ანოტაცია:  აშშ-ის პრეზიდენტობის კანდიდატ ბარაკ ობამასთან დაკავშირებით
თემატიკა:  საპრეზიდენტო არჩევნები.
"სულ ეს ვირთხები ხომ არ იქნებიან სათავეში?!" : ინტერვიუ / ჯიმშერ ოთანაძე ; ესაუბრა ნანა ფიცხელაური // ყველა სიახლე. - , 2010. - 21-27 იანვარი. - N3. - გვ.12[MFN: 82680]
UDC:  32 + 355/359](479.22)
ანოტაცია:  ინტერვიუ პოლკოვნიკთან მუხროვანის ამბოხის ორგანიზატორობის ბრალდებით დაკავებული კობა ოთანაძის საქმესთან დაკავშირებით.
პერსონალია:  ოთანაძე კობა (ბრალდებული).
თემატიკა:  პოლიტიკა; სამხედრო საქმე.
ჩიხი: ირმა ინაშვილის დოკუმენტური ფილმის საგაზეთო ვერსია // საერთო გაზეთი. - , 2008. - 12 ნოემბერი. - N26. - ჩანართი. - გვ.1-8[MFN: 82681]
UDC:  791.229.2 + 94(479.22:470)"2008.08"
ანოტაცია:  რუსეთ-საქართველოს ომის თემაზე გადაღებული დოკუმენტური ფილმის საგაზეთო ვარიანტი
მოხსენიებული პირები:  სანიკიძე გუბაზ ("ეროვნული ფორუმის" ლიდერი); ბერძენიშვილი ლევან ("რესპუბლიკური პარტიის" ლიდერი); ჩიხრაძე ფიქრია ("ახალი მემარჯვენეების" ლიდერი); თარხან-მოურავი დავით (პოლიტიკური ბლოკის "დემოკრატები" ლიდერი); ბათიაშვილი ირაკლი ("რესპუბლიკური პარტიის" ლიდერი); ანჯაფარიძე ლევან (რეჟისორი); ხაინდრავა ივლიანე ("რესპუბლიკური პარტიის" ლიდერი); ხუციშვილი გიორგი (ექსპერტი); შატბერაშვილი სოსო ("ლეიბორისტული პარტიის" ლიდერი); ჭანკვეტაძე ნინელი (მსახიობი); ლეჟავა ნანა (ჟურნალისტი); კომახიძე ვახტანგ (ჟურნალისტი); უსუფაშვილი დავით ("რესპუბლიკური პარტიის" თავმჯდომარე); ნაჭყებია მანანა ("ახალი მემარჯვენეების" ლიდერი); სესიაშვილი ირაკლი (სამხედრო ექსპერტი); გოგოსაშვილი ირინა (ჟურნალისტი); ხუხაშვილი გია (ეკონომიკის ექსპერტი); არეშიძე მამუკა (ექსპერტი კავკასიის საკითხებში); საყვარელიძე რამაზ (პოლიტოლოგი); ფიჩხაძე შალვა (ექსპერტი); რუხაძე ნუგზარ (ჟურნალისტი); გაჩეჩილაძე გია ("მწვანეთა პარტიის" თავმჯდომარე); ხიდირბეგაშვილი არნო (პოლიტოლოგი).
თემატიკა:  დოკუმენტური ფილმები; რუსეთ-საქართველოს ომი.
1. სულაქველიძე, მირონ (მერაბ)
მიმართვა წმინდა სინოდისადმი : ღია წერილი // კვირის ქრონიკა. - , 2011. - 31 ოქტომბერი-6 ნოემბერი. - N44. - გვ.35[MFN: 82682]
ანოტაცია:  საქართველოს ეროვნული აკადემიის (მეცნიერების, კულტურისა და ხელოვნების განვითარების ფონდის) ნამდვილი წევრის მირონ (მერაბ) სულაქველიძის მიმართვა სასულიერო პირებისადმი ხელისუფლებისა და ეკლესიის ურთიერთდამოკიდებულებაზე
მოხსენიებული პირები:  ივანიშვილი ბიძინა (ბიზნესმენი).
თემატიკა:  სახელმწიფოს და რელიგიის ურთიერთდამოკიდებულება.
ივანიშვილის ქონებას "კანონის" სახელით საფრთხეს უქმნიან // რეზონანსი. - , 2011. - 3 ნოემბერი. - N297. - გვ.9[MFN: 82683]
UDC:  330.522.6 + 342.537.3](479.22)
ანოტაცია:  "სააღსრულებო წარმოების შესახებ" კანონში შესატანი ცვლილებების კანონპროექტთან დაკავშირებით.
მოხსენიებული პირები:  ცაგარეიშვილი გია (საპარლამენტო ფრაქციის "ერთობა სამართლიანობისთვის" თავმჯდომარე); სილაგაძე ავთო (ექსპერტი).
თემატიკა:  კერძო საკუთრება; კანონპროექტები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 8264 | 8265 | 8266 | 8267 | 8268 | 8269 | 8270 | 8271 | 8272 | 8273 | 8274 |  შემდეგი »  ბოლო »»