"ქართული კვალი კავკასიაში" უკვე თბილისშია // ახალი თაობა . - , 2012. - 25 იანვარი. - N20. - გვ.[MFN: 91327 ]
ანოტაცია: ფოტოგამოფენის "ქართული კვალი კავკასიაში" გახსნის შესახებ, რომელიც მიზნად ისახავს კავკასიაში ქართული არქიტექტურული, ფოლკლორული, ლიტერატურული და ისტორიული კვალის ასახვას.
ორგანიზაცია: საქართველოს თეატრის, მუსიკის, კინოსა და ქორეოგრაფიის სახელმწიფო მუზეუმი .
რონდელი, ალექსანდრე
"ისტორიამ რუსეთთან ურთიერთობა მოგვისაჯა" : ინტერვიუ / ა.რონდელი ; ესაუბრა ქ.გერსამია // ბანკები და ფინანსები . - , 2006. - 7 დეკემბერი. - N12. - გვ.4[MFN: 91328 ]
UDC: 323 + 330](479.22)
ანოტაცია: საქართველოს საგარეო და საშინაო პოლიტიკაზე
თემატიკა: პოლიტიკა ; ეკონომიკა .
საკვანძო სიტყვები: გეოპოლიტიკა .
სერგო ფარაჯანოვზე დოკუმენტური ფილმი გადაიღეს // ახალი თაობა . - , 2012. - 25 იანვარი. - N20. - გვ.10[MFN: 91329 ]
UDC: 791.229.2 + 791.44.071.1](55)
ანოტაცია: კინორეჟისორ სერგო ფარაჯანოვისადმი მიძღვნილი დოკუმენტური ფილმის "ბროწეულის სახელით" შესახებ.
პერსონალია: მარტეზავანდი რახიმ (ირანელი კინორეჟისორი).
თემატიკა: დოკუმენტური ფილმები ; კინორეჟისორები .
შველიძე, თამარ
"წამლის მაფია" ჩაწოლილი "ტამიფლუს" გასაღებას აპირებს?! // საერთო გაზეთი . - , 2009. - 27 ივლისი. - N28(60). - გვ.19[MFN: 91330 ]
ანოტაცია: H1N1 ვირუსის წინააღმდეგ მოქმედი პრეპარატის "ტამიფლუ" ეფექტურობასა და ვარგისიანობის ვადებზე
პერსონალია: იმნაძე პაატა (დაავადებათა კონტროლის ცენტრის დირექტორი).
მოხსენიებული პირები: ტურძილაძე თინა (ექსპერტი ფარმაციის დარგში); თოფურია თინა (მედიცინის მეცნიერებათა დოქტორი, ჰომეოპატთა აკადემიის პრეზიდენტი).
თემატიკა: მედიკამენტები .
უცხოური მედია ქართველი ქურდების "მუშაობის მეთოდებზე" წერს // ახალი თაობა . - , 2012. - 25 იანვარი. - N20. - გვ.10[MFN: 91331 ]
UDC: 343.23 + 343.71](479.22)
ორგანიზაცია: "კომერსანტი" .
თემატიკა: დანაშაული ; ქურდობა .
გველუკაშვილი, ელგუჯა
ადამიანმა ავადმყოფობაზე თვითშთაგონებით უნდა გაიმარჯვოს : ინტერვიუ / ე. გველუკაშვილი ; ესაუბრა თამუნა ქადაგიძე // საერთო გაზეთი . - , 2009. - 27 ივლისი. - N28(60). - გვ.20[MFN: 91332 ]
UDC: 159.961(479.22)