პედაგოგებს, რომლებიც "ნაცმოძრაობის" სასარგებლოდ აგიტაციას არ დათანხმდნენ, ხსნიან // რეზონანსი. - , 2008. - 10 აპრ.. - N096. - გვ.6[MFN: 7562]
UDC:  324(479.22) + 373(479.22)
ანოტაცია:  კახეთის რაიონების სკოლებიდან პედაგოგების უკანონოდ გათავისუფლების შესახებ
მოხსენიებული პირები:  ქოროღლიშვილი თამარი (გურჯაანის საჯარო სკოლის ორგანიზატორი); ჩარბოდაშვილი თამარი (პედაგოგი); მინდიაშვილი დალი (გურჯაანის საგანმანათლებლო რესურსცენტრის უფროსი); ხევიაშვილი ზურაბი ("ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის" გურჯაანის ორგანიზაციის ხელმძღვანელი).
თემატიკა:  საპრეზიდენტო არჩევნები; ზოგადი განათლება.
7 ნოემბრის აქციას მსახიობები და მუსიკოსებიც უერთდებიან // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 5 ნოემბერი. - N303. - გვ.3[MFN: 7563]
პერსონალია:  მანჯავიძე ზურა; სეფაშვილი მერაბ (მომღერლები); ჭანკვეტაძე ნინელი; ბურდული ნინო (მსახიობები).
თემატიკა:  საპროტესტო აქცია; საზოგადოების პოზიცია.
ახალგორი დანარჩენი საქართველოსაგან იზოლირებულია // რეზონანსი. - , 2008. - 29 ოქტომბერი. - N296. - გვ.3[MFN: 7564]
ანოტაცია:  ქსნის ხეობის მძიმე მდგომარეობის გამო, სადაც რუსი შეირაღებული ფორმირებები ახალგორის რაიონის ყველა იმ სოფელში განლაგდნენ სადაც ჯერ არ იყვნენ დაბანაკებული
პერსონალია:  ფიცხელაური ზურაბ (ახალგორის ქართული ადმინისტრაციის ხელმძღვანელი); ზაქარეიშვილი პაატა (კონფლიქტოლოგი).
მაკკეინის გამარჯვების აღსანიშნავად სააკაშვილს "მარიოტში" დიდი სუფრა ჩაეშალა - აცხადებს კლიმიაშვილი / ინტერვიუ რ. კლიმიაშვილთან // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 6 ნოემბერი. - N. - გვ.2[MFN: 7565]
პერსონალია:  კლიმიაშვილი რამაზ (პოლიტოლოგი).
მოხსენიებული პირები:  მაკკეინი ჯონ (აშშ-ის პრეზიდენტობის კანდიდატი); ობამა ბარაკ (აშშ-ის პრეზიდენტი).
თემატიკა:  პოლიტიკა; საპრეზიდენტო არჩევნები აშშ-ში.
1. ხიდაშელი, მარიამ
დევნილთა დახმარებაში "სოსიეტე ჟენერალის" სათავო ოფისი ჩაერთო // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 5 ნოემბერი. - N303. - გვ.3[MFN: 7566]
ანოტაცია:  ჯგუფ "სოსიეტე ჟენერალის" პარიზის სათავო ოფისის თანამშრომელთა მიერ გაწეული დახმარება საქართველოში აგვისტოს მოვლენების შედეგად დაზარალებულთათვის
მოხსენიებული პირები:  სუბელიანი კობა (ლტოლვილთა და განსახლების მინისტრი).
ორგანიზაცია:  ბანკი "რესპუბლიკა".
თემატიკა:  რუსეთის აგრესია; ჰუმანიტარული დახმარება.
1. შარმაიძე, ანზორი
ანზორ შარმაიძე: არაფრის გარკვევას და მტკიცებას არ ვაპირებ : ინტერვიუ / ანზორ შარმაიძე ; ესაუბრა თამთა ქარჩავა // რეზონანსი. - , 2008. - 29 ოქტომბერი. - N296. - გვ.4[MFN: 7567]
ანოტაცია:  აშშ-ის ცენტრალური სადაზვერვო ბიუროს აგენტის ფრედ ვუდროფის მკვლელობაში ბრალდებული საუბრობს ვადაზე ადრე გათავისუფლების მიზეზებზე