ანოტაცია:  აკადემიის წევრების მიერ პრეზიდენტის გადადგომის მოთხოვნის მიზეზებზე
საკვანძო სიტყვები:  ტერიტორიების დაკარგვა; თავდაცვა-უსაფრთხოება; განათლება; მეცნიერება.
1. სირაძე, გიორგი
ჩოხატაურში 80 წლის პედაგოგი დააყაჩაღეს. ყოფილმა მოსწავლეებმა "საყვარელ მასწავლებელს" ჯერ ახალი წელი მიულოცეს, შემდეგ კი ფული მოსთხოვეს // ვერსია. - თბ., 2009. - 9-11 იანვარი. - N3(211). - გვ.11[MFN: 9505]
პერსონალია:  სიხარულიძე ჟულიეტა (მასწავლებელი).
თემატიკა:  კრიმინალი; ყაჩაღური თავდასხმა.
ქართულ - რუსული მოლაპარაკებები ხუბუტიას შუამავლობით? საპარლამენტო უმრავლესობა მოსკოვის ქართული სათვისტომოს თავმჯდომარის განცხადებას კატეგორიულად უარყოფს // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 24 დეკემბერი. - N352. - გვ.6[MFN: 9506]
ანოტაცია:  გაზეთ "კომერსანტში" საქართველო-რუსეთს შორის ფარული მოლაპარაკებების შესახებ გამოქვეყნებულ სტატიასთან დაკავშირებით. ქართველი პოლიტიკოსების კომენტარები
პერსონალია:  ვეფხვაძე ლევან (ქრისტიან-დემოკრატი); დარჩიაშვილი დავით (პარლამენტარი); კანდელაკი გიორგი (საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის თავმჯდომარის მოვალეობის შემსრულებელი); კუბლაშვილი პავლე (პარლამენტის იურიდიული კომიტეტის თავმჯდომარე).
მოხსენიებული პირები:  ხუბუტია მიხეილ (მოსკოვში ქართული სათვისტომოს ხელმძღვანელი).
თემატიკა:  რუსეთ-საქართველოს ურთიერთობები.
1. ადეიშვილი, ლევან
ნაფიც მსაჯულთა ინსტიტუტმა უკეთ რომ იმუშაოს : ინტერვიუ / ლ. ადეიშვილი ; ესაუბრა ირმა ჩაფიძე // რეზონანსი. მთელი კვირა. - თბ., 2008. - 15 დეკემბერი. - N343. - გვ.5[MFN: 9507]
ანოტაცია:  საქართველოში ნაფიც მსაჯულთა სასამართლოს შემოღების, სისხლის სამართლის საპროცესო და მატერიალურ კოდექსებში განსახორციელებელი ცვლილებებისა და სასამართლო პროცესების საჯაროობის საკითხებზე საუბრობს ანტიკრიზისული საბჭოს რეფორმების ჯგუფის ინიციატორი, იურისტი და ადვოკატი - ლ. ადეიშვილი
თემატიკა:  საქართველოს კანონმდებლობა; სასამართლო ხელისუფლება.
1. სომხიშვილი, გივი
საკუთარ ხალხთან მებრძოლი ხელისუფლება. ყველა უბედურებას გარედან დამფინანსებლის ხელი მართავს // ვერსია. - თბ., 2009. - 9-11 იანვარი. - N3(211). - გვ.12[MFN: 9508]
ანოტაცია:  მწერალ გივი სომხიშვილის წერილი გაზ. "ვერსიის" რედაქციას რუსეთ-საქართველოს ომსა და საქართველოს ხელისუფლებაზე
1. "რუსთაველის გამზირს პანაშვიდი უნდა გადავუხადოთ!" გიზო ნიშნიანიძის თბილისური სევდა // ვერსია. - თბ., 2009. - 9-11 იანვარი. - N3(211). - გვ.13[MFN: 9509]