საქართველოს რესპუბლიკური პარტიის ქონებრივი მდგომარეობის ანგარიში 31.12.07წ. მდგომარეობით : აუდიტორული დასკვნა // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 29 იანვარი. - N24. - გვ.7[MFN: 969]
შენ დამოუკიდებელ საქართველოში დაბრუნდი, პაპა!. მსურდა, ქვეყნიერებისთვის მეცნობებინა იმ ხალხის ბრძოლის შესახებ, ვისაც თავისუფლება წაართვეს და ვისი კურთხეული მიწაც ადამიანთა სისხლით შებღალეს // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 29 იანვარი. - N24. - გვ.10[MFN: 971]
ფოტოები: იოსებ ირემაშვილი
ანოტაცია: ქართველი პოლიტემიგრანტის, დამოუკიდებელი საქართველოს პარლამენტის დეპუტატის, დუშეთის კომისრის იოსებ იმედაშვილის ცხოვრების, მოღვაწეობისა და საქართველოს დამოუკიდებლობისათვის ბრძოლის ისტორია, სტალინის მის მიერ შექმნილი პორტრეტი ორნაწილიან წიგნში "სტალინი და საქართველოს ტრაგედია" და "უცნობი ირემაშვილი"
პერსონალია:კუხიანიძე დარეჯან (წიგნის რედაქტორი და იოსებ ირემაშვილის შვილიშვილი); კუხიანიძე ივდით (იოსებ ირემაშვილის შვილიშვილი).
დოლარს ოპეკიდან "აძევებენ". მარტის დასაწყისში ორგანიზაციის სხდომაზე ამერიკულ ვალუტას განაჩენს გამოუტანენ // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 16 თებ.. - N042. - გვ.9[MFN: 972]
საგანელიძე: "თუ ადამიანი ყამირზე ჩამოდის, როგორ უნდა უხელმძღვანელოს ამ სფეროს?" : ინტერვიუ / დავით საგანელიძე ; ესაუბრა ნინო ფრანგიშვილი // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 29 იანვარი. - N24. - გვ.11[MFN: 974]
ანოტაცია: პარლამენტის წევრი საუბრობს ჯანდაცვის სისტემაში გატარებულ ხუთწლიან რეფორმაზე და ამ სისტემაში არსებულ დარღვევებზე
ანოტაცია: საუბარი ქართული რაგბის განვითარების პრობლემებზე, წარმატებებსა და მომავლის გეგმებზე
პერსონალია:ნიჟარაძე გია (რაგბის კავშირის ვიცე-პრეზიდენტი); ლაზიშვილი კოკა (რაგბის კავშირის ვიცე-პრეზიდენტი); ცაბაძე ლევან (ეროვნული ნაკრების მთავარი მწვრთნელის მოადგილე, მორაგბე); ჭუმბურიძე გია (რაგბის აკადემიის ერთ-ერთი დამაარსებელი).
მოხსენიებული პირები:ლეინი ტიმ (საქართველოს რაგბის ნაკრების მწვრთნელი).
ჟამი დუმილის და ჟამი უბნობისა. გურამ ბათიაშვილის წიგნისა და მერაბ კოკოჩაშვილის ფილმის წარდგინება მოსკოვში გაიმართა // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 16 თებ.. - N042. - გვ.10[MFN: 976]
ანოტაცია: მწერალ გ.ბათიაშვილის რომანი - "ადამიანი ბაბილონიდან"("ჟამი დუმილის და ჟამი უბნობისა"). რეჟისორ მ.კოკოჩაშვილის მიერ გ.ბათიაშვილის სცენარის მიხედვით შექმნილი დოკუმენტური ფილმი - "თუ დაგივიწყო, ერუშალაიმ..."
ანოტაცია: "ქაქუცა ჩოლოყაშვილის სახელობის სრულიად საქართველოს ჩოხოსან რაინდთა დასის" მიერ ქართველი მსახიობისა და საზოგადო მოღვაწის ლადო მესხიშვილის დაბადების დღის საზეიმოდ აღნიშვნასთან დაკავშირებით საუბრობს თეატრისა და კინოს უნივერსიტეტის პროფესორი გ.დოლიძე