ვინ შექმნა ახალი სააგენტო "ნიუსპრესი" - მერაბიშვილმა თუ ივანიშვილმა? // ახალი თაობა. - , 2012. - 3-4 მარტი. - N53. - გვ.4[MFN: 95630]
UDC:  007(479.22)
ანოტაცია:  სააგენტო "ნიუსპრესის" შესახებ.
პერსონალია:  ივანიშვილი ბიძინა ("ქართული ოცნების" ლიდერი); მერაბიშვილი ვანო (შსს-ს მინისტრი).
მოხსენიებული პირები:  ჩუბინიძე ალეკო ("ახალი თაობის" ვებ-გვერდის ხელმძღვანელი).
თემატიკა:  საინფორმაციო სააგენტოები.
1. ჯოხაძე, შალვა
ხდება თუ არა მარიხუანა საქართველოში ლეგალური ნარკოტიკი? ხელისუფლების პიარი და წინასაავჩევნოდ ფულის "მოტეხვა" // ახალი თაობა. - , 2012. - 3-4 მარტი. - N53. - გვ.5[MFN: 95631]
UDC:  328.13 + 343.575.4](479.22)
ანოტაცია:  ხელისუფლების მიერ ანტინარკოტიკული ღონისძიებების განახლების მიზეზებზე.
მოხსენიებული პირები:  სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); თოიძე ოთარ (ჯანდაცვის საპარლამენტო კომიტეტის თავმჯდომარე); საყვარელიძე დავით (მთავარი პროკურორის პირველი მოადგილე); კემულარია რუსუდან (ფინანსთა მინისტრის მოადგილე).
თემატიკა:  ხელისუფლება; ნარკომანია.
1. ოქრუაშვილი, ირაკლი
რაზე ოცნებობს ირაკლი ოქრუაშვილი ედუარდ კოკოითთან დაკავშირებით? : ინტერვიუ / ი. ოქრუაშვილი ; ესაუბრა თ. ქარჩავა // რეზონანსი. - , 2004. - 13 სექტემბერი. - N249. - გვ.4[MFN: 95632]
ანოტაცია:  ინტერვიუ შს მინისტრთან სამაჩაბლოში არსებულ დაძაბულობასთან დაკავშირებით.
პერსონალია:  კოკოითი ედუარდ ("სამხრეთ ოსეთის" რესპუბლიკის დე ფაქტო პრეზიდენტი).
ივანიშვილის კომპანიის მშენებელმა კონტროლის პალატას უჩივლა // ახალი თაობა. - , 2012. - 3-4 მარტი. - N53. - გვ.5[MFN: 95633]
UDC:  338.246.025.2 + 336](479.22)
ანოტაცია:  პარტიათა ფინანსური მონიტორინგის სამსახურის განცხადების საფუძველზე შპს "ქართუ მშენებლის" თანამშრომელ ნუგზარ ხუციშვილის დადანაშაულება თანხების "ქართული ოცნებისთვის" გადარიცხვაში.
მოხსენიებული პირები:  მოგელაძე ნათია (კონტროლის პალატის ფინანსური მონიტორინგის სამსახურის ხელმძღვანელი); კბილაშვილი არჩილ (ადვოკატი).
თემატიკა:  კონტროლის პალატა; ფინანსები.
1. ჯაფარიძე, გია
საქართველოში უნდა არსებობდეს ფუნდამენტურ კვლევათა ერთიანი ცენტრი : ინტერვიუ / გ. ჯაფარიძე ; ესაუბრა დ. ქვირია // რეზონანსი. - , 2004. - 13 სექტემბერი. - N249. - გვ.6[MFN: 95634]
UDC:  001(479.22)
ანოტაცია:  ინტერვიუ საქართველოს მეცნიერებათა აკადემიის ვიცე პრეზიდენტის მოვალეობის შემსრულებელთან აკადემიის რეფორმებთან დაკავშირებით.
თემატიკა:  მეცნიერებათა აკადემია.
21-ე საუკუნეში მონებით ვაჭრობა კავკასიის, ამერიკისა და ევროპის სერიოზული პრობლემაა // რეზონანსი. - , 2004. - 13 სექტემბერი. - N249. - გვ.7[MFN: 95635]
UDC:  327(479.22:73) + 343.431
ანოტაცია:  ტრეფიკინგის თემა ამერიკულ პროგრამაში "სტუმრად ამერიკაში", რომელშიც ქართული დელეგაცია მონაწილეობდა.
თემატიკა:  საქართველო-ამერიკის ურთიერთობა; ტრეფიკინგი.
1. მასალკინი, გიორგი
"რაც მთავარია, ბათუმში ხალხი აღარ ჩურჩულებს" : ინტერვიუ / გ. მასალკინი ; ესაუბრა ზ. მიქატაძე // რეზონანსი. - , 2004. - 13 სექტემბერი. - N249. - გვ.8[MFN: 95636]
UDC:  328.1(479.223)
ანოტაცია:  ინტერვიუ აჭარის უმაღლესი საბჭოს "რესპუბლიკელ" დეპუტატთან აჭარის ახლადარჩეულ ხელისუფლებასთან დაკავშირებით.
თემატიკა:  ხელისუფლება.
1. ჩართოლანი, დალი
"თბილისში ბევრი ოჯახი ნაგვის ყუთებიდან იკვებება" : ინტერვიუ / დ. ჩართოლანი ; ესაუბრა ე. ჩაფიძე // რეზონანსი. - , 2004. - 13 სექტემბერი. - N249. - გვ.9[MFN: 95637]
UDC:  364.6(479.22)
ანოტაცია:  ინტერვიუ სოციალურად დაუცველთა საერთაშორისო კავშირის თავმჯდომარესთან ქვეყნის სოციალურ პრობლემებთან დაკავშირებით.
თემატიკა:  სოციალური პრობლემები.