პრეზიდენტი პარლამენტს უფლებამოსილებას უზრდის. უმცირესობას მთავრობისთვის უნდობლობის საკითხის დაყენების შესაძლებლობა მიეცემა // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 27 დეკემბერი. - N355. - გვ.1,3[MFN: 9643]
ანოტაცია: პრეზიდენტის მიერ ინიცირებული კანონპროექტი საქართველოს კონსტიტუციაში ცვლილებების შეტანასთან დაკავშირებით
პერსონალია:ბაქრაძე დავით (საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე); ცაგარეიშვილი გია (ფრაქცია "ძლიერი საქართველოს" წარმომადგენელი); ვეფხვაძე ლევან ("ქრისტიან-დემოკრატიული" პარტიის წარმომადგენელი).
რა კავშირი აქვს თვითმმართველობის ბიუჯეტს პოლიციასთან // რეზონანსი. - , 2008. - 26 დეკემბერი. - N354. - ჩანართი: რეგიონული ბიუჯეტი N4. - გვ.8[MFN: 9644]
აუნთო თუ არა მწვანე შუქი აშშ-მა სააკაშვილს? : ინტერვიუ / ბ. ბრაიზა ; ესაუბრა ელისო ჩაფიძე // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 17 დეკემბერი. - N345. - გვ.1,4[MFN: 9648]
ანოტაცია: საუბარი აშშ-ს სახელმწიფო მდივნის თანაშემწესთან კავკასიის საკითხებში აშშ-სა და საქართველოს შორის ორმხრივი თანამშრომლობის განვითარების პერსპექტივებზე
მოხსენიებული პირები:ობამა ბარაკ (აშშ-ს პრეზიდენტი).
წელს სასამართლომ მხოლოდ 16 პირი გაამართლა. როგორ გამოიყურება სასამართლოს წლიური ანგარიში // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 27 დეკემბერი. - N355. - გვ.2[MFN: 9649]
ანოტაცია: თბილისის საქალაქო სასამართლოს - სისხლის, სამოქალაქო და ადმინისტრაციული კოლეგიების გაერთიანებული ბრიფინგი წლის შემაჯამებელ ანგარიშთან დაკავშირებით
პერსონალია:შავლიაშვილი გიორგი (თბილისის საქალაქო სასამართლოს თავმჯდომარე).
საქართველოს ფედერირების გეგმასთან დაკავშირებით // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 27 დეკემბერი. - N355. - გვ.4[MFN: 9650]
ანოტაცია: საქართველოს ეროვნულ პარტიათა ალიანსის, საქართველოს ეროვნული წინააღმდეგობის მოძრაობის და რუსეთ-საქართველოს ომის მონაწილეთა კავშირის პოზიცია საქართველოს ფედერირების გეგმასთან დაკავშირებით
30-ში პარლამენტი ახალ საპროცესო კოდექსს დაამტკიცებს. უმრავლესობა და უმცირესობა ჯერ კიდევ დავობს // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 27 დეკემბერი. - N355. - გვ.5[MFN: 9651]
ანოტაცია: სისხლის სამართლის ახალი საპროცესო კოდექსის განხილვასთან დაკავშირებით
"წინსვლა გვაქვს და, რაც მთავარია, სწორი გზით მივდივარ. პირველ არხთან უკვე ცნობილი შემოქმედებითი კოლექტივები თანამშრომლობენ : ინტერვიუ / გიორგი ჭანტურია ; ესაუბრა ნინო შარაბიძე // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 27 დეკემბერი. - N355. - გვ.5[MFN: 9652]
ანოტაცია: პირველი არხის გენერალური დირექტორის მოადგილე პროდიუსინგის დარგში საუბრობს არხის სიახლეებსა და სამომავლო გეგმებზე