"ინტერპრეტაცია" გიორგი კეკელიძესთან ერთად : ინტერვიუ / გ. კეკელიძე ; ესაუბრა მაკა კილაძე // პრაიმტაიმი . - , 2012. - 27 თებერვალი. - N8. - გვ.41[MFN: 94945 ]
UDC: 821.353.1 + 654.197(479.22)
ანოტაცია: მწერლის საუბარი "ახალ არხზე" ახალი პროექტ "ინტერპრეტაციისა" და ლიტერატურის შესახებ.
თემატიკა: ლიტერატურა ; სატელევიზიო გადაცემები .
საყვარელიძე კიდევ ერთ პროპაგანდისტულ გამოსვლას ელის : ინტერვიუ / რამაზ საყვარელიძე ; ესაუბრა იაგო ნაცვლიშვილი // რეზონანსი . - , 2012. - 23 თებერვალი. - N48. - გვ.3[MFN: 94946 ]
UDC: 342.511 + 329.052](479.22)
ანოტაცია: პოლიტოლოგი საუბრობს საქართველოს პრეზიდენტისა და ოპოზიციის საპარლამენტო გამოსვლებთან დაკავშირებით.
თემატიკა: პრეზიდენტები ; ოპოზიცია .
დოლენჯაშვილი, თეონა
რომანში ბევრი ცნობილი პოლიტიკური ფიგურის სახეს ამოიცნობთ. ეს წიგნი, შეიძლება ითქვას, პროვოკაციულია : ინტერვიუ / თ. დოლენჯაშვილი ; ესაუბრა თამარ გონგაძე // პრაიმტაიმი . - , 2012. - 27 თებერვალი. - N8. - გვ.42-43[MFN: 94947 ]
ანოტაცია: მწერლის საუბარი საკუთარ შემოქმედებაზე.
ყაჯრიშვილი, თორნიკე
კოტე მარჯანიშვილის, უშანგი ჩხეიძისა და იოსებ გრიშაშვილის დღემდე უცნობი ფოტო // პრაიმტაიმი . - , 2012. - 27 თებერვალი. - N8. - გვ.44[MFN: 94948 ]
ანოტაცია: არქიტექტორ ირაკლი ქავთარაძის არქივში არსებული ფოტოს შესახებ, აქვეა ამონარიდები ირაკლი ქავთარაძის მოგონებებიდან.
პერსონალია: მარჯანიშვილი კოტე (რეჟისორი); ჩხეიძე უშანგი (მსახიობი); გრიშაშვილი იოსებ (მწერალი).
მოხსენიებული პირები: ქავთარაძე ნანა (ირაკლი ქავთარაძის ძმისშვილი).
თემატიკა: ფოტოარქივები .
კობა დავითაშვილი აბაშიძისა და ვარშალომიძის კლანების კავშირზე საუბრობს // რეზონანსი . - , 2004. - 2 სექტემბერი. - N238. - გვ.5[MFN: 94949 ]
UDC: 323.(479.223)
ანოტაცია: ბათუმის ბაზრის გადატანასთან დაკავშირებული ინციდენტი, რომელიც მოვაჭრეებსა და პოლიციელებს შორის მოხდა.
პერსონალია: დავითაშვილი კობა (პოლიტიკოსი); აბაშიძე ასლან (აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის ხელმძღვანელი); ვარშალომიძე ზურაბ (აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის ხელმძღვანელი).
პარლამენტმა 2 კანონპროექტიდან უნდა აირჩიოს. "მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიანებების შესახებ" კანონი შეიცვლება, მაგრამ როგორ - გაურკვეველია // რეზონანსი . - , 2012. - 23 თებერვალი. - N48. - გვ.3,15[MFN: 94950 ]
UDC: 329 + 342.537.3](479.22)
ანოტაცია: "მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიანებების შესახებ" კანონთან დაკავშირებით არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და "ქრისტიან-დემოკრატების" მიერ მომზადებული კანონპროექტების შესახებ.
მოხსენიებული პირები: ბაქრაძე დავით (საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე); კუბლაშვილი პავლე (პარლამენტის იურიდიულ საკითხთა კომისიის თავმჯდომარე); ხატისკაცი ნინა (ა/ო "საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველოს" წარმომადგენელი).
თემატიკა: პოლიტიკური პარტიები და მოძრაობები ; კანონპროექტები .
სარიშვილი, ირინა
"ნაციონალებმა" საარჩევნო კამპანია დაასრულეს, სიები დაკომპლექტებულია, არჩევნები გაიყიდა"! : ინტერვიუ / ირინა სარიშვილი ; ესაუბრა ნინო კომახიძე // ვერსია . - , 2011. - 27-28 თებერვალი. - N21(628). - გვ.5[MFN: 94951 ]
UDC: 32 + 324](479.22)
ანოტაცია: საუბარი პოლიტიკოს ირინა სარიშვილთან საქართველოში მიმდინარე პოლიტიკურ პროცესებსა და არჩევნებთან დაკავშირებით
ნინო კალანდაძე: "ჯვრის მონასტრის დაბრუნებაზე მოლაპარაკებები მიმდინარეობს" // ახალი თაობა . - , 2012. - 28 თებერვალი. - N48. - გვ.6[MFN: 94952 ]
UDC: 327(479.22:569.4) + 726.71
ანოტაცია: იერუსალიმის ჯვრის მონასტრის დაბრუნებასთან დაკავშირებით.
მოხსენიებული პირები: კალანდაძე ნინო (საგარეო საქმეთა მინისტრი).
თემატიკა: საქართველო-ისრაელის ურთიერთობები ; ქართული ტაძრები უცხოეთში .
კამპანია "ეს შენ გეხება" გრძელდება // ახალი თაობა . - , 2012. - 28 თებერვალი. - N48. - გვ.6[MFN: 94953 ]
UDC: 340.13.53(479.22)
ანოტაცია: არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და მედიაორგანიზაციების წარმომადგენლების კამპანიის ფარგლებში "ეს შენ გეხება" პროტესტი საარჩევნო კანონმდებლობაში ცვლილებების შეტანის შესახებ.