"25,5 პროცენტს ბღერი აქვს, 26,5 პროცენტს პიოდერმია, ხოლო 71 პროცენტს - ფსიქიკური ჯანმრთელობის პრობლემა". ავჭალის არასრულწლოვანთა აღმზრდელობითი დაწესებულების პრობლემები // რეზონანსი. - , 2011. - 6 ივლისი. - N176. - გვ.4,5[MFN: 73391]
ანოტაცია:  "წამების მსხვერპლთა ფსიქოსოციალური და სამედიცინო რეაბილიტაციის ცენტრის" მიერ ავჭალის არასრულწლოვანთა აღმზრდელობით დაწესებულებაში ჩატარებული კვლევის შედეგებზე
მოხსენიებული პირები:  კიკნაძე ნინო (ფონდ "ღია საზოგადოება - საქართველოს" წარმომადგენელი); თოიძე ოთარ (პარლამენტის ჯანდაცვის კომიტეტის თავმჯდომარე).
1. მინდიაშვილი, ბექა
რელიგიური გაერთიანებების შესახებ კანონის დადებითი და უარყოფითი მხარეები : ინტერვიუ / ბ. მინდიაშვილი ; ესაუბრა ლანა ბერიძე // რეზონანსი. - , 2011. - 6 ივლისი. - N176. - გვ.5[MFN: 73392]
UDC:  2-78 + 342.537.3](479.22)
ანოტაცია:  საუბარი რელიგიური უმცირესობების უფლებების დამცველთან
თემატიკა:  რელიგიური გაერთიანებები; კანონპროექტები.
ხელნაწერში საქართველო ენგურთან მთლიანდება // რეზონანსი. - , 2011. - 6 ივლისი. - N176. - გვ.6[MFN: 73393]
UDC:  003.076 + 7.092](479.22)
ანოტაცია:  ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრის, ა/ო "წამის" და საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ორგანიზებით ჩატარებულ საუკეთესო კალიგრაფიის გამოსავლენ კონკურსზე
მოხსენიებული პირები:  ბაღბაია ლეილა (კონკურსის გამარჯვებული).
თემატიკა:  კალიგრაფია; კონკურსები.
1. ილია II, საქართველოს პატრიარქი
რას ითხოვდა საქართველოს პატრიარქი და რა შედეგები მოჰყვა საპატრიარქოში გამართულ კონსულტაციებს // ვერსია. - , 2011. - 6-7 ივლისი. - N75(552). - გვ.1[MFN: 73394]
UDC:  2(479.22)
ანოტაცია:  ილია II-ის საჯარო განცხადება რელიგიური ორგანიზაციებისთვის საჯარო სამართლის იურიდიული პირის სტატუსის მინიჭების პროცედურის შეწყვეტასთან დაკავშირებით
მეპურეები ამტკიცებენ, რომ პური გააიაფეს, მაღაზიებში კი ძველი ფასებია // რეზონანსი. - , 2011. - 6 ივლისი. - N176. - გვ.8[MFN: 73395]
UDC:  612.392.74 + 338.5](479.22)
მოხსენიებული პირები:  დოლიძე მალხაზ (მე-4 პურის ქარხნის დირექტორი); სილაგავა ლევან (მეხორბლეთა ასოციაციის ხელმძღვანელი).
თემატიკა:  პური; ფასები.
კუდ-ის კუდიანებზე ნადირობა "ქართული პარტიის" ბნელ ოთახებში // ვერსია. - , 2011. - 6-7 ივლისი. - N75(552). - გვ.2[MFN: 73396]
UDC:  32 + 329](479.22)