მკალავიშვილს იჭერენ? // რეზონანსი . - , 2004. - 12 მარტი. - N66. - გვ.2[MFN: 89153 ]
UDC: 2-725(479.22)
ანოტაცია: გლდანის ღვთისშობლის ეკლესიის წინამძღოლის ბასილ მკალავიშვილის დადანაშაულება ბაპტისტთა და იეღოველთა დევნაში.
პერსონალია: ბასილ[მკალავიშვილი] (გლდანის ღვთისშობლის ტაძრის წინამძღოლი).
თემატიკა: სასულიერო პირები .
"ეს თუ ასე დარჩა, მთავრობაში შეიძლება ვერონიკა ქობალიების მთელი პარტია მივიღოთ!" : ინტერვიუ / დავით გამყრელიძე ; ესაუბრა ნათია დოლიძე // ყველა სიახლე . - , 2010. - 23-29 სექტემბერი. - N38. - გვ.6[MFN: 89154 ]
ანოტაცია: ინტერვიუ "ახალი მემარჯვენეების" ლიდერთან.
პერსონალია: ქობალია ვერა (ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრი).
ყიფშიძე, გიორგი
"მთავარია, იცოდე სად, რა, როგორ და ვისთან გააკეთო!" : ინტერვიუ / გიორგი ყიფშიძე ; ესაუბრა ნინო მაისურაძე // ყველა სიახლე . - , 2010. - 23-29 სექტემბერი. - N38. - გვ.8[MFN: 89155 ]
UDC: 792.071(479.22)
ანოტაცია: ინტერვიუ მსახიობთან პირადი ცხოვრების შესახებ.
საქართველოში თავისუფალი არჩევნების ჩატარება შეუძლებელია // ახალი თაობა . - , 2012. - 12 იანვარი. - N9. - გვ.5[MFN: 89156 ]
ანოტაცია: ოპოზიციური პარტიების წევრების მოსაზრება საქართველოში მომავალი საპარლამენტო არჩევნების შესახებ.
მოხსენიებული პირები: შალამბერიძე ალექსანდრე (ყოფილი დეპუტატი).
გმირობა და ღალატი : ინტერვიუ / მამუკა არეშიძე ; ესაუბრა ნინო მამუკაძე // ყველა სიახლე . - , 2010. - 23-29 სექტემბერი. - N38. - გვ.9[MFN: 89157 ]
UDC: 94(479.22)"1992-1993"
ანოტაცია: ინტერვიუ ექსპერტთან კავკასიის საკითხებში აფხაზეთის ომის ქრონიკების თაობაზე.
თემატიკა: აფხაზეთის ომი .
ლაცაბიძე, დავით
"პროკრედიტ ბანკს" ახალი გენერალური დირექტორი ჰყავს // ბანკები და ფინანსები . - , 2006. - 28 ივლისი. - N131. - გვ.6[MFN: 89158 ]
UDC: 336.71 + 331.108.24](479.22)
პერსონალია: პოტი ფილიპ ("პროკრედიტ ბანკის" გენერალური დირექტორი).
თემატიკა: საბანკო ბანკი ; საკადრო ცვლილებები .
"საბადოც, მიწაც და ქვეყანაც გაყიდულია" : ინტერვიუ / თემურ შაშიაშვილი ; ესაუბრა ნანა ფიცხელაური // ყველა სიახლე . - , 2010. - 23-29 სექტემბერი. - N38. - გვ.10[MFN: 89159 ]
ანოტაცია: ინტერვიუ მოძრაობა "თეთრების" ლიდერთან.
ანდრიაშვილი, ნინო
ბაჩო ახალაიას სტრასბურში უჩივიან : ინტერვიუ / ნინო ანდრიაშვილი ; ესაუბრა სოფო ჭიპაშვილი // ყველა სიახლე . - , 2010. - 23-29 სექტემბერი. - N38. - გვ.10[MFN: 89160 ]
UDC: 343.91 + 342.531.113 + 343](479.22)
ანოტაცია: ინტერვიუ "ადამიანის უფლებათა ცენტრის" იურიდიული ჯგუფის ხელმძღვანელთან.
პერსონალია: ახალაია ბაჩო (სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის ყოფილი უფროსი); გეგენავა ვაჟა (პატიმარი); ბუთხუზი იმედა (პატიმარი); ოვაკიმიანი რუდიე (პატიმარი).
თემატიკა: პატიმრები ; სახელმწიფო მოხელეები ; სამართალი .
კოკოითის მემკვიდრის შესარჩევად კასტინგი გამოცხადდა. ცხინვალში საპრეზიდენტო არჩევნებისთვის მზადებას შეუდგნენ // ახალი თაობა . - , 2012. - 12 იანვარი. - N9. - გვ.5[MFN: 89161 ]
UDC: 324(479.22:479.225)
პერსონალია: კოკოითი ედუარდ (სამხრეთ ოსეთის დე ფაქტო ყოფილი პრეზიდენტი).