ანოტაცია: მასწავლებლების ხელფასთან დაკავშირებით
თემატიკა: განათლება ; მასწავლებელი .
საქართველოში საწვავის გაიაფება მგზავრობის გაიაფებას არ ნიშნავს // რეზონანსი . - თბ., 2008. - 4 ნოემბერი. - N302. - ჩანართი: Business რეზონანსი. - N34. - გვ.10[MFN: 7481 ]
ანოტაცია: მგზავრობის ღირებულების მაღალი ტარიფები საქალაქთაშორისო ტრანსპორტზე
თემატიკა: სატრანსპორტო სისტემა .
ფიროსმანის ყველა ახალაღმოჩენილი ტილო ნაყალბევია! "დაანებეთ თავი ამ მხატვარს",-მოუწოდებს გამყალბებლებს ხელოვნებათმცოდნე გოგი ხოშტარია // ვერსია . - თბ., 2008. - 3-4 ნოემბერი. - N129(184). - გვ.9[MFN: 7482 ]
პერსონალია: ანდრიაძე დავით (ხელოვნებათმცოდნე); გუდიაშვილი ლადო (მხატვარი); ახვლედიანი ელენე (მხატვარი); მირზაშვილი თენგიზ (მხატვარი).
თემატიკა: ხელოვნება ; მხატვრობა .
აგვისტოს შემდეგ წვრილ ბანკებს შავი დღეები უდგათ // რეზონანსი . - თბ., 2008. - 4 ნოემბერი. - N302. - ჩანართი: Business რეზონანსი. - N34. - გვ.11[MFN: 7483 ]
ანოტაცია: "აგროინვესტბანკისათვის" ლიცენზიის ჩამორთმევის და "ინვესტბანკის" 20 მილიონ ლარად გაყიდვის თაობაზე
თემატიკა: საბანკო სექტორი .
მომხმარებლისთვის იპოთეკური სესხები "ბრუნდება". სამშენებლო სექტორი ბანკების ყოველ ნაბიჯს იმედით შესცქერის // რეზონანსი . - თბ., 2008. - 28 ოქტომბერი. - N295. - ჩანართი: Business რეზონანსი. - N33. - გვ.7,9[MFN: 7484 ]
ანოტაცია: საქართველოში იპოთეკური სესხების გაცემის გააქტიურების მიზეზები და სესხების გაცემის პირობები
პერსონალია: ენუქიძე ნიკა ("საქართველოს ბანკის" სამეთვალყურეო საბჭოს თავმჯდომარე); ძირკველიშვილი მაია ("თიბისი ბანკის" საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურის უფროსი).
ორგანიზაცია: "საქართველოს ბანკი ; "თიბისი ბანკი" .
თემატიკა: საბანკო საქმე ; ბანკები .
საკვანძო სიტყვები: საპროცენტო განაკვეთები ; საკრედიტო ხაზები ; უცხოური ინვესტიციები .
რუსეთის ეკონომიკის სტაბილიზაციას ამ ეტაპზე 2 წელი დასჭირდება // რეზონანსი . - თბ., 2008. - 4 ნოემბერი. - N302. - ჩანართი: Business რეზონანსი. - N34. - გვ.11[MFN: 7485 ]
თემატიკა: ეკონომიკა ; ფინანსური კრიზისი .