"მამა საავადმყოფოს დერეფანში საკუთარ შარდსა და განავალში იწვა, გაზრდილი ჰქონდა თმები, ეხვეოდა ტილები, სხეული დაფარული ჰქონდა ნაკბენებით, ჭრილობებიდან სდიოდა სისხლი..." // კვირის ქრონიკა. - , 2008. - 11-17 თებერვალი. - N6. - გვ.12[MFN: 749]
UDC:  61.614.21(479.22)
ანოტაცია:  პაციენტ ჟორა /გიორგი/ ჯაჯანიძის მიმართ მედპერსონალის მხრიდან არასათანადოდ მოპყრობისა და სამედიცინო დახმარების გაუწევლობის ფაქტებზე
პერსონალია:  ჯაჯანიძე ხათუნა (დაზარალებული); თალაკვაძე არჩილ (სახალხო დამცველის მრჩეველი სამედიცინო საკითხებში).
ორგანიზაცია:  შპს."აკად. ბ.ნანეიშვილის სახ.ფსიქიკური ჯანმრთელობის ცენტრი" .
გეოგ.დასახელება:  ხონის რაიონის სოფელი ქუტირი.
თემატიკა:  მედიცინა; საავადმყოფოები.
1. დევიძე, ლადო
რა კავშირი აქვს პუტინის ქართველი თანაშემწის დავით დვალის მკვლელობას კახა კალაძის ძმის გატაცებასთან. ტაივანჩიკი კალაძეს გამტაცებლების მოკვლას და კახას ხელფასის 10 მილიონამდე გაზრდას პირდება // ვერსია. - თბილისი, 2008. - 29 თებერვალი - 2 მარტი. - N24(79). - გვ.10[MFN: 750]
ფოტოები:  კახი კალაძე; ალიკ ტოხტახუნოვი
პერსონალია:  ტოხტახუნოვი ალიკ (ცნობილი კრიმინალური ავტორიტეტი(ტაივანჩიკი)); პუტინი ვლადიმერ (რუსეთის პრეზიდენტი); კალაძე კახი (ფეხბურთელი).
თემატიკა:  სპორტი; კრიმინალი.
1. გუჯეჯიანი, ელენე
უსწრაფესი გზა ინგლისური ენის შესასწავლად : ინტერვიუ / ე.გუჯეჯიანი ; ესაუბრა ა.გიორგობიანი // კვირის ქრონიკა. - , 2008. - 11-17 თებერვალი. - N6. - გვ.13[MFN: 751]
UDC:  37 + 377(479.22)
ანოტაცია:  ინგლისური ენის შემსწავლელი კურსის - "ქალანის მეთოდის" შესახებ
ორგანიზაცია:  კერძო სკოლა "ინგლიშ ფორ იუ".
თემატიკა:  განათლება; კერძო სკოლები.
1. Объединенная оппозиция отказывается возобновлять диалог с властями / Новости-Грузия // Свободная Грузия. - , 2008. - 15 марта. - N19-20. - С.3[MFN: 752]