ანოტაცია: საქართველოს მთავრობაში მოსალოდნელ გადაადგილებაზე
ნაციონალებს ორი გზა აქვთ - არჩევნები ან სამოქალაქო დაპირისპირება. დღეს საჭიროა სხვა ტიპის ხელისუფლება, რომელიც ასევე პროდასავლური იქნება : ინტერვიუ / ზაზა შათირიშვილი ; ესაუბრა გულიკო ბალაძე // ახალი თაობა . - , 2011. - 10 ნოემბერი. - N267. - გვ.4,6[MFN: 82481 ]
ანოტაცია: საუბარი ფილოსოფოსთან საქართველოში მიმდინარე პოლიტიკური ცვლილებების შესახებ.
ნადირაძე, ელდარ
"ნაციონალები" კი ჰქვიათ, მაგრამ რამე ნაციონალური საქმე გააკეთეს?" : ინტერვიუ / ელდარ ნადირაძე ; ესაუბრა ნინო კვიტაშვილი // ყველა სიახლე . - , 2011. - 9-15 ნოემბერი. - N44. - გვ.9[MFN: 82482 ]
ანოტაცია: ინტერვიუ ისტორიის მეცნიერებათა დოქტორთან მიმდინარე პოლიტიკური პროცესების შესახებ.
გეთიაშვილი, რეზო
"ბუნებრივი კატასტროფების შედეგად ეკონომიკისთვის მიყენებული ზარალი ერთ წელიწადში 150 მილიონ დოლარზე მეტია" : ინტერვიუ / რ.გეთიაშვილი ; ესაუბრა თ.წოწორია // ბანკები და ფინანსები . - , 2011. - 9-15 ნოემბერი. - N30. - გვ.13[MFN: 82483 ]
UDC: 502 + 630](479.22)
ანოტაცია: კავკასიის გარემოსდაცვითი არასამთავრობო ორგანიზაციების ქსელის პროექტების კოორდინატორის საუბარი გარემოსდაცვით პრობლემებსა და ტყეების გასხვისების პროცესზე
თემატიკა: გარემოს დაცვა ; სატყეო საქმე .
საკვანძო სიტყვები: ტყეების ინვენტარიზაცია ; ლიცენზიები .
დოლიძე, ნათია
რა პასუხი გასცა ელისო კილაძის ბრალდებებს ლაშა ნაცვლიშვილმა // ყველა სიახლე . - , 2011. - 9-15 ნოემბერი. - N44. - გვ.10[MFN: 82484 ]
UDC: 070.22 + 32](479.22)(092)
ანოტაცია: ჟურნალისტ ელისო კილაძის განცხადებები პოლიტიკოსების კორუფციაში დადანაშაულების შესახებ.
პერსონალია: ნაცვლიშვიი ლაშა (ყოფილი პარლამენტარი); კილაძე ელისო (ჟურნალისტი).
თემატიკა: პოლიტიკოსები ; ჟურნალისტები .
"ქართული ოცნება" საქმიანობას პატიმრებზე ზრუნვით დაიწყებს // ახალი თაობა . - , 2011. - 10 ნოემბერი. - N267. - გვ.5[MFN: 82485 ]
ანოტაცია: საზოგადოებრი მოძრაობა "ქართული ოცნების" პოლიტიკურ გეგმებზე.
თემატიკა: საზოგადოებრივი მოძრაობები .
გამსახურდია, ცოტნე
"ჩემი ძვალიც რომ არ დარჩეს ამქვეყნად, ამას ვერ ეღირსებიან" : ინტერვიუ / ცოტნე გამსახურდია ; ესაუბრა ნანა ფიცხელაური // ყველა სიახლე . - , 2011. - 9-15 ნოემბერი. - N44. - გვ.11[MFN: 82486 ]
UDC: 323 + 343.91](479.22)
ანოტაცია: ინტერვიუ პატიმრობაში მყოფ ცოტნე გამსახურდიასთან.
თემატიკა: საშინაო პოლიტიკა ; პატიმრები .
"მიმაჩნდა, რომ ოქრუაშვილი გამოსწორდა და ყველაფერი , რაც მიქარა, მოინანია, მაგრამ კვლავ თაღლითობას აგრძელებს!" : ინტერვიუ / კობა დავითაშვილი ; ესაუბრა კახა ცეცხლაშვილი // ვერსია . - , 2007. - 5-11 სექტემბერი. - N15. - გვ.6[MFN: 82487 ]
ანოტაცია: საუბარი "ხალხის პარტიის" ლიდერ კობა დავითაშვილთან საქართველოში მიმდინარე პოლიტიკურ პროცესებთან დაკავშირებით
პერსონალია: ოქრუაშვილი ირაკლი (საქართველოს თავდაცვის ყოფილი მინისტრი).
სექსუალური ნოველა N2 // მწერლის გაზეთი . - , 2005. - 2-15 მარტი. - N3. - გვ.1-2[MFN: 82488 ]
გვერდები: «« პირველი « წინა | 8244 | 8245 | 8246 | 8247 | 8248 | 8249 | 8250 | 8251 | 8252 | 8253 | 8254 | შემდეგი » ბოლო »»