ვლადიმერ ხომერიკი: "საქართველო დაშლის საფრთხის წინაშე დგას" : ინტერვიუ / ვლადიმერ ხომერიკი ; ესაუბრა ქეთი ხომერიკი // ახალი თაობა. - , 2011. - 22 დეკემბერი. - N303. - გვ.3,7[MFN: 87372]
ანოტაცია: საუბარი საქართველოს ხალხთა მსოფლიო კონგრესის ვიცე-პრეზიდენტთან საპარლამენტო არჩევნების შემდეგ რუსეთში მიმდინარე პოლიტიკური პროცესებზე და საქართველო-რუსეთის ურთიერთობის შესახებ.
როცა ქვეყანაში არსებობს ორი დაპირისპირებული მხარე, აუცილებლად უნდა გაჩნდეს მესამე მხარეც, რომელიც სისხლისღვრას არ დაუშვებს : ინტერვიუ / გ. ოდიშარია ; ესაუბრა ლელა არაბული // საერთო გაზეთი. - , 2009. - 29 აპრილი. - N17(49). - გვ.5[MFN: 87374]
დავით გამყრელიძე: "ივანიშვილი პოლიტიკურ პარტნიორებს აფინანსებს". პოლიტიკური პარტიების დაფინანსების წესი გამკაცრდა // ახალი თაობა. - , 2011. - 22 დეკემბერი. - N303. - გვ.4[MFN: 87376]
ვინ არიან რუსეთთან შეკრული "გალავინსკის რაინდები" და რა საფრთხე ემუქრება საქართველოს : ინტერვიუ / რ. ჭეიშვილი ; ესაუბრა თამარ შველიძე // საერთო გაზეთი. - , 2009. - 29 აპრილი. - N17(49). - გვ.7[MFN: 87378]
ანოტაცია: სამხრეთ ოსეთში მიმდინარე პოლიტიკური პროცესების შესახებ.
პერსონალია:კოკოითი ედუარდ (სამხრეთ ოსეთის ყოფილი დე ფაქტო პრეზიდენტი); ჯიოევა ალა (პრეზიდენტობის კანდიდატი); ბროვცევი ვადიმ (სამხრეთ ოსეთის დე ფაქტო პრეზიდენტის მოვალეობის შემსრულებელი).