საგანგებო დავალება მომავალი მოქანდაკისთვის ; მოამზადა ნ.ობოლაძემ // თბილისის უნივერსიტეტი. - , 2011. - 15 დეკემბერი. - N15. - გვ.16[MFN: 94561]
UDC:  159.9(092)(479.22) + 730(092)(479.22)
ანოტაცია:  დიმიტრი უზნაძის ბიუსტის შექმნასთან დაკავშირებით საუბრობს მოქანდაკე გ.ოჩიაური
პერსონალია:  უზნაძე დიმიტრი (ქართველი ფსიქოლოგი, ფილოსოფოსი, საზოგადო მოღვაწე).
თემატიკა:  ქართველი ფსიქოლოგები; ქართველი მოქანდაკეები.
არასამთავრობოებისა და მედიის პროტესტი პარლამენტს // რეზონანსი. - , 2012. - 18 თებერვალი. - N43. - გვ.3[MFN: 94562]
UDC:  340.130.53 + 323.233](479.22)
ანოტაცია:  არასამთავრობო და მედიაორგანიზაციების საპროტესტო აქცია კამპანიის "ეს შენ გეხება" ფარგლებში "მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიანებების შესახებ" კანონის შეცვლასთან დაკავშირებით.
მოხსენიებული პირები:  ფოფხაძე ეკა (საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის აღმასრულებელი დირექტორი); ანთაძე ია (მედიაექსპერტი); ქორიძე ზვიად (მედიაექსპერტი); ნანუაშვილი უჩა (ადამიანის უფლებათა ცენტრის თავმჯდომარე); მელაშვილი ირაკლი (კოალიციის "არჩევანის თავისუფლებისთვის" წარმომადგენელი).
თემატიკა:  კანონმდებლობა; საპროტესტო აქციები.
ავღანეთში ქართველების დაღუპვას ორი დღე მალავდნენ? : ინტერვიუ / ი. სესიაშვილი ; ესაუბრა ნ. არჩვაძე // ალია. - , 2012. - 23-27 თებერვალი. - N15. - გვ.2[MFN: 94563]
UDC:  355/359(581)
ანოტაცია:  ინტერვიუ სამხედრო საკითხებში ექსპერტ ირაკლი სესიაშვილთან ავღანეთში სამშვიდობო მისიის შესრულების დროს დაღუპული სამხედროების შესახებ
პერსონალია:  ბერაია ვალიკო (კაპრალი); მელაძე რუსლან (კაპრალი); კაჭარავა პაატა (კაპრალი).
თემატიკა:  ქართველი სამშვიდობოები ავღანეთში.
1. ონანაშვილი, დეზი
რა აღმოაჩინეს "სამგორის კარაქში" და ვის ემალებიან "სამგორის" მეპატრონეები? : ინტერვიუ / დეზი ონანაშვილი ; ესაუბრა ნინო ხარშილაძე // ვერსია. - , 2012. - 24-25 თებერვალი. - N20(627). - გვ.8[MFN: 94564]
UDC:  330.567.222(479.22)
ანოტაცია:  საუბარი ლაბორატორია "მომავალი საუკუნის" სერტიფიკაციის ორგანოს უფროს დეზი ონანაშვილთან კარაქის ხარისხთან დაკავშირებით
თემატიკა:  საკვები პროდუქტები.
1. ნანეტაშვილი, ბადრი
რატომ გაუძვირა ანძამ "თრიალეთს" გადასახადი? : ინტერვიუ / ბ. ნანეტაშვილი ; ესაუბრა ნ. არჩვაძე // ალია. - , 2012. - 23-27 თებერვალი. - N15. - გვ.2[MFN: 94565]
UDC:  654.197 + 336.22](479.22)
ანოტაცია:  ინტერვიუ ტელეკომპანია "თრიალეთის" დამფუძნებელ ბადრი ნანეტაშვილთან ტელევიზიისა და რადიოს გადაცემის მომსახურებისათვის თანხის გაძვირებასთან დაკავშირებით
ორგანიზაცია:  ტელეკომპანია "თრიალეთი"; კომპანია "ალფა კომი".
თემატიკა:  ტელეკომპანიები; გადასახადები.
ალასანია: "ეს ხელისუფლებას ძალიან ცუდად შემოუტრიალდება". გორში "თავისუფალი დემოკრატების" მხარდამჭერები დააკავეს // რეზონანსი. - , 2012. - 18 თებერვალი. - N43. - გვ.3[MFN: 94566]
UDC:  323 + 343.593](479.22)
ანოტაცია:  გორში ხულიგნობის ბრალდებით "თავისუფალი დემოკრატების" მხარდამჭერების დაკავების ფაქტთან დაკავშირებით.
პერსონალია:  მახარაშვილი გოდერძი (სოფელ მერეთში "თავისუფალი დემოკრატების" კოორდინატორი); მახარაშვილი ელგუჯა (გოდერძი მახარაშვილის შვილი, დაკავებული); ელიაშვილი ჯაბა (დაკავებული); ელიაშვილი აკაკი (დაკავებული); გლახაშვილი გოგიტა (სამხედრო პოლიციის თანამშრომელი).
მოხსენიებული პირები:  ალასანია ირაკლი ("თავისუფალი დემოკრატების" ლიდერი); რევაზიშვილი რეზო (საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის იურისტი); ბურჯანაძე ნინო ("დემოკრატიული მოძრაობის" ლიდერი).
თემატიკა:  პოლიტიკა; ხულიგნობა.
15 ახალი ჰესი - ენერგორესურსების განიავება გრძელდება // ბანკები და ფინანსები. - , 2012. - 22-28 თებერვალი. - N289. - გვ.12[MFN: 94567]
UDC:  620 + 620.4(479.22)
ანოტაცია:  ქვეყნის ენერგოპოლიტიკის კრიტიკა
საკვანძო სიტყვები:  ჰესების მშენებლობა; ელექტროენერგიის ტარიფები.