"მიშაზე უკეთეს პიროვნებას თუ ვერ შევთავაზებთ საზოგადოებას, არ ყოფილა ჩვენი საშველი" : ინტერვიუ / ნიკო ორველაშვილი ; ესაუბრა ნათია დოლიძე // ყველა სიახლე. - , 2009. - 12-18 მარტი. - N10. - გვ.3[MFN: 98067]
"9 აპრილს დავდგები იქ, სადაც ჩემი ხალხი იქნება" : ინტერვიუ / ნიკოლოზ შენგელაია ; ესაუბრა ნინო კვიტაშვილი // ყველა სიახლე. - , 2009. - 12-18 მარტი. - N10. - გვ.4[MFN: 98070]
რატომ არ იყენებს ხელისუფლება ქართველი ანალიტიკოსების პოტენციალს? : ინტერვიუ / ა. რუსეცკი ; ესაუბრა დ. ქვირია // რეზონანსი. - , 2004. - 9 დეკემბერი. - N 336. - გვ.6[MFN: 98072]
"ქარვასლა" არ დანგრეულა და კიდევ დიდხანს არ დაინგრევა : ინტერვიუ / ლ.მამაცაშვილი ; ჩაიწერა ლ.ოჩიაურმა // რეზონანსი. - , 2002. - 20 იანვარი. - N15. - გვ.3[MFN: 98074]
ანოტაცია: ინტერვიუ თბილისის ისტორიის მუზეუმის თანამედროვე ხელოვნებისა და ფოტოდარბაზის განყოფილების უფროსთან, ხელოვნებათმცოდნე ლ.მამაცაშვილთან მუზეუმის შესახებ
"ვანო მერაბიშვილს ერთი სული აქვს, რამდენიმე კაცი რომელიმე სახელმწიფო შენობაში შეიტყუოს" : ინტერვიუ / დავით ბერძენიშვილი ; ესაუბრა ნინო კვიტაშვილი // ყველა სიახლე. - , 2009. - 12-18 მარტი. - N10. - გვ.7[MFN: 98075]