"მთავარია, იცოდე სად, რა, როგორ და ვისთან გააკეთო!" : ინტერვიუ / გიორგი ყიფშიძე ; ესაუბრა ნინო მაისურაძე // ყველა სიახლე . - , 2010. - 23-29 სექტემბერი. - N38. - გვ.8[MFN: 89155 ]
ანოტაცია: ინტერვიუ მსახიობთან პირადი ცხოვრების შესახებ.
საქართველოში თავისუფალი არჩევნების ჩატარება შეუძლებელია // ახალი თაობა . - , 2012. - 12 იანვარი. - N9. - გვ.5[MFN: 89156 ]
ანოტაცია: ოპოზიციური პარტიების წევრების მოსაზრება საქართველოში მომავალი საპარლამენტო არჩევნების შესახებ.
მოხსენიებული პირები: შალამბერიძე ალექსანდრე (ყოფილი დეპუტატი).
გმირობა და ღალატი : ინტერვიუ / მამუკა არეშიძე ; ესაუბრა ნინო მამუკაძე // ყველა სიახლე . - , 2010. - 23-29 სექტემბერი. - N38. - გვ.9[MFN: 89157 ]
UDC: 94(479.22)"1992-1993"
ანოტაცია: ინტერვიუ ექსპერტთან კავკასიის საკითხებში აფხაზეთის ომის ქრონიკების თაობაზე.
ლაცაბიძე, დავით
"პროკრედიტ ბანკს" ახალი გენერალური დირექტორი ჰყავს // ბანკები და ფინანსები . - , 2006. - 28 ივლისი. - N131. - გვ.6[MFN: 89158 ]
UDC: 336.71 + 331.108.24](479.22)
პერსონალია: პოტი ფილიპ ("პროკრედიტ ბანკის" გენერალური დირექტორი).
თემატიკა: საბანკო ბანკი ; საკადრო ცვლილებები .
"საბადოც, მიწაც და ქვეყანაც გაყიდულია" : ინტერვიუ / თემურ შაშიაშვილი ; ესაუბრა ნანა ფიცხელაური // ყველა სიახლე . - , 2010. - 23-29 სექტემბერი. - N38. - გვ.10[MFN: 89159 ]
ანოტაცია: ინტერვიუ მოძრაობა "თეთრების" ლიდერთან.
ანდრიაშვილი, ნინო
ბაჩო ახალაიას სტრასბურში უჩივიან : ინტერვიუ / ნინო ანდრიაშვილი ; ესაუბრა სოფო ჭიპაშვილი // ყველა სიახლე . - , 2010. - 23-29 სექტემბერი. - N38. - გვ.10[MFN: 89160 ]
UDC: 343.91 + 342.531.113 + 343](479.22)
ანოტაცია: ინტერვიუ "ადამიანის უფლებათა ცენტრის" იურიდიული ჯგუფის ხელმძღვანელთან.
პერსონალია: ახალაია ბაჩო (სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის ყოფილი უფროსი); გეგენავა ვაჟა (პატიმარი); ბუთხუზი იმედა (პატიმარი); ოვაკიმიანი რუდიე (პატიმარი).
თემატიკა: პატიმრები ; სახელმწიფო მოხელეები ; სამართალი .
კოკოითის მემკვიდრის შესარჩევად კასტინგი გამოცხადდა. ცხინვალში საპრეზიდენტო არჩევნებისთვის მზადებას შეუდგნენ // ახალი თაობა . - , 2012. - 12 იანვარი. - N9. - გვ.5[MFN: 89161 ]
UDC: 324(479.22:479.225)
პერსონალია: კოკოითი ედუარდ (სამხრეთ ოსეთის დე ფაქტო ყოფილი პრეზიდენტი).
უსოიანმა შემკვეთი დაასახელა // ყველა სიახლე . - , 2010. - 23-29 სექტემბერი. - N38. - გვ.11[MFN: 89162 ]
UDC: 343.71 + 343](470)
ანოტაცია: მოსკოვში კრიმინალური ავტორიტეტის ასლან უსოიანის მკვლელობის მცდელობის შესახებ.
პერსონალია: უსოიანი ასლან (კანონიერი ქურდი); ონიანი ტარიელ (კანონიერი ქურდი); ასატრიანი ედუარდ (კანონიერი ქურდი).
თემატიკა: კანონიერი ქურდები ; კრიმინალი .
დევაძე, მერაბ
ბანკი "რესპუბლიკა" სტუდენტური სესხების გაცემას იწყებს // ბანკები და ფინანსები . - , 2006. - 28 ივლისი. - N131. - გვ.6[MFN: 89163 ]
როგორ განხორციელდება არასრულწლოვანთა განრიდება // ახალი თაობა . - , 2012. - 12 იანვარი. - N9. - გვ.6[MFN: 89164 ]
UDC: 343.91-053.6(479.22)
ანოტაცია: "არასრულწლოვანთა განრიდებისა და მედიაციის პროგრამის" 2011 წლის შედეგების და სამომავლო გეგმების შესახებ.
მოხსენიებული პირები: საყვარელიძე დავით (საქართველოს პროკურორის პირველი მოადგილე); გიგაური ანდრო (იუსტიციის სამინისტროს ადმინისტრაციული უფროსი); მაკასარაშვილი გიორგი (სასჯელაღსრულების, პრობაციისა და იურიდიული დახმარების მინისტრის პირველი მოადგილე); ავალიანი გიორგი (სპორტისა და ახალგაზრდობის მინისტრის პირველი მოადგილე ).
თემატიკა: არასრულწლოვანთა დანაშაული .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 8912 | 8913 | 8914 | 8915 | 8916 | 8917 | 8918 | 8919 | 8920 | 8921 | 8922 | შემდეგი » ბოლო »»