საკვები პროდუქციის ეკოლოგიური სისუფთავისა და უსაფრთხოების დამოუკიდებელი კონტროლი სამხრეთ კავკასიის ქვეყნებში // რეზონანსი. - , 2003. - 12 თებერვალი. - N38. - გვ.6[MFN: 87596]
ანოტაცია: კავშირი "21 საუკუნის" მომხმარებელთა უფლებების დაცვის პროექტების კოორდინატორ შალვა მელქაძის საუბარი საქართველოს სამომხმარებლო ბაზარზე წარმოდგენილი საკვები პროდუქციის უსაფრთხოების პრობლემებზე
ერაყში რუსების იმედი აქვთ. სადამ ჰუსეინი რუსებს არ მტრობს, თუმცა მეგობრებადაც არ მიიჩნევს // რეზონანსი. - , 2003. - 12 თებერვალი. - N38. - გვ.11[MFN: 87599]
"დავასრულეთ ბაზრის შემოწმება და ამ წინასაახალწლოდ შემაშფოთებელი შედეგი მივიღეთ!" : ინტერვიუ / მ. კოიძე ; ესაუბრა თ. როსტიაშვილი // ალია. - , 2011. - 22-26 დეკემბერი. - N100. - გვ.15[MFN: 87600]
ანოტაცია: სამხრეთ ოსეთის დე ფაქტო პრეზიდენტის მოვალების შემსრულებელსა და ოპოზიციის წარმომადგენლებს შორის გამართული მოლაპარაკებების შედეგების შესახებ.
მოხსენიებული პირები:ჯიოევა ალა (სამხრეთ ოსეთის დე ფაქტო პრეზიდენტობის ექს-კანდიდატი, ოპოზიციის ლიდერი); ბროვცევი ვადიმ (სამხრეთ ოსეთის დე ფაქტო პრეზიდენტის მოვალეობის შემსრულებელი); ზაქარეიშვილი პაატა (კონფლიქტოლოგი).