ანოტაცია:  მასწავლებლების ხელფასთან დაკავშირებით
თემატიკა:  განათლება; მასწავლებელი.
საქართველოში საწვავის გაიაფება მგზავრობის გაიაფებას არ ნიშნავს // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 4 ნოემბერი. - N302. - ჩანართი: Business რეზონანსი. - N34. - გვ.10[MFN: 7481]
ანოტაცია:  მგზავრობის ღირებულების მაღალი ტარიფები საქალაქთაშორისო ტრანსპორტზე
თემატიკა:  სატრანსპორტო სისტემა.
ფიროსმანის ყველა ახალაღმოჩენილი ტილო ნაყალბევია! "დაანებეთ თავი ამ მხატვარს",-მოუწოდებს გამყალბებლებს ხელოვნებათმცოდნე გოგი ხოშტარია // ვერსია. - თბ., 2008. - 3-4 ნოემბერი. - N129(184). - გვ.9[MFN: 7482]
პერსონალია:  ანდრიაძე დავით (ხელოვნებათმცოდნე); გუდიაშვილი ლადო (მხატვარი); ახვლედიანი ელენე (მხატვარი); მირზაშვილი თენგიზ (მხატვარი).
თემატიკა:  ხელოვნება; მხატვრობა.
აგვისტოს შემდეგ წვრილ ბანკებს შავი დღეები უდგათ // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 4 ნოემბერი. - N302. - ჩანართი: Business რეზონანსი. - N34. - გვ.11[MFN: 7483]
ანოტაცია:  "აგროინვესტბანკისათვის" ლიცენზიის ჩამორთმევის და "ინვესტბანკის" 20 მილიონ ლარად გაყიდვის თაობაზე
თემატიკა:  საბანკო სექტორი.
მომხმარებლისთვის იპოთეკური სესხები "ბრუნდება". სამშენებლო სექტორი ბანკების ყოველ ნაბიჯს იმედით შესცქერის // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 28 ოქტომბერი. - N295. - ჩანართი: Business რეზონანსი. - N33. - გვ.7,9[MFN: 7484]
ანოტაცია:  საქართველოში იპოთეკური სესხების გაცემის გააქტიურების მიზეზები და სესხების გაცემის პირობები
პერსონალია:  ენუქიძე ნიკა ("საქართველოს ბანკის" სამეთვალყურეო საბჭოს თავმჯდომარე); ძირკველიშვილი მაია ("თიბისი ბანკის" საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურის უფროსი).
ორგანიზაცია:  "საქართველოს ბანკი; "თიბისი ბანკი".
საკვანძო სიტყვები:  საპროცენტო განაკვეთები; საკრედიტო ხაზები; უცხოური ინვესტიციები.
რუსეთის ეკონომიკის სტაბილიზაციას ამ ეტაპზე 2 წელი დასჭირდება // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 4 ნოემბერი. - N302. - ჩანართი: Business რეზონანსი. - N34. - გვ.11[MFN: 7485]
თემატიკა:  ეკონომიკა; ფინანსური კრიზისი.