"არავის ესმის, ვერავინ გვხედავს და ძალიან ბევრს გვატყუებენ". ჟურნალისტების აქცია პრეზიდენტის რეზიდენციასთან // რეზონანსი . - , 2011. - 15 ივლისი. - N185. - გვ.1,5[MFN: 73869 ]
UDC: 070.422 + 341.326 + 323.233](479.22)
ანოტაცია: ჟურნალისტების საპროტესტო აქცია პრეზიდენტის რეზიდენციასთან ჯაშუშობის ბრალდებით დაკავებული ფოტოგრაფების მხარდასაჭერად
მოხსენიებული პირები: ტიკარაძე დიმიტრი (გაზეთ "ალიას" პასუხისმგებელი რედაქტორი); ჯანგირაშვილი ნინო (ტელეკომპანია "კავკასიის" საინფორმაციო სამსახურის უფროსი); ჩინჩალაძე რამაზ (ფოტორეპორტიორ გიორგი აბდალაძის ადვოკატი); ღონღაძე მიხეილ (ფოტორეპორტიორ ზურაბ ქურციკიძის ადვოკატი); ვაშაძე გრიგოლ (საგარეო საქმეთა მინისტრი); კალანდაძე ნინო (საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე).
თემატიკა: ფოტორეპორტიორები ; ჯაშუშობა ; საპროტესტო აქციები .
ჩუბინიძე, ალეკო
რას უყვებიან "ქრონიკას" პატიმრობიდან განთავისუფლებული მურმან დუმბაძე და ალეკო ჩუბინიძე? : ინტერვიუ / ა.ჩუბინიძე; მ.დუმბაძე ; ესაუბრა ნ.ვარდიაშვილი // კვირის ქრონიკა . - , 2011. - 27 ივნისი-3 ივლისი. - N26. - გვ.33[MFN: 73870 ]
UDC: 323.233 + 342.7 + ](479.22)
• დუმბაძე, მურმან ;
ანოტაცია: 26 მაისის საპროტესტო აქციების დროს დაკავებულების განთავისუფლებასა და მათი პატიმრობის ისტორიებზე
თემატიკა: საპროტესტო აქციები ; ადამიანის უფლებები .
ჯაშუშობაზე შსს-ს მტკიცებულებების არც ჟურნალისტებს სჯერათ და არც იურისტებს // რეზონანსი . - , 2011. - 11 ივლისი. - N181. - გვ.1-2[MFN: 73871 ]
UDC: 070.422 + 341.326](479.22)
ანოტაცია: დაკავებული ფოტორეპორტიორების საქმესთან დაკავშირებით.
პერსონალია: გედენიძე ირაკლი (ფოტორეპორტიორი, დაკავებული); ქურციკიძე ზურაბ (ფოტორეპორტიორი, დაკავებული).
მოხსენიებული პირები: საყვარელიძე რამაზ (პოლიტოლოგი); აბაშიძე ვახტანგ (პოლიტოლოგი); ბარამიძე სანდრო (ადვოკატი); ხუციშვილი მაია (საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის იურისტი); სერენი ჩენგიზ (ევროპის პრესფოტოს სააგენტოს მთავარი რედაქტორი); ბასი ჯონ (აშშ-ის ელჩი საქართველოში).
ორგანიზაცია: ევროპის პრესფოტოს სააგენტო (EPA) .
თემატიკა: ფოტორეპორტიორები ; ჯაშუშობა .
კორკოტაძე, ნათია
"მე თქვენ გაგიმხელთ ყველაზე მთავარ გეგმას, რაც ამათ აქვთ შემუშავებული..." : ინტერვიუ / ნ.კორკოტაძე ; ესაუბრა თ.როსტიაშვილი // კვირის ქრონიკა . - , 2011. - 27 ივნისი-3 ივლისი. - N26. - გვ.34[MFN: 73872 ]
UDC: 342.7 + 343.91](479.22)
ანოტაცია: ადვოკატ ნათია კორკოტაძის საუბარი საპყრობილეების სადამსჯელო საკნებში 26 მაისის საპროტესტო აქციების დროს დაკავებულთა პირობებზე
დამბის დაზიანების გამო ხალხის ევაკუაცია მოხდა // რეზონანსი . - , 2011. - 15 ივლისი. - N185. - გვ.2[MFN: 73873 ]
UDC: 551.577.6(479.22)
ანოტაცია: მოსახლეობის ევაკუაცია თეთრიწყაროს მუნიციპალიტეტის სოფელ იფნარადან ძლიერი წვიმების შედეგად ლიპის წყალსაცავზე დამბის დაზიანების გამო
მოხსენიებული პირები: წერეთელი ემილ (გეოლოგი); ჭითანავა რამაზ (მეტეოროლოგი).
რატომ არ მოვიდნენ ქალები დაგეგმილ საპროტესტო აქციაზე და როგორ შეასრულა დანაპირები რუსუდან კერვალიშვილმა? : ინტერვიუ / ე.ბესელია ; ესაუბრა თ.ოქრუაშვილი // კვირის ქრონიკა . - , 2011. - 27 ივნისი-3 ივლისი. - N26. - გვ.35[MFN: 73874 ]
ანოტაცია: ადვოკატ ეკა ბესელიას საუბარი ძალადობის წინააღმდეგ მოწყობილ ქალთა საპროტესტო აქციის დეტალებზე
პერსონალია: კერვალიშვილი რუსუდან (პარლამენტარი).
სესიაშვილი: თავდაცვისუნარიანობის რეიტინგში 200-დან მე-300 პოზიციაზე მყოფთა შორის ვიქნებით : ინტერვიუ / ი. სესიაშვილი ; ესაუბრა ნინო ნაცვალაძე // რეზონანსი . - , 2011. - 15 ივლისი. - N185. - გვ.3[MFN: 73875 ]
UDC: 355.1(479.22)
ანოტაცია: საუბარი სამხედრო ექსპერტთან "გლობალ ფაირ პაუერის" მიერ მსოფლიო ქვეყნების სამხედრო პოტენციალის კვლევის შედეგებზე
ჩვენ, პოეტები საქართველოსი! "მოუკვდეთ ამათ იდიოტი მთავრობა!!!" // კვირის ქრონიკა . - , 2011. - 27 ივნისი-3 ივლისი. - N26. - გვ.36-37[MFN: 73876 ]
ანოტაცია: თანამედროვე ქართულ პოეზიაზე
პერსონალია: რამიშვილი შალვა (ტელეკომპანია "მაესტროს" წამყვანი); ანფიმიადი დიანა (პოეტი); ბერიაშვილი გიგა (პოეტი); გოჩაშვილი თეკო (პოეტი).
სააკაშვილის მინი გულაგები. 26 მაისს დაკავებულები საკონცენტრაციო ბანაკებში მოხვდნენ // რეზონანსი . - , 2011. - 11 ივლისი. - N181. - გვ.1,9[MFN: 73877 ]
UDC: 323.233 + 343.81](479.22)
ანოტაცია: 26 მაისის ღამეს საპროტესტო აქციის დარბევის დროს დაკავებული აქციის მონაწილეების მდგომარეობის შესახებ სასჯელაღსრულების დაწესებულებებში.
მოხსენიებული პირები: გიორგაძე ზვიად .
თემატიკა: საპროტესტო აქციები ; სასჯელაღსრულების დაწესებულებები .