რატომ გაათავისუფლა მოსკოვის მერმა თანამდებობიდან ზურაბ წერეთელი? : ინტერვიუ / ს. იმედაშვილი ; ესაუბრა თ. ოქრუაშვილი // ალია. - , 2012. - 28-29 თებერვალი. - N16. - გვ.2[MFN: 95025]
ანოტაცია: რუსეთიდან უშიშროების ფედერალური სამსახურის თანამშრომ ლების ჩამოსვლისა და აფხაზეთის დე ფაქტო სასაზღვრო სამსახურის გაძლიერებულ რეჟიმში მუშაობის შესახებ.
მოხსენიებული პირები:სამსონია ნუგზარ (აფხაზეთის დე ფაქტო უშიშროების სამსახურის ხელმძღვანელის პირველი მოადგილე); ვოლსკი გიორგი (პოლიტიკურ საკითხებში გეოპოლიტიკური კვლევების ცენტრის მრჩეველი).
ჯონდი ბაღათურიამ პრეზიდენტი და მისი ოჯახი ელიტურ კორუფციასა და მონოპოლიების შექმნაში დაადანაშაულა // ბანკები და ფინანსები. - , 2012. - 29 თებერვალი - 6 მარტი. - N290. - გვ.2[MFN: 95028]
წინათ ქალის თხოვნა სამი წელიწადი გრძელდებოდა : ინტერვიუ / გ. ხორნაული ; ესაუბრა ნ. ტურაშვილი // რეზონანსი. - , 2004. - 5 სექტემბერი. - N241. - გვ.11[MFN: 95032]
ანოტაცია: ეკოლოგიური უსაფრთხოების საზოგადოების თავმჯდომარე, ფიზიკა-მათემატიკის მეცნიერებათა დოქტორი 50 წლის განმავლობაში საქართველოში კლიმატური ცვლილებების შესახებ.