ჯანმრთელობის დაზღვევა სავალდებულო ხდება? // რეზონანსი . - , 2005. - 11 დეკემბერი. - N333. - გვ.8[MFN: 85274 ]
UDC: 364.6 + 368+61](479.22)
ანოტაცია: სოციალურად დაუცველი მოსახლეობის ჯანმრთელობის დაზღვევის პროექტის შესახებ.
თემატიკა: სოციალური პრობლემები ; ჯანმრთელობის დაზღვევა .
დარასელი, ნინო
"მოამბიდან ისე მინდოდა წამოსვლა, რომ მოვიტყუე, ორსული ვარ-მეთქი" : ინტერვიუ / ნ. დარასელი ; ესაუბრა ე. ლემონჯავა // რეზონანსი . - , 2005. - 11 დეკემბერი. - N333. - გვ.14[MFN: 85275 ]
ანოტაცია: ინტერვიუ ჟურნალისტთან საკუთარი საქმიანობის შესახებ.
საიდან მოაქვს მერაბიშვილს სტატისტიკა? // რეზონანსი . - , 2005. - 12 დეკემბერი. - N334. - გვ.2[MFN: 85276 ]
UDC: 343.8(479.22)
ანოტაცია: პატიმართა მდგომარეობა სასჯელაღსრულების დაწესებულებებში.
პერსონალია: მერაბიშვილი ვანო (შს მინისტრი).
რატომ გახშირდა საქართველოში სისხლიანი ოჯახური დრამები? : ინტერვიუ / გ. ნიჟარაძე ; ესაუბრა მ. ქობალია // რეზონანსი . - , 2005. - 12 დეკემბერი. - N334. - გვ.4[MFN: 85277 ]
UDC: 316.811 + 343.23](479.22)
ანოტაცია: ინტერვიუ ფსიქოლოგთან ოჯახური კონფლიქტების ირგვლივ.
თემატიკა: ოჯახი ; დანაშაული .
გოგიტიძე, ჯემალ
იგორ გიორგაძე მოსკოვში უკვე "ჩრდილოვან" მინისტრთა კაბინეტს ქმნის : ინტერვიუ / ი. გიორგაძე ; ესაუბრა ე. გულუა // რეზონანსი . - , 2005. - 12 დეკემბერი. - N334. - გვ.5[MFN: 85278 ]
ანოტაცია: ინტერვიუ პარტია "სამართლიანობის" ერთ-ერთ ლიდერთან პარტიის პოლიტიკურ მიზნებზე.
პერსონალია: გიორგაძე იგორ (პარტია "სამართლიანობის" ლიდერი).
პაიჭაძე, დავით
საქართველო ევროპული ინტეგრაციის გზაზე - მითი თუ რეალობა? // რეზონანსი . - , 2005. - 12 დეკემბერი. - N334. - გვ.6[MFN: 85279 ]
ახალი კოდექსით მცირე ბიზნესის დაწყება შეუძლებელია // რეზონანსი . - , 2005. - 12 დეკემბერი. - N334. - გვ.9[MFN: 85280 ]
UDC: 340.130.54(479.22)
ანოტაცია: ახალი საგადასახადო კოდექსის ხარვეზები.
"ქართული ტელეფილმი" ქართული კინოს გადარჩენის ბოლო სავანეა // რეზონანსი . - , 2005. - 12 დეკემბერი. - N334. - გვ.10[MFN: 85281 ]
UDC: 654.197 + 791.4](479.22)
ანოტაცია: "ქართული ტელეფილმის" დამოუკიდებელ ორგანიზაციად ჩამოყალიბების მცდელობა საინიციატივო ჯგუფის მიერ.
ორგანიზაცია: "ქართული ტელეფილმი" .
თემატიკა: ტელევიზია ; ფილმები .
ირაკლი იმნაიშვილი პროკურატურას განცხადებით მიმართავს // რეზონანსი . - , 2005. - 13 დეკემბერი. - N335. - გვ.2[MFN: 85282 ]
UDC: 342.518 + 070](479.22)
ანოტაცია: სასამართლო დავა იმერეთის გუბერნატორსა და ნაცემ ჟურნალისტს შორის.
პერსონალია: ბობოხიძე აკაკი (იმერეთის გუბერნატორი); იმნაიშვილი ირაკლი (ტელეკომპანია "მზის" ჟურნალისტი).
თემატიკა: გუბერნატორები ; ჟურნალისტები .
ნოღაიდელს გადაყენებას უპირებენ? // რეზონანსი . - , 2005. - 13 დეკემბერი. - N335. - გვ.1,3[MFN: 85283 ]
ანოტაცია: ნოღაიდელისა და ბურჯანაძის დაპირისპირების შესახებ.
პერსონალია: ნოღაიდელი ზურაბ (პრემიერ-მინისტრი); ბურჯანაძე ნინო (პარლამენტის თავმჯდომარე).
გვერდები: «« პირველი « წინა | 8524 | 8525 | 8526 | 8527 | 8528 | 8529 | 8530 | 8531 | 8532 | 8533 | 8534 | შემდეგი » ბოლო »»