საკონტროლო გასროლა : ინტერვიუ / თემურ ნაანეიშვილი ; ესაუბრა ნინო კვიტაშვილი // ყველა სიახლე. - , 2011. - 13 - 19 ივლისი. - N27. - გვ.17[MFN: 78128]
ანოტაცია:  ინტერვიუ პროფესორთან ქართულ მეცნიერებაში მიმდინარე პროცესების შესახებ.
1. ქევანიშვილი, ბექა
ოპოზიციური "რვიანის" ორმა წევრმა ხელისუფლების შეთავაზება მიიღო // რადიო თავისუფლება. - , 2011. - 2 ივლისი. - N28. - გვ.5[MFN: 78129]
ანოტაცია:  ოპოზიციურ პარტიებსა და ხელისუფლებას შორის დადებული ათპუნქტიანი შეთანხმება საარჩევნო გარემოს გაუმჯობესების მიზნით
მოხსენიებული პირები:  კაციტაძე მამუკა ("ახალი მემარჯვენეების" წევრი); ალასანია ირაკლი ("თავისუფალი დემოკრატების" ლიდერი).
1. Жвания, Лаша
Покров для гробницы царя Давида : Интервью / Лаша Жвания ; Записал Габриел Намталашвили // Тбилисская неделя. - , 2011. - 14-20 сентября. - N38. - С.6[MFN: 78130]
UDC:  2 + 327(479.22:569.4)
ანოტაცია:  Интервью с генеральным менеджером Международного благотворительного фонда Католикос-Патриарха Всея Грузии Илии II о покрове для покрытия гробницы царя Давида на Сионской горе в Иерусалиме, который специально шьется в одном из монастырей Грузии.
თემატიკა:  რელიგია; საქართველო-ისრაელის ურთიერთობები.
სოროსის ფონდს არჩვაძე-გამსახურდია აწიოკებს : ინტერვიუ / დ. დარჩიაშვილი ; ესაუბრა მ.მჭედლიშვილი // რეზონანსი. - , 2005. - 30 ივნისი. - N169. - გვ.5[MFN: 78131]
ანოტაცია:  ინტერვიუ "ფონდ ღია საზოგადოება საქართველოს" ხელმძღვანელთან ფონდის მუშაობის რთულ პირობებთან დაკავშირებით.
პერსონალია:  არჩვაძე მანანა (პრეზიდენტ ზვიად გამსახურდიას მეუღლე).
თემატიკა:  ფონდები.
"მე ყველასთან ოპოზიციაში ვარ" : ინტერვიუ / რეზო ჭეიშვილი ; ესაუბრა დავით ოქრუაშვილი // ყველა სიახლე. - , 2011. - 13 - 19 ივლისი. - N27. - გვ.20[MFN: 78132]
ანოტაცია:  ინტერვიუ მწერალთან.
ოქტომბრიდან ფორმა 39-ის გარეშე ახალგორში არც რუსები და არც ოსები არავის შეუშვებენ // რეზონანსი. - , 2011. - 20 სექტემბერი. - N251. - გვ.1,4[MFN: 78133]
ახალი "საარჩევნო კოდექსის" განმასხვავებელი საკითხები // რეზონანსი. - , 2011. - 20 სექტემბერი. - N251. - გვ.2[MFN: 78134]
UDC:  342.515 + 324](479.22)
ანოტაცია:  ვენეციის კომისიისთვის გაგზავნილ ახალ "საარჩევნო კოდექსის" პროექტთან დაკავშირებით
მოხსენიებული პირები:  კუბლაშვილი პავლე (საპარლამენტო უმრავლესობის წარმომადგენელი).
თემატიკა:  საქართველოს კანონმდებლობა; არჩევნები.
"არ დავუშვებთ, რომ ხელისუფლებამ ჰააგის მსგავსად სტრასბურგის სასამართლოც წააგოს" : ინტერვიუ / გ. მაღრაძე ; ესაუბრა ეკა ბასილაია // რეზონანსი. - , 2011. - 20 სექტემბერი. - N251. - გვ.3[MFN: 78135]
UDC:  341.98 + 327(479.22:470)
ანოტაცია:  საუბარი "ქალთა პარტიის" თავმჯდომარესთან სტრასბურგის სასამართლოში 22 სექტემბერს დაგეგმილ პროცესზე "საქართველო რუსეთის წინააღმდეგ"
თემატიკა:  სასამართლო პროცესი; რუსეთ-საქართველოს ურთიერთობები.
1. Ответ министра газете "Гардиан" // Тбилисская неделя. - , 2011. - 14-20 сентября. - N38. - С.6[MFN: 78136]
UDC:  792.075(479.22)
ანოტაცია:  Открытое письмо министра культуры и охраны памятников Н. Руруа о причинах освобождения режиссера Роберта Стура с должности худрука театра Руставели.
მოხსენიებული პირები:  Руруа Ника (министр культуры и охраны памятников Грузии); Редгрейв Ванесса (актриса); Рикман Алан (актер); Хот Тельма (актриса).
ორგანიზაცია:  газета "Гардиан".
"თავი მაღლა აქვთ, ტანი - მიწაში" : ინტერვიუ / გურამ ფირცხალავა ; ესაუბრა ნინო კვიტაშვილი // ყველა სიახლე. - , 2011. - 13 - 19 ივლისი. - N27. - გვ.20[MFN: 78137]
UDC:  159.9 + 792.075](479.22)
ანოტაცია:  ინტერვიუ მსახიობთან.
თემატიკა:  ფსიქოლოგია; მსახიობები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 7809 | 7810 | 7811 | 7812 | 7813 | 7814 | 7815 | 7816 | 7817 | 7818 | 7819 |  შემდეგი »  ბოლო »»