ანოტაცია: "წამების მსხვერპლთა ფსიქოსოციალური და სამედიცინო რეაბილიტაციის ცენტრის" მიერ ავჭალის არასრულწლოვანთა აღმზრდელობით დაწესებულებაში ჩატარებული კვლევის შედეგებზე
მოხსენიებული პირები:კიკნაძე ნინო (ფონდ "ღია საზოგადოება - საქართველოს" წარმომადგენელი); თოიძე ოთარ (პარლამენტის ჯანდაცვის კომიტეტის თავმჯდომარე).
რელიგიური გაერთიანებების შესახებ კანონის დადებითი და უარყოფითი მხარეები : ინტერვიუ / ბ. მინდიაშვილი ; ესაუბრა ლანა ბერიძე // რეზონანსი. - , 2011. - 6 ივლისი. - N176. - გვ.5[MFN: 73392]
ანოტაცია: ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრის, ა/ო "წამის" და საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ორგანიზებით ჩატარებულ საუკეთესო კალიგრაფიის გამოსავლენ კონკურსზე
მოხსენიებული პირები:ბაღბაია ლეილა (კონკურსის გამარჯვებული).
რას ითხოვდა საქართველოს პატრიარქი და რა შედეგები მოჰყვა საპატრიარქოში გამართულ კონსულტაციებს // ვერსია. - , 2011. - 6-7 ივლისი. - N75(552). - გვ.1[MFN: 73394]
ანოტაცია: ილია II-ის საჯარო განცხადება რელიგიური ორგანიზაციებისთვის საჯარო სამართლის იურიდიული პირის სტატუსის მინიჭების პროცედურის შეწყვეტასთან დაკავშირებით
მსხვილი სახელმწიფო ობიექტების გაყიდვა სულ უფრო რთულდება. კოპიტნარის აეროპორტი და "საქართველოს ფოსტა" სახელმწიფო საკუთრებაში იძულებით რჩება // რეზონანსი. - , 2011. - 6 ივლისი. - N176. - გვ.8[MFN: 73398]
"ბარამიძის განცხადება ამორალურია, რადგან მან ყურადღება გაამახვილა ევროკავშირის ერთ მოთხოვნაზე და თვალი დახუჭა მეორეზე" : ინტერვიუ / ლ.პაპავა ; ესაუბრა მ.ჯანიაშვილი // ბანკები და ფინანსები. - , 2011. - 6-12 ივლისი. - N20. - გვ.5[MFN: 73400]