მფრინავი ქართველები // პრაიმტაიმი (people's Time). - , 2012. - 26 მარტი. - N12. - გვ.4-5[MFN: 98066]
UDC:  94 + 629.73(479.22)
ანოტაცია:  ქართველი მფრინავების ისტორიის შესახებ.
პერსონალია:  ფლორინი ნიკოლას (მფრინავი); სევერსკი ალექსანდრე (მფრინავი); ქართველიშვილი (ქართველი) ალექსანდრე (მფრინავი); გრიგორაშვილი მიხეილ (მფრინავი).
თემატიკა:  ისტორია; მფრინავები.
"მიშაზე უკეთეს პიროვნებას თუ ვერ შევთავაზებთ საზოგადოებას, არ ყოფილა ჩვენი საშველი" : ინტერვიუ / ნიკო ორველაშვილი ; ესაუბრა ნათია დოლიძე // ყველა სიახლე. - , 2009. - 12-18 მარტი. - N10. - გვ.3[MFN: 98067]
ანოტაცია:  ინტერვიუ "ეროვნული ფორუმის" წევრთან.
1. ხარძიანი, არმაზ
პეკინი-თბილისი-ლონდონი... მატარებელი გადის მეხუთე ლიანდაგიდან // ყველა სიახლე. - , 2009. - 12-18 მარტი. - N10. - გვ.3[MFN: 98068]
ანოტაცია:  კვირის მიმდინარე პოლიტიკური პროცესების შესახებ.
თემატიკა:  საშინაო პოლიტიკა; საგარეო პოლიტიკა.
საკვანძო სიტყვები:  გაქალაქებული სვანის ჩანაწერები.
თემო მთიბელაშვილი სამშობლოში დაბრუნებასა და მის საკეთილდღეოდ მოღვაწეობაზე ოცნებობს // რეზონანსი. - , 2004. - 9 დეკემბერი. - N 336. - გვ.9[MFN: 98069]
UDC:  323.2(=353.1)(437)
ანოტაცია:  სლოვაკეთში მცხოვრები ქართველი პოეტის შესახებ.
1. შენგელაია, ნიკოლოზ
"9 აპრილს დავდგები იქ, სადაც ჩემი ხალხი იქნება" : ინტერვიუ / ნიკოლოზ შენგელაია ; ესაუბრა ნინო კვიტაშვილი // ყველა სიახლე. - , 2009. - 12-18 მარტი. - N10. - გვ.4[MFN: 98070]
UDC:  7.071.1 + 323](479.22)
ანოტაცია:  ინტერვიუ მხატვართან საქართველოში მიმდინარე პოლიტიკური პროცესების შესახე.
თემატიკა:  მხატვრები; საშინაო პოლიტიკა.
"რევოლუცია, რომელსაც 9 აპრილს გვთავაზობენ, ჩვენთვის მიუღებელია!" : ინტერვიუ / ლევან ვეფხვაძე ; ესაუბრა ნათია დოლიძე // ყველა სიახლე. - , 2009. - 12-18 მარტი. - N10. - გვ.6.20[MFN: 98071]
ანოტაცია:  ინტერვიუ პარლამენტის ვიცე-სპიკერთან მიმდინარე პოლიტიკური პროცესების შესახებ.
1. რუსეცკი, ალექსანდრე
რატომ არ იყენებს ხელისუფლება ქართველი ანალიტიკოსების პოტენციალს? : ინტერვიუ / ა. რუსეცკი ; ესაუბრა დ. ქვირია // რეზონანსი. - , 2004. - 9 დეკემბერი. - N 336. - გვ.6[MFN: 98072]
UDC:  327.5(479.22)
ანოტაცია:  ინტერვიუ სამხრეთ კავკასიის რეგიონალური უსაფრთხოების ინსტიტუტის ექსპერტთან კონფლიქტების მოგვარების ახალ ტექნოლოგიებთან დაკავშირებით.
თემატიკა:  კონფლიქტების დარეგულირება.
"ვიდრე ეს ხელისუფლება იბოგინებს, ნატოში საქართველოს გაწევრიანება გამორიცხულია" : ინტერვიუ / კახა კაციტაძე ; ესაუბრა ნინო მაისურაძე // ყველა სიახლე. - , 2009. - 12-18 მარტი. - N10. - გვ.6[MFN: 98073]
ანოტაცია:  ინტერვიუ ექსპერტან.
1. მამაცაშვილი, ლიკა
"ქარვასლა" არ დანგრეულა და კიდევ დიდხანს არ დაინგრევა : ინტერვიუ / ლ.მამაცაშვილი ; ჩაიწერა ლ.ოჩიაურმა // რეზონანსი. - , 2002. - 20 იანვარი. - N15. - გვ.3[MFN: 98074]
ანოტაცია:  ინტერვიუ თბილისის ისტორიის მუზეუმის თანამედროვე ხელოვნებისა და ფოტოდარბაზის განყოფილების უფროსთან, ხელოვნებათმცოდნე ლ.მამაცაშვილთან მუზეუმის შესახებ
1. ბერძენიშვილი, დავით
"ვანო მერაბიშვილს ერთი სული აქვს, რამდენიმე კაცი რომელიმე სახელმწიფო შენობაში შეიტყუოს" : ინტერვიუ / დავით ბერძენიშვილი ; ესაუბრა ნინო კვიტაშვილი // ყველა სიახლე. - , 2009. - 12-18 მარტი. - N10. - გვ.7[MFN: 98075]
ანოტაცია:  ინტერვიუ "რესპუბლიკური პარტიის" წევრთან.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 9803 | 9804 | 9805 | 9806 | 9807 | 9808 | 9809 | 9810 | 9811 | 9812 | 9813 |  შემდეგი »  ბოლო »»