თემატიკა:  საშინაო პოლიტიკა; ხელისუფლება; ოპოზიციური პარტიები.
ოფიცრები უმაღლეს მთავარსარდალს ერთგულებას უცხადებენ // რეზონანსი. - , 2004. - 22 აპრილი. - N105. - გვ.3[MFN: 91508]
UDC:  355(479.223)
ანოტაცია:  აჭარის შეიარაღებული ძალების დაშლის პროცესის შესახებ.
მოხსენიებული პირები:  დუმბაძე რომან (გენერალი).
თემატიკა:  ქართული არმია.
1. ქუთაისში სათამაშო ბიზნესის მოსაკრებელი გაიზარდა // ვერსია. - , 2012. - 27-29 იანვარი. - N9(616). - გვ.2[MFN: 91509]
UDC:  794.9 + 334](479.22)
თემატიკა:  სათამაშო ბიზნესი.
ელენე თევდორაძე გიორგი ბარამიძეს უპირისპირდება // რეზონანსი. - , 2004. - 22 აპრილი. - N105. - გვ.4[MFN: 91510]
UDC:  343.8(479.22)
ანოტაცია:  საქართველოს ციხეებში პატიმრების წამების შესახებ.
პერსონალია:  თევდორაძე ელენე (პარლამენტის ადამიანის უფლებების დაცვის კომიტეტის თავმჯდომარე); ბარამიძე გიორგი (შინაგან საქმეთა მინისტრი).
"ის, რის გამოც წავიდა ნანა დევდარიანი "ქართული ოცნებიდან", თავიდან ბოლომდე იყო ჩემი ბრალი, ამიტომ თქვენი გაზეთის ფურცლებიდან ქალბატონ ნანას ბოდიშს ვუხდი..." : ინტერვიუ / მ.არეშიძე ; ესაუბრა ნ.სამხარაძე // კვირის ქრონიკა. - , 2012. - 23-29 იანვარი. - N4. - გვ.10[MFN: 91511]
UDC:  327 + 323](479.22)
ანოტაცია:  ექსპერტის კავკასიის საკითხებში, მამუკა არეშიძის საუბარი პრეზიდენტების: ობამას და სააკაშვილის შეხვედრის დეტალებსა და ირანთან დაძაბული ვითარების შესახებ, ასევე საქართველოში განვითარებულ საშინაო პოლიტიკურ მოვლენებზე
პერსონალია:  სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ობამა ბარაკ (აშშ-ის პრეზიდენტი); დევდარიანი ნანა (პოლიტიკოსი); ივანიშვილი ბიძინა (ბიზნესმენი, პოლიტიკოსი).
თემატიკა:  საგარეო და საშინაო პოლიტიკა.
"თუ ივანიშვილის გუნდი რეალურად იბრძვის ხელისუფლების შესაცვლელად და არა ჩასანაცვლებლად, სახალხო კრებისა და მისი გზები ან გადაიკვეთება ან პარალელურ რეჟიმში ვიმუშავებთ!" : ინტერვიუ / ნინო ბურჯანაძე ; ესაუბრა რუსუდან შელია // ვერსია. - , 2012. - 27-29 იანვარი. - N9(616). - გვ.3-4[MFN: 91512]
UDC:  271.2-726.1 + 327](479.22:470) + 329(479.22)
ანოტაცია:  საუბარი "დემოკრატიული მოძრაობა - ერთიანი საქართველოს" ლიდერ ნინო ბურჯანაძესთან საქართველოში მიმდინარე პოლიტიკურ პროცესებზე, რუსეთთან ურთიერთობასა და რუსეთის პატრიარქის მიერ 2010 წ. გამოგზავნილ წერილთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ილია II (საქართვეოს კათოლიკოს-პატრიარქი); ივანიშვილი ბიძინა (ბიზნესმენი, პოლიტიკოსი).
თემატიკა:  პოლიტიკური პარტიები; რუსეთ-საქართველოს ურთიერთობები; პატრიარქები.
ოთარ მარცვალაძე: აღიარება ტრაგედიის შემდეგ // ლელო. - , 2012. - 27 იანვარი. - N21. - გვ.3[MFN: 91513]
ანოტაცია:  ფეხბურთელის შესახებ.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 9147 | 9148 | 9149 | 9150 | 9151 | 9152 | 9153 | 9154 | 9155 | 9156 | 9157 |  შემდეგი »  ბოლო »»