"კოსოვოს პრეცედენტი საქართველოსა და რუსეთის დაშლის საფრთხეს შეიცავს!" "ნტვ-ს ჟურნალისტი ნუგზარ კერესელიძე "იმედის" ჟურნალისტებს აკრიტიკებს : ინტერვიუ / ნუგზარ კერესელიძე ; ესაუბრა ნათია ნოდია // ვერსია. - თბილისი, 2008. - 29 თებერვალი - 2 მარტი. - N24(79). - გვ.8[MFN: 744]
ფოტოები:  ნუგზარ კერესელიძე
ანოტაცია:  საუბარი ნუგზარ კერესელიძესთან მედიის პრობლემებსა და საქართველო-რუსეთის ურთიერთობებზე
პერსონალია:  პატარკაციშვილი ბადრი (ბიზნესმენი); თარგამაძე გიორგი (ჟურნალისტი).
1. ბჟალავა, დალი
შარაძის მკვლელობის გახსნილი, მაგრამ კვლავ გაუხსნელი საქმე. ადვოკატთა მტკიცებით, ახლად აღმოჩენილი გარემოებები მკვლელობის "გამოძიებისეულ" ვერსიას თავდაყირა აყენებს // ჯორჯიან თაიმსი. - , 2008. - 13-20 მარტი. - N011(478). - გვ.5[MFN: 745]
UDC:  343.61 + 001(479.22)
ანოტაცია:  მკვლელობის გამოძიებაზე კომენტარს აკეთებენ ადვოკატები: ნინო ნიშნიანიძე და ნუგზარ ბირკაია
პერსონალია:  ბარათელი გიორგი (გ.შარაძის მკვლელი).
თემატიკა:  მკვლელობა; მეცნიერები.
ელენე თევდორაძის კომიტეტმა ახალი კანონი ნარკოტიკების შესახებ დაიწუნა! : ინტერვიუ / ელენე თევდორაძე ; ესაუბრა ლალი როზომაშვილი // ვერსია. - თბილისი, 2008. - 29 თებერვალი - 2 მარტი. - N24(79). - გვ.6[MFN: 746]
ფოტოები:  ელენე თევდორაძე
ანოტაცია:  საუბარი პარლამენტის, ადამიანთა უფლებებისა და ინტეგრაციის კომიტეტის თავმჯდომარესთან ელენე თევდორაძესთან ნარკოტიკების შესახებ ახალ კანონპროექტზე და სხვა პრობლემებზე
პერსონალია:  მკალავიშვილი ბასილ (მოძღვარი); პატარკაციშვილი ბადრი (ბიზნესმენი); რამიშვილი შალვა (ჟურნალისტი).
საკვანძო სიტყვები:  პატიმარი; ნარკოტიკი; ციხე.
1. ფიჩხაია, ევგენი
"პოპული" - წარმატებული სავაჭრო ქსელი ქართულ სასუსართო ბაზარზე : ინტერვიუ / ფიჩხაძე ევგენი ; ესაუბრა შორენა ცივქარაშვილი // ჯორჯიან თაიმსი. - , 2008. - 13-20 მარტი. - N011(478). - გვ.5[MFN: 747]