ქართული აკადემია ბიძინა ივანიშვილს უერთდება : ინტერვიუ / თემურ ნანეიშვილი ; ესაუბრა ნათია ხურცილავა // ახალი თაობა. - , 2012. - 21-22 იანვარი. - N17. - გვ.6[MFN: 91346]
ანოტაცია:  საუბარი აკადემიკოსთან "ქართული აკადემიის" საზოგადოებრივ მოძრაობა "ქართულ ოცნებაში" შესაძლო გაწევრიანების შესახებ.
პერსონალია:  ივანიშვილი ბიძინა ("ქართული ოცნების" თავმჯდომარე).
1. მირიანაშვილი, თემურ
საქართველო აშშ-ს დაუყოვნებლივ უნდა ჩამოშორდეს, თორემ დავიღუპებით! : ინტერვიუ / თ. მირიანაშვილი ; ესაუბრა მაია ჭელიძე // საერთო გაზეთი. - , 2009. - 3-10 აგვისტო. - N29(61). - გვ.4[MFN: 91347]
UDC:  35.081.68 + 327](479.22:73)
ანოტაცია:  აშშ-ის ვიცე-პრეზიდენტ ჯოზეფ ბაიდენის ვიზიტზე საქართველოში
თემატიკა:  ვიზიტები; საქართველო-აშშ-ის ურთიერთობები.
1. ობოლაძე, ბესიკ
ბესიკ ობოლაძე: "ოკუპირებული რეგიონების ევრაზიულ კავშირში გაწევრიანების შესაძლებლობა საქართველოსთვის უმნიშვნელოვანესი საფრთხეა" : ინტერვიუ / ბესიკ ობოლაძე ; ესაუბრა "მედიანიუსის" კორესპონდენტი // ახალი თაობა. - , 2012. - 21-22 იანვარი. - N17. - გვ.6[MFN: 91348]
ანოტაცია:  საუბარი პოლიტოლოგთან რუსეთის მიერ ინიცირებული ევრაზიული კავშირის შექმნის შესაძლო საფრთხეებზე საქართველოსთვის.
1. გაჩეჩილაძე, გია
კანცელარიაში არსებობს სიები, თუ ვის აქვს სააკაშვილის ლანძღვის უფლება და ვინ უნდა გაპიარდეს... : ინტერვიუ / გ. გაჩეჩილაძე ; ესაუბრა ირანდა კალანდაძე // საერთო გაზეთი. - , 2009. - 3-10 აგვისტო. - N29(61). - გვ.5[MFN: 91349]
ანოტაცია:  საუბარი "მწვანეთა პარტიის" ლიდერთან საქართველოში არსებულ პოლიტიკურ ვითარებაზე
პერსონალია:  სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ბაიდენი ჯოზეფ (აშშ-ის ვიცე-პრეზიდენტი).
1. "დემოკრატიული მოძრაობის" მთავარი საბჭოს განცხადება // ახალი თაობა. - , 2012. - 21-22 იანვარი. - N17. - გვ.5[MFN: 91350]
ანოტაცია:  "დემოკრატიული მოძრაობის" განცხადება აფხაზეთის ილორის ტაძართან დაკავშირებით საქართველოს ხელისუფლებისა და რუსეთის პატრიარქის პოზიციაზე.
პერსონალია:  კირილე II (რუსეთის პატრიარქი).
ვუყვარვართ თუ არა პუტინს - საკითხავი, აი, ეს არის! // ახალი თაობა. - , 2012. - 21-22 იანვარი. - N17. - გვ.7[MFN: 91351]
ანოტაცია:  რუსეთის პრემიერ-მინისტრის დამოკიდებულება საქართველოს მიმართ.
პერსონალია:  პუტინი ვლადიმერ (რუსეთის პრემიერ-მინისტრი).
1. ჰანმერი, ტონი
რამ ჩაიყვანა ინგლისელი კაცი სვანეთში : ინტერვიუ / ტონი ჰანმერი ; ესაუბრა გულიკო ბალაძე // ახალი თაობა. - , 2012. - 21-22 იანვარი. - N17. - გვ.7[MFN: 91352]
UDC:  908:379.83-057](479.22)
ანოტაცია:  ინგლისელ ტონი ჰანმერის შთაბეჭდილებები სვანეთზე.
თემატიკა:  უცხოელები საქართველოში.
"ბიუჯეტი ძალიან მნიშვნელოვანია და კიდევ უფრო მეტია, აქ ხარვეზები დაუშვებელია" // ბანკები და ფინანსები. - , 2006. - 7 დეკემბერი. - N12. - გვ.8-9[MFN: 91353]