თემატიკა: ქართველი ფსიქოლოგები ; ქართველი მოქანდაკეები .
არასამთავრობოებისა და მედიის პროტესტი პარლამენტს // რეზონანსი . - , 2012. - 18 თებერვალი. - N43. - გვ.3[MFN: 94562 ]
UDC: 340.130.53 + 323.233](479.22)
ანოტაცია: არასამთავრობო და მედიაორგანიზაციების საპროტესტო აქცია კამპანიის "ეს შენ გეხება" ფარგლებში "მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიანებების შესახებ" კანონის შეცვლასთან დაკავშირებით.
მოხსენიებული პირები: ფოფხაძე ეკა (საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის აღმასრულებელი დირექტორი); ანთაძე ია (მედიაექსპერტი); ქორიძე ზვიად (მედიაექსპერტი); ნანუაშვილი უჩა (ადამიანის უფლებათა ცენტრის თავმჯდომარე); მელაშვილი ირაკლი (კოალიციის "არჩევანის თავისუფლებისთვის" წარმომადგენელი).
თემატიკა: კანონმდებლობა ; საპროტესტო აქციები .
ავღანეთში ქართველების დაღუპვას ორი დღე მალავდნენ? : ინტერვიუ / ი. სესიაშვილი ; ესაუბრა ნ. არჩვაძე // ალია . - , 2012. - 23-27 თებერვალი. - N15. - გვ.2[MFN: 94563 ]
UDC: 355/359(581)
ანოტაცია: ინტერვიუ სამხედრო საკითხებში ექსპერტ ირაკლი სესიაშვილთან ავღანეთში სამშვიდობო მისიის შესრულების დროს დაღუპული სამხედროების შესახებ
პერსონალია: ბერაია ვალიკო (კაპრალი); მელაძე რუსლან (კაპრალი); კაჭარავა პაატა (კაპრალი).
თემატიკა: ქართველი სამშვიდობოები ავღანეთში .
ონანაშვილი, დეზი
რა აღმოაჩინეს "სამგორის კარაქში" და ვის ემალებიან "სამგორის" მეპატრონეები? : ინტერვიუ / დეზი ონანაშვილი ; ესაუბრა ნინო ხარშილაძე // ვერსია . - , 2012. - 24-25 თებერვალი. - N20(627). - გვ.8[MFN: 94564 ]
UDC: 330.567.222(479.22)
ანოტაცია: საუბარი ლაბორატორია "მომავალი საუკუნის" სერტიფიკაციის ორგანოს უფროს დეზი ონანაშვილთან კარაქის ხარისხთან დაკავშირებით
თემატიკა: საკვები პროდუქტები .
ნანეტაშვილი, ბადრი
რატომ გაუძვირა ანძამ "თრიალეთს" გადასახადი? : ინტერვიუ / ბ. ნანეტაშვილი ; ესაუბრა ნ. არჩვაძე // ალია . - , 2012. - 23-27 თებერვალი. - N15. - გვ.2[MFN: 94565 ]
UDC: 654.197 + 336.22](479.22)
ანოტაცია: ინტერვიუ ტელეკომპანია "თრიალეთის" დამფუძნებელ ბადრი ნანეტაშვილთან ტელევიზიისა და რადიოს გადაცემის მომსახურებისათვის თანხის გაძვირებასთან დაკავშირებით
ორგანიზაცია: ტელეკომპანია "თრიალეთი" ; კომპანია "ალფა კომი" .
თემატიკა: ტელეკომპანიები ; გადასახადები .
ალასანია: "ეს ხელისუფლებას ძალიან ცუდად შემოუტრიალდება". გორში "თავისუფალი დემოკრატების" მხარდამჭერები დააკავეს // რეზონანსი . - , 2012. - 18 თებერვალი. - N43. - გვ.3[MFN: 94566 ]
UDC: 323 + 343.593](479.22)
ანოტაცია: გორში ხულიგნობის ბრალდებით "თავისუფალი დემოკრატების" მხარდამჭერების დაკავების ფაქტთან დაკავშირებით.
პერსონალია: მახარაშვილი გოდერძი (სოფელ მერეთში "თავისუფალი დემოკრატების" კოორდინატორი); მახარაშვილი ელგუჯა (გოდერძი მახარაშვილის შვილი, დაკავებული); ელიაშვილი ჯაბა (დაკავებული); ელიაშვილი აკაკი (დაკავებული); გლახაშვილი გოგიტა (სამხედრო პოლიციის თანამშრომელი).
მოხსენიებული პირები: ალასანია ირაკლი ("თავისუფალი დემოკრატების" ლიდერი); რევაზიშვილი რეზო (საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის იურისტი); ბურჯანაძე ნინო ("დემოკრატიული მოძრაობის" ლიდერი).
თემატიკა: პოლიტიკა ; ხულიგნობა .
მარტაძე, ლევან
15 ახალი ჰესი - ენერგორესურსების განიავება გრძელდება // ბანკები და ფინანსები . - , 2012. - 22-28 თებერვალი. - N289. - გვ.12[MFN: 94567 ]
UDC: 620 + 620.4(479.22)
ანოტაცია: ქვეყნის ენერგოპოლიტიკის კრიტიკა
თემატიკა: ენერგეტიკა ; ჰიდროელექტროსადგურები .
საკვანძო სიტყვები: ჰესების მშენებლობა ; ელექტროენერგიის ტარიფები .