"ქართული ლიტერატურა გვაქვს წასაკითხი და მისახედი!" : ინტერვიუ / დოდო ხურცილავა ; ესაუბრა დავით ოქრუაშვილი // ყველა სიახლე . - , 2011. - 10-16 მარტი. - N9. - გვ.20[MFN: 76755 ]
ანოტაცია: ინტერვიუ ტელეწამყვანთან ლიტერატურის შესახებ.
ლევიძე, ანა
ქართველი გოგონა ბუკინგემის სასახლეს სტუმრობდა : ინტერვიუ / ანა ლევიძე ; ესაუბრა ირმა ხარშილაძე // ყველა სიახლე . - , 2011. - 10-16 მარტი. - N9. - გვ.21[MFN: 76756 ]
ანოტაცია: ინტერვიუ ქართველ სტუდენტთან, რომელიც ელიზაბედ ||-ის მიწვევით ბუკინგემის სასახლეში "ი-ეს-იუს" საიუბილეო საღამოზე იმყოფებოდა.
მიკუჩაძე-ღაღანიძე, სანდრო
"აპრილი ჩვენი თვეა" : ინტერვიუ / სანდრო მიკუჩაძე-ღაღანიძე ; ესაუბრა ნათია მალიშავა // ყველა სიახლე . - , 2011. - 10-16 მარტი. - N9. - გვ.22[MFN: 76757 ]
ანოტაცია: ინტერვიუ მსახიობთან.
ფირცხალავა, თიკო
"მინდა, ჰოლივუდის ვარსკვლავი გავხდე" : ინტერვიუ / თიკო ფირცხალავა ; ესაუბრა ნინო მაისურაძე // ყველა სიახლე . - , 2011. - 10-16 მარტი. - N9. - გვ.23[MFN: 76758 ]
ანოტაცია: ინტერვიუ მოდელ ქეთი ყიფშიძის შვილთან.
შერმადინი, ნინი
"შეიძლება სადად გეცვას, მაგრამ ისე გამომწვევად იქცეოდე, ხალხი გააღიზიანო" : ინტერვიუ / ნინი შერმადინი ; ესაუბრა ნათია მალიშავა // ყველა სიახლე . - , 2011. - 10-16 მარტი. - N9. - გვ.27[MFN: 76759 ]
თემატიკა: ესტრადის მომღერლები .
გმირი // პრაიმტაიმი . - , 2011. - 29 აგვისტო. - N35. - გვ.29[MFN: 76760 ]
UDC: 94(479.22:470)"2008.08"
ანოტაცია: 2008 წლის აგვისტოს ომში დაღუპული ზაზა ფერაძის შესახებ.
პერსონალია: ფერაძე თენგიზ (ზაზა ფერაძის მამა); ფერაძე ნათია (ზაზა ფერაძის მეუღლე).
თემატიკა: აგვისტოს ომის მონაწილეები .
"წარამარა ლენტებს რომ ჭრის ჩვენი პრეზიდენტი, ერთი ლამისყანასაც გვეწვიოს" // რეზონანსი . - , 2011. - 5 სექტემბერი. - N237. - გვ.1,4[MFN: 76761 ]
ანოტაცია: სოფელ ლამისყანის პრობლემებზე
აფხაზეთის არჩევანი: ანქვაბის ციხესიმაგრე : ინტერვიუ / პ. ზაქარეიშვილი ; ესაუბრა ნათია ახალაია // რეზონანსი . - , 2011. - 5 სექტემბერი. - N237. - გვ.1,7,8[MFN: 76762 ]
UDC: 324 + 323.173(479.22:479.224)
ანოტაცია: ექსპერტის მოსაზრება აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკაში ჩატარებულ საპრეზიდენტო არჩევნებთან დაკავშირებით
თემატიკა: საპრეზიდენტო არჩევნები ; კონფლიქტური რეგიონები .
"ამაცხარას" ოფისის დაცხრილვით ანქვაბი გააფრთხილეს" // რეზონანსი . - , 2011. - 5 სექტემბერი. - N237. - გვ.2[MFN: 76763 ]
ანოტაცია: აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკის პრეზიდენტ ალექსანდრე ანქვაბის მხარდამჭერი ორგანიზაციის, ომის ვეტერანთა კავშირ "ამაცხარას" ოფისის დაცხრილვის თაობაზე
მოხსენიებული პირები: არეშიძე მამუკა (ექსპერტი კავკასიის საკითხებში); ზაქარეიშვილი პაატა (კონფლიქტოლოგი).
ხიდაშელი, თინა
ხიდაშელი: არჩილ გეგენავას გარშემო ბოლო დროს საინტერესო ინფორმაცია ვრცელდება : ინტერვიუ / თ. ხიდაშელი ; ესაუბრა თიკო ოსმანოვა // რეზონანსი . - , 2011. - 5 სექტემბერი. - N237. - გვ.3[MFN: 76764 ]
ანოტაცია: საუბარი "რესპუბლიკური პარტიის" ლიდერთან მთაწმინდის რაიონის მაჟორიტარ დეპუტატ არჩილ გეგენავასა და თავდაცვის მინისტრ ბაჩო ახალაიას დაპირისპირების მიზეზებზე
გვერდები: «« პირველი « წინა | 7672 | 7673 | 7674 | 7675 | 7676 | 7677 | 7678 | 7679 | 7680 | 7681 | 7682 | შემდეგი » ბოლო »»