რამდენს გადაუხდის ივანიშვილი ზაზა ხუციშვილს კლიპების გადაღებაში? : ინტერვიუ / ზ. ხუციშვილი ; ესაუბრა ნ. არჩვაძე // ალია . - , 2012. - 16-20 თებერვალი. - N13. - გვ.10[MFN: 93619 ]
UDC: 338.242 + 78.071.2](479.22)
ანოტაცია: ინტერვიუ მუსიკოს ზაზა ხუციშვილთან
თემატიკა: ბიზნესმენები ; მუსიკოსები .
ქავთარაძე, გოგი
ვის ამარა ტოვებთ სოფელ-ქვეყანას?! : ინტერვიუ / გ. ქავთარაძე ; ესაუბრა თ. ნანობაშვილი // რეზონანსი . - , 2004. - 11 ივნისი. - N155. - გვ.9[MFN: 93620 ]
ანოტაცია: ინტერვიუ რეჟისორთან რუსთავის თეატრიდან წამოსვლასთან დაკავშირებით.
ჯგერენაია, ემზარ
"ყველა კანონი უნდა შეიცვალოს, ყველა ობიექტი - გაიყიდოს" : ინტერვიუ / ე. ჯგერენაია ; ესაუბრა ე. გულუა // რეზონანსი . - , 2004. - 12 ივნისი. - N156. - გვ.5[MFN: 93621 ]
UDC: 332.025.28(479.22)
ანოტაცია: ინტერვიუ ეკონომიკის ექსპერტთან საქართველოში პრივატიზაციის ტემპების დაჩქარების აუცილებლობაზე.
მოროშკინა, ლალი
რომელი პარტიის სიით აპირებს ლალი მოროშკინა მაჟორიტარობას? : ინტერვიუ / ლ. მოროშკინა ; ესაუბრა ნ. ვარდიაშვილი // ალია . - , 2012. - 16-20 თებერვალი. - N13. - გვ.10[MFN: 93622 ]
UDC: 070.422 + 324](479.22)
ანოტაცია: ინტერვიუ ჟურნალისტ ლალი მოროშკინასთან
თემატიკა: ჟურნალისტები ; საპარლამენტო არჩვენები .
[საქართველოს პარლამენტში ჟურნალისთებისთვის ვიდეო კამერებით მუშაობის აკრძალვასთან დაკავშირებით] // რეზონანსი . - , 2012. - 9 თებერვალი. - N34. - გვ.2[MFN: 93623 ]
UDC: 070 + 328](479.22)
ანოტაცია: საზოგადოების წარმომადგენლების მოსაზრებები.
მოხსენიებული პირები: კოკოჩაშვილი მარაბ (რეჟისორი); კახიანი იმედა (მსახიობი); კიღურაძე ივანე (მათემატიკოსი); ძაბირაძე ვახტანგ (კონსტიტუციონალისტი); სიხარულიძე გივი (მსახიობი).
თემატიკა: მედია ; საქართველოს პარლამენტი .
რა დამსახურებისთვის დააჯილდოვა სააკაშვილმა გულიკო ჩაფიძე // ალია . - , 2012. - 16-20 თებერვალი. - N13. - გვ.10[MFN: 93624 ]
UDC: 614.253.1 + 06.05](479.22)
პერსონალია: ჩაფიძე გულიკო (კარდიოლოგი).
თემატიკა: ექიმები ; დაჯილდოებები .
ნაცმოძრაობის კანდიდატი ვაკეში გიორგი კარბელაშვილი იქნება // ალია . - , 2012. - 16-20 თებერვალი. - N13. - გვ.10[MFN: 93625 ]
პერსონალია: კარბელაშვილი გიორგი (საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრის მოადგილე).
ხორგუანი, სოფო
სოფო ხორგუანი ოქრუაშვილის პარტიიდან წამოსვლის ნამდვილ მიზეზებს ასახელებს : ინტერვიუ / ს. ხორგუანი ; ესაუბრა დ. მეფარიშვილი // ალია . - , 2012. - 16-20 თებერვალი. - N13. - გვ.11[MFN: 93626 ]
ანოტაცია: ინტერვიუ "ქართული პარტიის" ლიდერ სოფო ხორგუანთან
მოხსენიებული პირები: ოქრუაშვილი ირაკლი ("ქართული პარტიის" ლიდერი).
ბიზნესს ხელისუფლების მიერ მოყვანილი კადრები არ უნდა მართავდნენ : ინტერვიუ / დ. გიორხელიძე ; ესაუბრა ეთერ კასრელიშვილი // საერთო გაზეთი . - , 2009. - 30 სექტემბერი. - N37(69). - გვ.7[MFN: 93627 ]
ანოტაცია: საუბარი ექსპერტთან საქართველოში არსებულ ეკონომიკურ ვითარებაზე
ორგანიზაცია: კომპანია "ელიტ-ელექტრონიქსი" .
ქართული კინოს ვარსკვლავს - ნატო ვაჩნაძეს 100 წელი შეუსრულდებოდა // რეზონანსი . - , 2004. - 13 ივნისი. - N157. - გვ.4[MFN: 93628 ]
ანოტაცია: მსახიობის გახსენება.
გვერდები: «« პირველი « წინა | 9358 | 9359 | 9360 | 9361 | 9362 | 9363 | 9364 | 9365 | 9366 | 9367 | 9368 | შემდეგი » ბოლო »»