"მთვრალ ზაზა გოროზიას "თეთნულდში" ოფიციენტ გოგოსთან ღამის გატარება მოუნდომებია... ამტყდარა ერთი ვაიუშველებელი და ამ სვანი გოგოს ძმებს ეს შენი ღუბერნატორი გარეთ გამოუთრევიათ და სასტიკად უცემიათ!" : ინტერვიუ / ზ. სვანიძე ; ესაუბრა დ. ჩუბინიძე // ალია. - , 2011. - 25-29 აგვისტო. - N66. - გვ.10[MFN: 77158]
"ეროვნული ბანკის უცხოური ვალუტის რეზერვები წლის ბოლოს 1,1 მილიარდი დოლარი იქნება" : ინტერვიუ / რ.გოცორიძე ; ესაუბრა ნ.გაჩეჩილაძე // ბანკები და ფინანსები. - , 2007. - 7 თებერვალი. - N1. - გვ.4[MFN: 77159]
"თქვენ მიერ გამოქვეყნებულ, რურუების დანაშაულებრივი ფაქტების სიაში რამდენიმე სკანდალური მკვლელობაა გამორჩენილი... თავად მე ვარ ბევრი რამის თვითმხილველი". რა სკანდალური ისტორიები უამბო "ალიას" ნანა ჩიჩუამ? : ინტერვიუ / ნ. ჩიჩუა ; ესაუბრა ნ. სამხარაძე // ალია. - , 2011. - 25-29 აგვისტო. - N66. - გვ.11[MFN: 77160]
ანოტაცია: საგადასახადო სამსახურების მიერ მეწარმეთა დაჯარიმების შესახებ
მოხსენიებული პირები:ჯიბლაძე პაატა ("ლეიბორისტული პარტიის" ლიდერი); ბურჯანაძე გია ("იურიდიულ და ფიზიკურ პირთა უფლებების დაცვა - ანტიკორუფციული კავშირის თავმჯდომარე").
სამსახურიდან განთავისუფლებული მასწავლებელი სწავლის დაწყების დღეს სკოლის პიკეტირებას აპირებს! რატომ დაემუქრა "ალიას" ჟურნალისტს 89-ე სკოლის დირექტორი? : ინტერვიუ / ლ. ნიკოლაიშვილი; ნ. სოლოღაშვილი ; ესაუბრა ნ. თორდია // ალია. - , 2011. - 25-29 აგვისტო. - N66. - გვ.13[MFN: 77164]
"ძალიან ბევრ პოლიციელს დიდი პრობლემები აქვს თავის საკუთარ ოჯახში... გარეთ დარბიან, წესრიგს ამყარებენ და საკუთარ ცოლს სახეს უჩეხავენ და ყელს სჭრიან... ყველაფერს დეტალურად მოგიყვებით" / ესაუბრა თ. ოქრუაშვილი // ალია. - , 2011. - 25-29 აგვისტო. - N66. - გვ.14[MFN: 77165]
თბილისში არასასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის ნორმატიული ფასი ძალაში შევიდა : ინფორმაცია // ბანკები და ფინანსები. - , 2007. - 7 თებერვალი. - N1. - გვ.6[MFN: 77167]