"დღეს შოუბიზნესის წარმომადგენელს მხოლოდ იმ შემთხვევაში აქვს პერსპექტივა, თუ "ნაციონალურ მოძრაობას" მიეყიდება" : ინტერვიუ / ზაზა ხუციშვილი ; ესაუბრა ნინო მაისურაძე // ყველა სიახლე . - , 2012. - 29 თებერვალი-6 მარტი. - N9. - გვ.8[MFN: 96301 ]
UDC: 792.7 + 323](479.22)
ანოტაცია: ინტერვიუ მომღერალთან მიმდინარე პოლიტიკური პროცესების შესახებ.
თემატიკა: მომღერლები ; საშინაო პოლიტიკა .
სოხაძე, ირმა
"სცენაზე ერთი და იგივე მომღერლები დგანან" : ინტერვიუ / ირმა სოხაძე ; ესაუბრა ნინო კვიტაშვილი // ყველა სიახლე . - , 2012. - 29 თებერვალი-6 მარტი. - N9. - გვ.9[MFN: 96302 ]
UDC: 792.7(479.22)
ანოტაცია: ინტერვიუ მომღერალთან.
თემატიკა: მომღერლები .
კუნჭულია, თამაზ
"პური კიდევ უფრო გაძვირდება" : ინტერვიუ / თამაზ კუნჭულია ; ესაუბრა ხათუნა ჩიგოგიძე // ყველა სიახლე . - , 2012. - 29 თებერვალი-6 მარტი. - N9. - გვ.10[MFN: 96303 ]
UDC: 63 + 338.5](479.22)
ანოტაცია: ინტერვიუ სოფლის მეურნეობის მეცნიერებათა აკადემიის პროფესორთან.
თემატიკა: სოფლის მეურნეობა ; ფასები .
ნიკოლაიშვილი, გელა
19 წლის ახალგაზრდას თავისუფლება 33 წლით აღუკვეთეს : ინტერვიუ / გელა ნიკოლაიშვილი ; ესაუბრა ნანა ფიცხელაური // ყველა სიახლე . - , 2012. - 29 თებერვალი-6 მარტი. - N9. - გვ.11[MFN: 96304 ]
UDC: 343.91 + 343](479.22)
ანოტაცია: ინტერვიუ ადვოკატთან პატიმარ ნუკრი კორახაშვილის საქმესთან დაკავშირებით.
თემატიკა: პატიმრები ; სამართალი .
თადუმაძე, შალვა
რატომ დააპატიმრეს ბიძინა ივანიშვილის რეზიდენციის დაცვის უფროსი : ინტერვიუ / შალვა თადუმაძე ; ესაუბრა ნანა ფიცხელაური // ყველა სიახლე . - , 2012. - 29 თებერვალი-6 მარტი. - N9. - გვ.11[MFN: 96305 ]
UDC: 343.91 + 323](479.22)
ანოტაცია: ინტერვიუ ადვოკატთან პატიმარ რევაზ მუმლაძის საქმესთან დაკავშირებით.
პერსონალია: ივანიშვილი ბიძინა (პოლიტიკოსი).
თემატიკა: პატიმრები ; საშინაო პოლიტიკა .
მიშელაძე, მაია
ერთობლივი, ქართულ-აზერბაიჯანული ენერგოკომპანია - აზერბაიჯანული ინვესტიციები საქართველოს ჰიდროენერგეტიკაში // ვერსია . - , 2012. - 12-13 მარტი. - N27(634). - გვ.6[MFN: 96306 ]
UDC: 620.9(479.22) + 330.322
თემატიკა: საქართველოს ენერგეტიკა ; ინვესტიციები .
შიმშილი, როგორც სოციალური პრობლემა... // რეზონანსი . - , 2004. - 6 ნოემბერი. - N303. - გვ.5[MFN: 96307 ]
ანოტაცია: ქვეყნის სოციალურ პრობლემებზე.
გაბელაია, სანდრო
"ბრავო რექორდსის" უპრეცენდენტო პროექტი. ფოტორეპორტაჟი სოფო ნიჟარაძისა და დეჟა გომესის კლიპის გადასაღები მოედნიდან // პრაიმტაიმი . - , 2012. - 12 მარტი. - N10. - გვ.22[MFN: 96308 ]
UDC: 78.071.2 + 784
ანოტაცია: სტუდიო "მეტროს" აღმასრულებელი დირექტორის საუბარი კლიპის გადაღების შესახებ.
პერსონალია: მორჩილაძე რუსა (კომპოზიტორი); ჩხეიძე დიმა (კლიპის რეჟისორი); ნიჟარაძე სოფო (მომღერალი); გომესი დეჟა (მომღერალი).
თემატიკა: მომღერლები ; კლიპები .