ადვოკატთა პროფკავშირი საპროტესტო აქციებით იმუქრება // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 27 დეკემბერი. - N355. - გვ.2[MFN: 9646]
ანოტაცია:  საქართველოს პარლამენტში სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსის განხილვასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  მოდებაძე დავით (ადვოკატი); ნიკოლაიშვილი გელა (ადვოკატთა პროფკავშირების ერთ-ერთი დამფუძნებელი); აფციაური ლალი (ადვოკატთა პროფკავშირების გამგეობის წევრი); ხატიაშვილი ზაზა (ადვოკატთა პროფკავშირების თავმჯდომარე).
თემატიკა:  კანონმდებლობა; სისხლის სამართალი.
საკვანძო სიტყვები:  ნაფიც მსაჯულთა ინსტიტუტი; საპროცესო კოდექსი; ადვოკატის უფლებები.
რატომ გადაიყვანეს ბაჩო ახალაია თავდაცვის სამინისტროში // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 17 დეკემბერი. - N345. - გვ.1,2[MFN: 9647]
ანოტაცია:  ხელისუფლების მიერ განხორციელებულ საკადრო ცვლილებასა და ქართულ ჯარში არსებულ პრობლემებზე
პერსონალია:  ვეფხვაძე ლევან ("ქრისტიან-დემოკრატიული პარტიის" წევრი).
თემატიკა:  საკადრო ცვლილება; ძალოვანი სტრუქტურები; თავდაცვის სფერო.
1. ბრაიზა, მეთიუ
აუნთო თუ არა მწვანე შუქი აშშ-მა სააკაშვილს? : ინტერვიუ / ბ. ბრაიზა ; ესაუბრა ელისო ჩაფიძე // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 17 დეკემბერი. - N345. - გვ.1,4[MFN: 9648]
ანოტაცია:  საუბარი აშშ-ს სახელმწიფო მდივნის თანაშემწესთან კავკასიის საკითხებში აშშ-სა და საქართველოს შორის ორმხრივი თანამშრომლობის განვითარების პერსპექტივებზე
მოხსენიებული პირები:  ობამა ბარაკ (აშშ-ს პრეზიდენტი).
თემატიკა:  პოლიტიკა; აშშ-სა და საქართველოს ურთიერთობები.
1. გოგოხია, სალომე
წელს სასამართლომ მხოლოდ 16 პირი გაამართლა. როგორ გამოიყურება სასამართლოს წლიური ანგარიში // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 27 დეკემბერი. - N355. - გვ.2[MFN: 9649]
ანოტაცია:  თბილისის საქალაქო სასამართლოს - სისხლის, სამოქალაქო და ადმინისტრაციული კოლეგიების გაერთიანებული ბრიფინგი წლის შემაჯამებელ ანგარიშთან დაკავშირებით
პერსონალია:  შავლიაშვილი გიორგი (თბილისის საქალაქო სასამართლოს თავმჯდომარე).
თემატიკა:  სამართალი; სასამართლო.
საკვანძო სიტყვები:  განხილული საქმეები; სტატისტიკა; სისხლის სამართალი; საჯარო ინფორმაცია; საპროცესო კოდექსი.
1. საქართველოს ფედერირების გეგმასთან დაკავშირებით // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 27 დეკემბერი. - N355. - გვ.4[MFN: 9650]
ანოტაცია:  საქართველოს ეროვნულ პარტიათა ალიანსის, საქართველოს ეროვნული წინააღმდეგობის მოძრაობის და რუსეთ-საქართველოს ომის მონაწილეთა კავშირის პოზიცია საქართველოს ფედერირების გეგმასთან დაკავშირებით
თემატიკა:  სახელმწიფოებრივი მოწყობა; ფორმები.
1. გულუა, ეკა
30-ში პარლამენტი ახალ საპროცესო კოდექსს დაამტკიცებს. უმრავლესობა და უმცირესობა ჯერ კიდევ დავობს // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 27 დეკემბერი. - N355. - გვ.5[MFN: 9651]
ანოტაცია:  სისხლის სამართლის ახალი საპროცესო კოდექსის განხილვასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ცაგარეიშვილი გია (საპარლამენტო უმცირესობის წევრი); ლორთქიფანიძე დიმიტრი (საპარლამენტო უმცირესობის წევრი); კუბლაშვილი პავლე (პარლამენტის იურიდიული კომიტეტის თავმჯდომარე).
საკვანძო სიტყვები:  ოპოზიციის შენიშვნები; ნაფიც მსაჯულთა ინსტიტუტი; ადვოკატთა უფლებები; სასამართლო პროცესები; პროცესების გადაღება; შეჯამების პრინციპი.
1. ჭანტურია, გიორგი
"წინსვლა გვაქვს და, რაც მთავარია, სწორი გზით მივდივარ. პირველ არხთან უკვე ცნობილი შემოქმედებითი კოლექტივები თანამშრომლობენ : ინტერვიუ / გიორგი ჭანტურია ; ესაუბრა ნინო შარაბიძე // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 27 დეკემბერი. - N355. - გვ.5[MFN: 9652]
ანოტაცია:  პირველი არხის გენერალური დირექტორის მოადგილე პროდიუსინგის დარგში საუბრობს არხის სიახლეებსა და სამომავლო გეგმებზე
თემატიკა:  ტელევიზია.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 961 | 962 | 963 | 964 | 965 | 966 | 967 | 968 | 969 | 970 | 971 |  შემდეგი »  ბოლო »»