"მთავარია, იცოდე სად, რა, როგორ და ვისთან გააკეთო!" : ინტერვიუ / გიორგი ყიფშიძე ; ესაუბრა ნინო მაისურაძე // ყველა სიახლე. - , 2010. - 23-29 სექტემბერი. - N38. - გვ.8[MFN: 89155]
ანოტაცია:  ინტერვიუ მსახიობთან პირადი ცხოვრების შესახებ.
საქართველოში თავისუფალი არჩევნების ჩატარება შეუძლებელია // ახალი თაობა. - , 2012. - 12 იანვარი. - N9. - გვ.5[MFN: 89156]
ანოტაცია:  ოპოზიციური პარტიების წევრების მოსაზრება საქართველოში მომავალი საპარლამენტო არჩევნების შესახებ.
მოხსენიებული პირები:  შალამბერიძე ალექსანდრე (ყოფილი დეპუტატი).
გმირობა და ღალატი : ინტერვიუ / მამუკა არეშიძე ; ესაუბრა ნინო მამუკაძე // ყველა სიახლე. - , 2010. - 23-29 სექტემბერი. - N38. - გვ.9[MFN: 89157]
UDC:  94(479.22)"1992-1993"
ანოტაცია:  ინტერვიუ ექსპერტთან კავკასიის საკითხებში აფხაზეთის ომის ქრონიკების თაობაზე.
1. ლაცაბიძე, დავით
"პროკრედიტ ბანკს" ახალი გენერალური დირექტორი ჰყავს // ბანკები და ფინანსები. - , 2006. - 28 ივლისი. - N131. - გვ.6[MFN: 89158]
UDC:  336.71 + 331.108.24](479.22)
პერსონალია:  პოტი ფილიპ ("პროკრედიტ ბანკის" გენერალური დირექტორი).
თემატიკა:  საბანკო ბანკი; საკადრო ცვლილებები.
"საბადოც, მიწაც და ქვეყანაც გაყიდულია" : ინტერვიუ / თემურ შაშიაშვილი ; ესაუბრა ნანა ფიცხელაური // ყველა სიახლე. - , 2010. - 23-29 სექტემბერი. - N38. - გვ.10[MFN: 89159]
ანოტაცია:  ინტერვიუ მოძრაობა "თეთრების" ლიდერთან.
1. ანდრიაშვილი, ნინო
ბაჩო ახალაიას სტრასბურში უჩივიან : ინტერვიუ / ნინო ანდრიაშვილი ; ესაუბრა სოფო ჭიპაშვილი // ყველა სიახლე. - , 2010. - 23-29 სექტემბერი. - N38. - გვ.10[MFN: 89160]
UDC:  343.91 + 342.531.113 + 343](479.22)
ანოტაცია:  ინტერვიუ "ადამიანის უფლებათა ცენტრის" იურიდიული ჯგუფის ხელმძღვანელთან.
პერსონალია:  ახალაია ბაჩო (სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის ყოფილი უფროსი); გეგენავა ვაჟა (პატიმარი); ბუთხუზი იმედა (პატიმარი); ოვაკიმიანი რუდიე (პატიმარი).
თემატიკა:  პატიმრები; სახელმწიფო მოხელეები; სამართალი.
კოკოითის მემკვიდრის შესარჩევად კასტინგი გამოცხადდა. ცხინვალში საპრეზიდენტო არჩევნებისთვის მზადებას შეუდგნენ // ახალი თაობა. - , 2012. - 12 იანვარი. - N9. - გვ.5[MFN: 89161]
UDC:  324(479.22:479.225)
პერსონალია:  კოკოითი ედუარდ (სამხრეთ ოსეთის დე ფაქტო ყოფილი პრეზიდენტი).
უსოიანმა შემკვეთი დაასახელა // ყველა სიახლე. - , 2010. - 23-29 სექტემბერი. - N38. - გვ.11[MFN: 89162]
UDC:  343.71 + 343](470)
ანოტაცია:  მოსკოვში კრიმინალური ავტორიტეტის ასლან უსოიანის მკვლელობის მცდელობის შესახებ.
პერსონალია:  უსოიანი ასლან (კანონიერი ქურდი); ონიანი ტარიელ (კანონიერი ქურდი); ასატრიანი ედუარდ (კანონიერი ქურდი).
თემატიკა:  კანონიერი ქურდები; კრიმინალი.
1. დევაძე, მერაბ
ბანკი "რესპუბლიკა" სტუდენტური სესხების გაცემას იწყებს // ბანკები და ფინანსები. - , 2006. - 28 ივლისი. - N131. - გვ.6[MFN: 89163]
როგორ განხორციელდება არასრულწლოვანთა განრიდება // ახალი თაობა. - , 2012. - 12 იანვარი. - N9. - გვ.6[MFN: 89164]
UDC:  343.91-053.6(479.22)
ანოტაცია:  "არასრულწლოვანთა განრიდებისა და მედიაციის პროგრამის" 2011 წლის შედეგების და სამომავლო გეგმების შესახებ.
მოხსენიებული პირები:  საყვარელიძე დავით (საქართველოს პროკურორის პირველი მოადგილე); გიგაური ანდრო (იუსტიციის სამინისტროს ადმინისტრაციული უფროსი); მაკასარაშვილი გიორგი (სასჯელაღსრულების, პრობაციისა და იურიდიული დახმარების მინისტრის პირველი მოადგილე); ავალიანი გიორგი (სპორტისა და ახალგაზრდობის მინისტრის პირველი მოადგილე ).
თემატიკა:  არასრულწლოვანთა დანაშაული.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 8912 | 8913 | 8914 | 8915 | 8916 | 8917 | 8918 | 8919 | 8920 | 8921 | 8922 |  შემდეგი »  ბოლო »»