეატრი.
ჟვანია, გიორგი
პრეზიდენტს ზურაბ ჟვანიას დედასთან შეხვედრა არ სურს : ინტერვიუ / გ.ჟვანია ; ესაუბრა ნ.მიქიაშვილი // რეზონანსი. - , 2006. - 13 დეკემბერი. - N339. - გვ.1,5[MFN: 73159]
UDC: 328.1 + 340](479.22)
ანოტაცია: ინტერვიუ ზურაბ ჟვანიას ძმასთან პრემიერის საქმის გამოძიებაზე.
პერსონალია: ჟვანია ზურაბ (ყოფილი პრემიერ-მინისტრი).
თემატიკა: მინისტრები; გამოძიება.
თადუმაძე, შალვა
რეზერვისტები - ჯარში, დაუმორჩილებლები - ციხეში : ინტერვიუ / შ.თადუმაძე ; ესაუბრა ე.წიკლაური // რეზონანსი. - , 2006. - 13 დეკემბერი. - N339. - გვ.1,7[MFN: 73160]
UDC: 355.233 + 342.537](479.22)
ანოტაცია: ინტერვიუ სამხედრო ექსპერტთან რეზერვისტების შესახებ მომზადებული კანონპროექტის შესახებ.
თემატიკა: რეზერვისტები; კანონპროექტები.
გვერდები: «« პირველი « წინა | 7311 | 7312 | 7313 | 7314 | 7315 | 7316 | 7317 | 7318 | 7319 | 7320 | 7321 | შემდეგი » ბოლო »» |