ჯანმრთელობის დაზღვევა სავალდებულო ხდება? // რეზონანსი. - , 2005. - 11 დეკემბერი. - N333. - გვ.8[MFN: 85274]
UDC:  364.6 + 368+61](479.22)
ანოტაცია:  სოციალურად დაუცველი მოსახლეობის ჯანმრთელობის დაზღვევის პროექტის შესახებ.
თემატიკა:  სოციალური პრობლემები; ჯანმრთელობის დაზღვევა.
1. დარასელი, ნინო
"მოამბიდან ისე მინდოდა წამოსვლა, რომ მოვიტყუე, ორსული ვარ-მეთქი" : ინტერვიუ / ნ. დარასელი ; ესაუბრა ე. ლემონჯავა // რეზონანსი. - , 2005. - 11 დეკემბერი. - N333. - გვ.14[MFN: 85275]
ანოტაცია:  ინტერვიუ ჟურნალისტთან საკუთარი საქმიანობის შესახებ.
საიდან მოაქვს მერაბიშვილს სტატისტიკა? // რეზონანსი. - , 2005. - 12 დეკემბერი. - N334. - გვ.2[MFN: 85276]
UDC:  343.8(479.22)
ანოტაცია:  პატიმართა მდგომარეობა სასჯელაღსრულების დაწესებულებებში.
რატომ გახშირდა საქართველოში სისხლიანი ოჯახური დრამები? : ინტერვიუ / გ. ნიჟარაძე ; ესაუბრა მ. ქობალია // რეზონანსი. - , 2005. - 12 დეკემბერი. - N334. - გვ.4[MFN: 85277]
UDC:  316.811 + 343.23](479.22)
ანოტაცია:  ინტერვიუ ფსიქოლოგთან ოჯახური კონფლიქტების ირგვლივ.
თემატიკა:  ოჯახი; დანაშაული.
1. გოგიტიძე, ჯემალ
იგორ გიორგაძე მოსკოვში უკვე "ჩრდილოვან" მინისტრთა კაბინეტს ქმნის : ინტერვიუ / ი. გიორგაძე ; ესაუბრა ე. გულუა // რეზონანსი. - , 2005. - 12 დეკემბერი. - N334. - გვ.5[MFN: 85278]
ანოტაცია:  ინტერვიუ პარტია "სამართლიანობის" ერთ-ერთ ლიდერთან პარტიის პოლიტიკურ მიზნებზე.
პერსონალია:  გიორგაძე იგორ (პარტია "სამართლიანობის" ლიდერი).
1. პაიჭაძე, დავით
საქართველო ევროპული ინტეგრაციის გზაზე - მითი თუ რეალობა? // რეზონანსი. - , 2005. - 12 დეკემბერი. - N334. - გვ.6[MFN: 85279]
ახალი კოდექსით მცირე ბიზნესის დაწყება შეუძლებელია // რეზონანსი. - , 2005. - 12 დეკემბერი. - N334. - გვ.9[MFN: 85280]
UDC:  340.130.54(479.22)
ანოტაცია:  ახალი საგადასახადო კოდექსის ხარვეზები.
თემატიკა:  კოდექსები.
"ქართული ტელეფილმი" ქართული კინოს გადარჩენის ბოლო სავანეა // რეზონანსი. - , 2005. - 12 დეკემბერი. - N334. - გვ.10[MFN: 85281]
UDC:  654.197 + 791.4](479.22)
ანოტაცია:  "ქართული ტელეფილმის" დამოუკიდებელ ორგანიზაციად ჩამოყალიბების მცდელობა საინიციატივო ჯგუფის მიერ.
ორგანიზაცია:  "ქართული ტელეფილმი".
თემატიკა:  ტელევიზია; ფილმები.
ირაკლი იმნაიშვილი პროკურატურას განცხადებით მიმართავს // რეზონანსი. - , 2005. - 13 დეკემბერი. - N335. - გვ.2[MFN: 85282]
UDC:  342.518 + 070](479.22)
ანოტაცია:  სასამართლო დავა იმერეთის გუბერნატორსა და ნაცემ ჟურნალისტს შორის.
პერსონალია:  ბობოხიძე აკაკი (იმერეთის გუბერნატორი); იმნაიშვილი ირაკლი (ტელეკომპანია "მზის" ჟურნალისტი).
თემატიკა:  გუბერნატორები; ჟურნალისტები.
ნოღაიდელს გადაყენებას უპირებენ? // რეზონანსი. - , 2005. - 13 დეკემბერი. - N335. - გვ.1,3[MFN: 85283]
ანოტაცია:  ნოღაიდელისა და ბურჯანაძის დაპირისპირების შესახებ.
პერსონალია:  ნოღაიდელი ზურაბ (პრემიერ-მინისტრი); ბურჯანაძე ნინო (პარლამენტის თავმჯდომარე).
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 8524 | 8525 | 8526 | 8527 | 8528 | 8529 | 8530 | 8531 | 8532 | 8533 | 8534 |  შემდეგი »  ბოლო »»