რამდენს გადაუხდის ივანიშვილი ზაზა ხუციშვილს კლიპების გადაღებაში? : ინტერვიუ / ზ. ხუციშვილი ; ესაუბრა ნ. არჩვაძე // ალია. - , 2012. - 16-20 თებერვალი. - N13. - გვ.10[MFN: 93619]
UDC:  338.242 + 78.071.2](479.22)
ანოტაცია:  ინტერვიუ მუსიკოს ზაზა ხუციშვილთან
თემატიკა:  ბიზნესმენები; მუსიკოსები.
1. ქავთარაძე, გოგი
ვის ამარა ტოვებთ სოფელ-ქვეყანას?! : ინტერვიუ / გ. ქავთარაძე ; ესაუბრა თ. ნანობაშვილი // რეზონანსი. - , 2004. - 11 ივნისი. - N155. - გვ.9[MFN: 93620]
ანოტაცია:  ინტერვიუ რეჟისორთან რუსთავის თეატრიდან წამოსვლასთან დაკავშირებით.
"ყველა კანონი უნდა შეიცვალოს, ყველა ობიექტი - გაიყიდოს" : ინტერვიუ / ე. ჯგერენაია ; ესაუბრა ე. გულუა // რეზონანსი. - , 2004. - 12 ივნისი. - N156. - გვ.5[MFN: 93621]
UDC:  332.025.28(479.22)
ანოტაცია:  ინტერვიუ ეკონომიკის ექსპერტთან საქართველოში პრივატიზაციის ტემპების დაჩქარების აუცილებლობაზე.
რომელი პარტიის სიით აპირებს ლალი მოროშკინა მაჟორიტარობას? : ინტერვიუ / ლ. მოროშკინა ; ესაუბრა ნ. ვარდიაშვილი // ალია. - , 2012. - 16-20 თებერვალი. - N13. - გვ.10[MFN: 93622]
UDC:  070.422 + 324](479.22)
ანოტაცია:  ინტერვიუ ჟურნალისტ ლალი მოროშკინასთან
თემატიკა:  ჟურნალისტები; საპარლამენტო არჩვენები.
1. [საქართველოს პარლამენტში ჟურნალისთებისთვის ვიდეო კამერებით მუშაობის აკრძალვასთან დაკავშირებით] // რეზონანსი. - , 2012. - 9 თებერვალი. - N34. - გვ.2[MFN: 93623]
UDC:  070 + 328](479.22)
მოხსენიებული პირები:  კოკოჩაშვილი მარაბ (რეჟისორი); კახიანი იმედა (მსახიობი); კიღურაძე ივანე (მათემატიკოსი); ძაბირაძე ვახტანგ (კონსტიტუციონალისტი); სიხარულიძე გივი (მსახიობი).
თემატიკა:  მედია; საქართველოს პარლამენტი.
რა დამსახურებისთვის დააჯილდოვა სააკაშვილმა გულიკო ჩაფიძე // ალია. - , 2012. - 16-20 თებერვალი. - N13. - გვ.10[MFN: 93624]
UDC:  614.253.1 + 06.05](479.22)
პერსონალია:  ჩაფიძე გულიკო (კარდიოლოგი).
თემატიკა:  ექიმები; დაჯილდოებები.
1. ნაცმოძრაობის კანდიდატი ვაკეში გიორგი კარბელაშვილი იქნება // ალია. - , 2012. - 16-20 თებერვალი. - N13. - გვ.10[MFN: 93625]
პერსონალია:  კარბელაშვილი გიორგი (საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრის მოადგილე).
1. ხორგუანი, სოფო
სოფო ხორგუანი ოქრუაშვილის პარტიიდან წამოსვლის ნამდვილ მიზეზებს ასახელებს : ინტერვიუ / ს. ხორგუანი ; ესაუბრა დ. მეფარიშვილი // ალია. - , 2012. - 16-20 თებერვალი. - N13. - გვ.11[MFN: 93626]
ანოტაცია:  ინტერვიუ "ქართული პარტიის" ლიდერ სოფო ხორგუანთან
მოხსენიებული პირები:  ოქრუაშვილი ირაკლი ("ქართული პარტიის" ლიდერი).
ბიზნესს ხელისუფლების მიერ მოყვანილი კადრები არ უნდა მართავდნენ : ინტერვიუ / დ. გიორხელიძე ; ესაუბრა ეთერ კასრელიშვილი // საერთო გაზეთი. - , 2009. - 30 სექტემბერი. - N37(69). - გვ.7[MFN: 93627]
ანოტაცია:  საუბარი ექსპერტთან საქართველოში არსებულ ეკონომიკურ ვითარებაზე
ორგანიზაცია:  კომპანია "ელიტ-ელექტრონიქსი".
1. გულუა, ვერიკო
ქართული კინოს ვარსკვლავს - ნატო ვაჩნაძეს 100 წელი შეუსრულდებოდა // რეზონანსი. - , 2004. - 13 ივნისი. - N157. - გვ.4[MFN: 93628]
ანოტაცია:  მსახიობის გახსენება.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 9358 | 9359 | 9360 | 9361 | 9362 | 9363 | 9364 | 9365 | 9366 | 9367 | 9368 |  შემდეგი »  ბოლო »»