ბუბა კიკაბიძის სკანდალური ფოტოები : ინტერვიუ / ზ.გაბედავა ; ესაუბრა დ.ჩუბინიძე // კვირის ქრონიკა. - , 2012. - 30 იანვარი-5 თებერვალი. - N5. - გვ.22-23[MFN: 92864]
ანოტაცია:  მოსკოვში მცხოვრების, ზვიად გამსახურდიას თანამებრძოლის, "ქაქუცა ჩოლოყაშვილის საზოგადოების" ზუგდიდის ორგანიზაციის ყოფილი თავმჯდომარის ზაზა გაბედავას საუბარი მომღერალ ბუბა კიკაბიძის წარსულის შესახებ თანდართული ფოტოებით
პერსონალია:  კიკაბიძე ვახტანგ (ბუბა) (მომღერალი); კალანდაძე ბესო (მომღერალი); შურღაია ციცინო (ექიმი, ბესო კალანდაძის ყოფილი მეუღლე).
1. პაჭკორია, თათია
ინკლუზიური განათლების დანერგვაზე ზრუნვა სახელმწიფომ იტვირთა : ინტერვიუ / თ. პაჭკორია ; ესაუბრა ლ. ჯელაძე // ახალი განათლება. - , 2006. - 2-8 თებერვალი. - N5. - გვ.1,5[MFN: 92865]
UDC:  376.2(479.22)
ანოტაცია:  ინტერვიუ პროექტ "ილია ჭავჭავაძის" ინკლუზიური განათლების ექსპერტ თათია პაჭკორიასთან
თემატიკა:  ინკლუზიური განათლება.
1. ტაბიძე, ნიტა
"ცისფერყანწელთა" მეგობრობა მათმა შვილებმა განვაგრძეთ : ინტერვიუ / ნ. ტაბიძე; გ. ანდრიაძე ; ესაუბრნენ მ. ყიფიანი და მ. სიმონიშვილი // ახალი განათლება. - , 2006. - 2-8 თებერვალი. - N5. - გვ.2,4[MFN: 92866]