"დღეს შოუბიზნესის წარმომადგენელს მხოლოდ იმ შემთხვევაში აქვს პერსპექტივა, თუ "ნაციონალურ მოძრაობას" მიეყიდება" : ინტერვიუ / ზაზა ხუციშვილი ; ესაუბრა ნინო მაისურაძე // ყველა სიახლე. - , 2012. - 29 თებერვალი-6 მარტი. - N9. - გვ.8[MFN: 96301]
UDC:  792.7 + 323](479.22)
ანოტაცია:  ინტერვიუ მომღერალთან მიმდინარე პოლიტიკური პროცესების შესახებ.
თემატიკა:  მომღერლები; საშინაო პოლიტიკა.
"სცენაზე ერთი და იგივე მომღერლები დგანან" : ინტერვიუ / ირმა სოხაძე ; ესაუბრა ნინო კვიტაშვილი // ყველა სიახლე. - , 2012. - 29 თებერვალი-6 მარტი. - N9. - გვ.9[MFN: 96302]
ანოტაცია:  ინტერვიუ მომღერალთან.
1. კუნჭულია, თამაზ
"პური კიდევ უფრო გაძვირდება" : ინტერვიუ / თამაზ კუნჭულია ; ესაუბრა ხათუნა ჩიგოგიძე // ყველა სიახლე. - , 2012. - 29 თებერვალი-6 მარტი. - N9. - გვ.10[MFN: 96303]
UDC:  63 + 338.5](479.22)
ანოტაცია:  ინტერვიუ სოფლის მეურნეობის მეცნიერებათა აკადემიის პროფესორთან.
თემატიკა:  სოფლის მეურნეობა; ფასები.
1. ნიკოლაიშვილი, გელა
19 წლის ახალგაზრდას თავისუფლება 33 წლით აღუკვეთეს : ინტერვიუ / გელა ნიკოლაიშვილი ; ესაუბრა ნანა ფიცხელაური // ყველა სიახლე. - , 2012. - 29 თებერვალი-6 მარტი. - N9. - გვ.11[MFN: 96304]
UDC:  343.91 + 343](479.22)
ანოტაცია:  ინტერვიუ ადვოკატთან პატიმარ ნუკრი კორახაშვილის საქმესთან დაკავშირებით.
თემატიკა:  პატიმრები; სამართალი.
1. თადუმაძე, შალვა
რატომ დააპატიმრეს ბიძინა ივანიშვილის რეზიდენციის დაცვის უფროსი : ინტერვიუ / შალვა თადუმაძე ; ესაუბრა ნანა ფიცხელაური // ყველა სიახლე. - , 2012. - 29 თებერვალი-6 მარტი. - N9. - გვ.11[MFN: 96305]
UDC:  343.91 + 323](479.22)
ანოტაცია:  ინტერვიუ ადვოკატთან პატიმარ რევაზ მუმლაძის საქმესთან დაკავშირებით.
პერსონალია:  ივანიშვილი ბიძინა (პოლიტიკოსი).
თემატიკა:  პატიმრები; საშინაო პოლიტიკა.
ერთობლივი, ქართულ-აზერბაიჯანული ენერგოკომპანია - აზერბაიჯანული ინვესტიციები საქართველოს ჰიდროენერგეტიკაში // ვერსია. - , 2012. - 12-13 მარტი. - N27(634). - გვ.6[MFN: 96306]
UDC:  620.9(479.22) + 330.322
თემატიკა:  საქართველოს ენერგეტიკა; ინვესტიციები.
შიმშილი, როგორც სოციალური პრობლემა... // რეზონანსი. - , 2004. - 6 ნოემბერი. - N303. - გვ.5[MFN: 96307]
ანოტაცია:  ქვეყნის სოციალურ პრობლემებზე.
1. გაბელაია, სანდრო
"ბრავო რექორდსის" უპრეცენდენტო პროექტი. ფოტორეპორტაჟი სოფო ნიჟარაძისა და დეჟა გომესის კლიპის გადასაღები მოედნიდან // პრაიმტაიმი. - , 2012. - 12 მარტი. - N10. - გვ.22[MFN: 96308]
UDC:  78.071.2 + 784
ანოტაცია:  სტუდიო "მეტროს" აღმასრულებელი დირექტორის საუბარი კლიპის გადაღების შესახებ.
პერსონალია:  მორჩილაძე რუსა (კომპოზიტორი); ჩხეიძე დიმა (კლიპის რეჟისორი); ნიჟარაძე სოფო (მომღერალი); გომესი დეჟა (მომღერალი).
თემატიკა:  მომღერლები; კლიპები.