ვინ შექმნა ახალი სააგენტო "ნიუსპრესი" - მერაბიშვილმა თუ ივანიშვილმა? // ახალი თაობა . - , 2012. - 3-4 მარტი. - N53. - გვ.4[MFN: 95630 ]
UDC: 007(479.22)
ანოტაცია: სააგენტო "ნიუსპრესის" შესახებ.
პერსონალია: ივანიშვილი ბიძინა ("ქართული ოცნების" ლიდერი); მერაბიშვილი ვანო (შსს-ს მინისტრი).
მოხსენიებული პირები: ჩუბინიძე ალეკო ("ახალი თაობის" ვებ-გვერდის ხელმძღვანელი).
თემატიკა: საინფორმაციო სააგენტოები .
ჯოხაძე, შალვა
ხდება თუ არა მარიხუანა საქართველოში ლეგალური ნარკოტიკი? ხელისუფლების პიარი და წინასაავჩევნოდ ფულის "მოტეხვა" // ახალი თაობა . - , 2012. - 3-4 მარტი. - N53. - გვ.5[MFN: 95631 ]
UDC: 328.13 + 343.575.4](479.22)
ანოტაცია: ხელისუფლების მიერ ანტინარკოტიკული ღონისძიებების განახლების მიზეზებზე.
მოხსენიებული პირები: სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); თოიძე ოთარ (ჯანდაცვის საპარლამენტო კომიტეტის თავმჯდომარე); საყვარელიძე დავით (მთავარი პროკურორის პირველი მოადგილე); კემულარია რუსუდან (ფინანსთა მინისტრის მოადგილე).
თემატიკა: ხელისუფლება ; ნარკომანია .
ოქრუაშვილი, ირაკლი
რაზე ოცნებობს ირაკლი ოქრუაშვილი ედუარდ კოკოითთან დაკავშირებით? : ინტერვიუ / ი. ოქრუაშვილი ; ესაუბრა თ. ქარჩავა // რეზონანსი . - , 2004. - 13 სექტემბერი. - N249. - გვ.4[MFN: 95632 ]
UDC: 323.173(479.22:479.225)
ანოტაცია: ინტერვიუ შს მინისტრთან სამაჩაბლოში არსებულ დაძაბულობასთან დაკავშირებით.
პერსონალია: კოკოითი ედუარდ ("სამხრეთ ოსეთის" რესპუბლიკის დე ფაქტო პრეზიდენტი).
თემატიკა: კონფლიქტური რეგიონები .
ივანიშვილის კომპანიის მშენებელმა კონტროლის პალატას უჩივლა // ახალი თაობა . - , 2012. - 3-4 მარტი. - N53. - გვ.5[MFN: 95633 ]
UDC: 338.246.025.2 + 336](479.22)
ანოტაცია: პარტიათა ფინანსური მონიტორინგის სამსახურის განცხადების საფუძველზე შპს "ქართუ მშენებლის" თანამშრომელ ნუგზარ ხუციშვილის დადანაშაულება თანხების "ქართული ოცნებისთვის" გადარიცხვაში.
მოხსენიებული პირები: მოგელაძე ნათია (კონტროლის პალატის ფინანსური მონიტორინგის სამსახურის ხელმძღვანელი); კბილაშვილი არჩილ (ადვოკატი).
თემატიკა: კონტროლის პალატა ; ფინანსები .
ჯაფარიძე, გია
საქართველოში უნდა არსებობდეს ფუნდამენტურ კვლევათა ერთიანი ცენტრი : ინტერვიუ / გ. ჯაფარიძე ; ესაუბრა დ. ქვირია // რეზონანსი . - , 2004. - 13 სექტემბერი. - N249. - გვ.6[MFN: 95634 ]
UDC: 001(479.22)
ანოტაცია: ინტერვიუ საქართველოს მეცნიერებათა აკადემიის ვიცე პრეზიდენტის მოვალეობის შემსრულებელთან აკადემიის რეფორმებთან დაკავშირებით.
თემატიკა: მეცნიერებათა აკადემია .
გულუა, ეკა
21-ე საუკუნეში მონებით ვაჭრობა კავკასიის, ამერიკისა და ევროპის სერიოზული პრობლემაა // რეზონანსი . - , 2004. - 13 სექტემბერი. - N249. - გვ.7[MFN: 95635 ]
UDC: 327(479.22:73) + 343.431
ანოტაცია: ტრეფიკინგის თემა ამერიკულ პროგრამაში "სტუმრად ამერიკაში", რომელშიც ქართული დელეგაცია მონაწილეობდა.
თემატიკა: საქართველო-ამერიკის ურთიერთობა ; ტრეფიკინგი .
მასალკინი, გიორგი
"რაც მთავარია, ბათუმში ხალხი აღარ ჩურჩულებს" : ინტერვიუ / გ. მასალკინი ; ესაუბრა ზ. მიქატაძე // რეზონანსი . - , 2004. - 13 სექტემბერი. - N249. - გვ.8[MFN: 95636 ]
UDC: 328.1(479.223)
ანოტაცია: ინტერვიუ აჭარის უმაღლესი საბჭოს "რესპუბლიკელ" დეპუტატთან აჭარის ახლადარჩეულ ხელისუფლებასთან დაკავშირებით.
თემატიკა: ხელისუფლება .
ჩართოლანი, დალი
"თბილისში ბევრი ოჯახი ნაგვის ყუთებიდან იკვებება" : ინტერვიუ / დ. ჩართოლანი ; ესაუბრა ე. ჩაფიძე // რეზონანსი . - , 2004. - 13 სექტემბერი. - N249. - გვ.9[MFN: 95637 ]
ანოტაცია: ინტერვიუ სოციალურად დაუცველთა საერთაშორისო კავშირის თავმჯდომარესთან ქვეყნის სოციალურ პრობლემებთან დაკავშირებით.