ჩოხატაურში 80 წლის პედაგოგი დააყაჩაღეს. ყოფილმა მოსწავლეებმა "საყვარელ მასწავლებელს" ჯერ ახალი წელი მიულოცეს, შემდეგ კი ფული მოსთხოვეს // ვერსია. - თბ., 2009. - 9-11 იანვარი. - N3(211). - გვ.11[MFN: 9505]
ქართულ - რუსული მოლაპარაკებები ხუბუტიას შუამავლობით? საპარლამენტო უმრავლესობა მოსკოვის ქართული სათვისტომოს თავმჯდომარის განცხადებას კატეგორიულად უარყოფს // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 24 დეკემბერი. - N352. - გვ.6[MFN: 9506]
ანოტაცია: გაზეთ "კომერსანტში" საქართველო-რუსეთს შორის ფარული მოლაპარაკებების შესახებ გამოქვეყნებულ სტატიასთან დაკავშირებით. ქართველი პოლიტიკოსების კომენტარები
ნაფიც მსაჯულთა ინსტიტუტმა უკეთ რომ იმუშაოს : ინტერვიუ / ლ. ადეიშვილი ; ესაუბრა ირმა ჩაფიძე // რეზონანსი. მთელი კვირა. - თბ., 2008. - 15 დეკემბერი. - N343. - გვ.5[MFN: 9507]
ანოტაცია: საქართველოში ნაფიც მსაჯულთა სასამართლოს შემოღების, სისხლის სამართლის საპროცესო და მატერიალურ კოდექსებში განსახორციელებელი ცვლილებებისა და სასამართლო პროცესების საჯაროობის საკითხებზე საუბრობს ანტიკრიზისული საბჭოს რეფორმების ჯგუფის ინიციატორი, იურისტი და ადვოკატი - ლ. ადეიშვილი
საკუთარ ხალხთან მებრძოლი ხელისუფლება. ყველა უბედურებას გარედან დამფინანსებლის ხელი მართავს // ვერსია. - თბ., 2009. - 9-11 იანვარი. - N3(211). - გვ.12[MFN: 9508]
ანოტაცია: მწერალ გივი სომხიშვილის წერილი გაზ. "ვერსიის" რედაქციას რუსეთ-საქართველოს ომსა და საქართველოს ხელისუფლებაზე
საბერძნეთის მთავრობის დაფინანსებით ციხისჯვრის საჯარო სკოლა გარემონტდა // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 24 დეკემბერი. - N352. - გვ.6[MFN: 9510]
ანოტაცია: საბერძნეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროსა და არასამთავრობო ორგანიზაცია "აიოსისის"ინიციატივით და დაფინანსებით საქართველოში სხვადასხვა ჰუმანიტარული პროექტების განხორციელებასთან დაკავშირებით
დავით მელუა: "როგორც კი ევროპას რუსეთი აღარ დასჭირდება, ყველა ვალდებულებას ძალით შეასრულებინებს" : ინტერვიუ / დ. მელუა // რეზონანსი. მთელი კვირა. - თბ., 2008. - 15 დეკემბერი. - N343. - გვ.7[MFN: 9511]
ანოტაცია: საქართველოს ადგილობრივი თვითმმართველობის ეროვნული ასოციაციის თავმჯდომარე საუბრობს 1-3 დეკემბერს, სტრასბურგში, ევროპის საბჭოს ადგილობრივ და რეგიონულ ხელისუფლებათა კონგრესის საშემოდგომო სესიაზე განხილულ საკითხებზე, საქართველო-რუსეთის დაპირისპირებასთან დაკავშირებით