"ავერსის" წარმატების ფორმულა // კვირის ქრონიკა . - , 2008. - 11-17 თებერვალი. - N6. - გვ.11[MFN: 748 ]
UDC: 61 + 615.12(479.22)
ანოტაცია: ფარმაცევტული კომპანია "ავერსი"-ს ისტორია
ორგანიზაცია: ფარმაცევტული კომპანია "ავერსი" .
თემატიკა: მედიცინა ; აფთიაქების ქსელი .
"მამა საავადმყოფოს დერეფანში საკუთარ შარდსა და განავალში იწვა, გაზრდილი ჰქონდა თმები, ეხვეოდა ტილები, სხეული დაფარული ჰქონდა ნაკბენებით, ჭრილობებიდან სდიოდა სისხლი..." // კვირის ქრონიკა . - , 2008. - 11-17 თებერვალი. - N6. - გვ.12[MFN: 749 ]
UDC: 61.614.21(479.22)
ანოტაცია: პაციენტ ჟორა /გიორგი/ ჯაჯანიძის მიმართ მედპერსონალის მხრიდან არასათანადოდ მოპყრობისა და სამედიცინო დახმარების გაუწევლობის ფაქტებზე
პერსონალია: ჯაჯანიძე ხათუნა (დაზარალებული); თალაკვაძე არჩილ (სახალხო დამცველის მრჩეველი სამედიცინო საკითხებში).
ორგანიზაცია: შპს."აკად. ბ.ნანეიშვილის სახ.ფსიქიკური ჯანმრთელობის ცენტრი" .
გეოგ.დასახელება: ხონის რაიონის სოფელი ქუტირი .
თემატიკა: მედიცინა ; საავადმყოფოები .
დევიძე, ლადო
რა კავშირი აქვს პუტინის ქართველი თანაშემწის დავით დვალის მკვლელობას კახა კალაძის ძმის გატაცებასთან. ტაივანჩიკი კალაძეს გამტაცებლების მოკვლას და კახას ხელფასის 10 მილიონამდე გაზრდას პირდება // ვერსია . - თბილისი, 2008. - 29 თებერვალი - 2 მარტი. - N24(79). - გვ.10[MFN: 750 ]
ფოტოები: კახი კალაძე; ალიკ ტოხტახუნოვი
პერსონალია: ტოხტახუნოვი ალიკ (ცნობილი კრიმინალური ავტორიტეტი(ტაივანჩიკი)); პუტინი ვლადიმერ (რუსეთის პრეზიდენტი); კალაძე კახი (ფეხბურთელი).
თემატიკა: სპორტი ; კრიმინალი .
გუჯეჯიანი, ელენე
უსწრაფესი გზა ინგლისური ენის შესასწავლად : ინტერვიუ / ე.გუჯეჯიანი ; ესაუბრა ა.გიორგობიანი // კვირის ქრონიკა . - , 2008. - 11-17 თებერვალი. - N6. - გვ.13[MFN: 751 ]
UDC: 37 + 377(479.22)
ანოტაცია: ინგლისური ენის შემსწავლელი კურსის - "ქალანის მეთოდის" შესახებ
ორგანიზაცია: კერძო სკოლა "ინგლიშ ფორ იუ" .
თემატიკა: განათლება ; კერძო სკოლები .
Объединенная оппозиция отказывается возобновлять диалог с властями / Новости-Грузия // Свободная Грузия . - , 2008. - 15 марта. - N19-20. - С.3[MFN: 752 ]