ანოტაცია: გამოცდების ეროვნული ცენტრის ქართული ენისა და ლიტერატურის ჯგუფის ხელმძღვანელის წერილი გაზეთ "ყველა სიახლეში" გამოქვეყნებულ გიორგი გოგოლაშვილის მოსაზრებებზე, რომელიც განათლების სისტემაში მიმდინარე რეფორმებს შეეხება.
"ხელისუფლებამ მარტივად თქვა - ადამიანი, სახელად ბიძინა და გვარად ივანიშვილი, არჩევნებს ვერ დააფინანსებს, ვერ ჩაერთვება პოლიტიკურ სივრცეში და ვერც ერთ არჩევნებში ვერ გაიმარჯვებს!" რა ნაღმი ჩადო ხელისუფლებამ პარტიების შესახებ კანონში და რა დაჯდება წინასაარჩევნო კამპანია // ვერსია. - , 2011. - 30-31 დეკემბერი. - N130(607). - გვ.3 [MFN: 88275]
ანოტაცია: საპროტესტო აქცია პრეზიდენტის ავლაბრის რეზიდენციასთან პრესის გავრცელების ჯიხურების აღებისა და ტელეკომპანია "მაესტროსთან" დაკავშირებული მოვლენების გამო.
პერსონალია:კიწმარიშვილი ეროსი ("რუსთავის მედიის მართვის" კომპანიის ხელმძღვანელი).
მოხსენიებული პირები:ტუღუში ლაშა (პრესის ასოციაციის თავმჯდომარე, გაზეთ "რეზონანსის" მთავარი რედაქტორი); გრძელიშვილი დაჩი (ჟურნალისტი); ელისაშვილი ალეკო (ტელეკომპანია "კავკასიის" ჟურნალისტი); ჯანგირაშვილი ნინო (ტელეკომპანია "კავკასიის" დირექტორი); ტიკარაძე დიმიტრი (გაზეთ "ალიას" რედაქტორი); ხუბუა ჯაბა (გაზეთ "ასავალ-დასავალის" ჟურნალისტი); ღლონტი მამუკა (ტელეკომპანია "მაესტროს" ერთ-ერთი დამფუძნებელი).