გადაიქცევა თუ არა 7 ოქტომბერი საყოველთაო პროტესტის დღედ?! : ინტერვიუ / თემურ ნანეიშვილი ; ესაუბრა რუსუდან შელია // ვერსია. - , 2011. - 5-6 ოქტომბერი. - N93. - გვ.6[MFN: 79512]
ანოტაცია:  საუბარი "ქართული აკადემიის" წევრ თემურ ნანეიშვილთან 7 ოქტომბერს დაგეგმილ საპრტესტო აქციასთან დაკავშირებით
1. ბურჯანაძის პარტია პატიმრების მიმართ არაჰუმანური მოპყრობის ფაქტებს აპროტესტებს : ინფორმაცია "მედიანიუსი" // ახალი თაობა. - , 2011. - 5 ოქტომბერი. - N236. - გვ.5[MFN: 79513]
UDC:  329 + 343.261.1](479.22)
მოხსენიებული პირები:  ცინცაბაძე თამარ ("დემოკრატიული მოძრაობა - ერთიანი საქართველოს" საბჭოს წევრი).
ორგანიზაცია:  "დემოკრატიული მოძრაობა - ერთიანი საქართველო".
თემატიკა:  პოლიტიკური პარტიები და მოძრაობები; სასჯელაღსრულებითი დაწესებულებები.
მოსწავლეები უცხოელი პედაგოგების მუშაობას სხვადასხვაგვარად აფასებენ. პირველ რიგში კმაყოფილებას არა ინგლისურის ცოდნის გაღრმავება, არამედ გაკვეთილების თავისუფალი სტილი იწვევს // რეზონანსი. - , 2011. - 1 ოქტომბერი. - N263. - გვ.7[MFN: 79514]
UDC:  373.5 + 37.016 + 81'243(479.22)
ანოტაცია:  ქართველი მოსწავლეების შეფასებები.
მოხსენიებული პირები:  დავითაშვილი ბექა (მოსწავლე); წოწორია ლიზი (მოსწავლე); არჩვაძე გიორგი (მოსწავლე).
თემატიკა:  საჯარო სკოლები; უცხო ენის სწავლება.
1. ხომერიკი, თეა
გელოვანი თბილისს სკანდალურ აქსანა აკინშინასთან ერთად ეწვია // პრაიმტაიმი. - , 2011. - 3 ოქტომბერი. - N39. - გვ.4-5[MFN: 79515]
UDC:  7.075(479.22)
ანოტაცია:  ქართველი პროდიუსერისა და რუსი მსახიობის ურთიერთობის შესახებ.
პერსონალია:  გელოვანი არჩილ (პროდიუსერი); აკინშინა აქსანა (მსახიობი).
თემატიკა:  პროდიუსერები.
საქართველოს თოფიანი ტურისტები შემოესევიან // ახალი თაობა. - , 2011. - 5 ოქტომბერი. - N236. - გვ.6[MFN: 79516]
UDC:  639.1 + 342.537.3](479.22)
ანოტაცია:  საქართველოს ხელისუფლების მიერ მიღებულ კანონპროექტზე "საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილებების შეტანის თაობაზე", რომელიც გადაშენების საფრთხის წინაშე მყოფ ცხოველებზე ნადირობას ითვალისწინებს.
თემატიკა:  ნადირობა; კანონპროექტები.