ანოტაცია:  მწერლის მიერ საქართველოში მიდინარე პოლიტიკური პროცესების შეფასება
თემატიკა:  საშინაო პოლიტიკა; საპროტესტო აქციები.
"ივერია" მოსკოვში წარმატების შემდეგ ბროდვეისთვის ემზადება : ინტერვიუ / ჯ. ბაღაშვილი ; ესაუბრა ნ. კუტიბაშვილი // რეზონანსი. - , 2004. - 1 თებერვალი. - N26. - გვ.[MFN: 87375]
UDC:  784.4(479.22)
ანოტაცია:  ანსამბლ "ივერიის" წარმატებების შესახებ.
თემატიკა:  მუსიკალური ანსამბლები.
დავით გამყრელიძე: "ივანიშვილი პოლიტიკურ პარტნიორებს აფინანსებს". პოლიტიკური პარტიების დაფინანსების წესი გამკაცრდა // ახალი თაობა. - , 2011. - 22 დეკემბერი. - N303. - გვ.4[MFN: 87376]
UDC:  342.537.7 + 329](479.22)
ანოტაცია:  პოლიტიკური პარტიების დაფინანსების ნორმების გამკაცრებასთან დაკავშირებით კანონმდებლობაში შეტანილი ცვლილებების შესახებ.
პერსონალია:  ივანიშვილი ბიძინა (პოლიტიკოსი).
მოხსენიებული პირები:  ბაქრაძე დავით (პარლამენტის თავმჯდომარე); გამყრელიძე დავით ("ახალი მემარჯვენეების" ლიდერი).
თემატიკა:  კანონპროექტები; პოლიტიკური პარტიები.
ამერიკული იარაღი საქართველოში - საფრთხე თუ უსაფრთხოება? // ყველა სიახლე. - , 2011. - 21-27 დეკემბერი. - N50. - გვ.9[MFN: 87377]
UDC:  327(479.22:73) + 355.014.1(73)
ანოტაცია:  აშშ-ის სენატის გადაწყვეტილების შესახებ, რომელიც საქართველოსთვის იარაღის მიყიდვას შეეხება.
თემატიკა:  ამერიკა-საქართველოს ურთიერთობები; სამხედრო შეიარარება.
ვინ არიან რუსეთთან შეკრული "გალავინსკის რაინდები" და რა საფრთხე ემუქრება საქართველოს : ინტერვიუ / რ. ჭეიშვილი ; ესაუბრა თამარ შველიძე // საერთო გაზეთი. - , 2009. - 29 აპრილი. - N17(49). - გვ.7[MFN: 87378]