ბურჯანაძის საიდუმლო ვიზიტი გურიაში. "ახლა რომ უუტყდა წანწალი ამ ბურჯანაძეს და სააკაშვილის ლანძღვა, მაშინ კაი იყო, იქინე რომ მუშაობდა?" // ვერსია. - თბ., 2009. - 21-22 იანვარი. - N8(216). - გვ.7[MFN: 9836]
ანოტაცია:  პოლიტიკოს ნინო ბურჯანაძესა და არჩევნების შესახებ
პერსონალია:  პატარაია დავით ("ერთიანი საქართველოს" გენერალური მდივანი); ტაბატაძე ვანო (სააკაშვილის საარჩევნო შტაბის თავმჯდომარე); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი).
გეოგ.დასახელება:  საქართველო; გურია.
დაღუპული ქართველების საძმო სამარხი ცხინვალის შესასვლელთან : ინტერვიუ / კ. ლიკლიკაძე ; ესაუბრა თამთა ქარჩავა // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 18 დეკემბერი. - N346. - გვ.5[MFN: 9837]
ანოტაცია:  აგვისტოს ომში დაღუპული ქართველი ჯარისკაცების ცხედრების მოძიებისა და გადმოსვენების პროცესებთან დაკავშირებით საუბრობს რადიო "თავისუფლების" სამხედრო მიმომხილველი
პერსონალია:  სუბარი სოზარ (სახალხო დამცველი); ჰამარბერგი თომას (ევროსაბჭოს კომისარი ადამიანის უფლებათა დაცვის საკითხებში).
გეოგ.დასახელება:  შანხაის დასახლება.
ხალხის 20-30 პროცენტი სამსახურს დაკარგავს, აცხადებენ ექსპერტები // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 30 დეკემბერი. - N358. - გვ.1,4[MFN: 9838]
ანოტაცია:  ეკონომიკური კრიზისის პირობებში უმუშევრობის ზრდის ტენდენციების შესახებ
პერსონალია:  ხუხაშვილი გია (ექსპერტი); ცინცაძე სოსო (ექსპერტი); ცისკარიშვილი სოსო (ექსპერტი).
თემატიკა:  ეკონომიკა; უმუშევრობა.
ეროსის დაკითხვა, კეზერაშვილის სისულელეები, სხვა მინისტრები, რომლებიც პიონერებივით აბარებდნენ პატაკს - ეს არის საშინელება : ინტერვიუ / ირაკლი მელაშვილი ; ესაუბრა ნათია ვერძეული // ჯორჯიან თაიმსი. - , 2008. - 4-11 დეკემბერი. - N049(516). - გვ.6[MFN: 9839]
ანოტაცია:  ეროვნული ფორუმის ერთ-ერთი ლიდერის პროტესტი საპარლამენტო ოპოზიციის საქმიანობაზე
თემატიკა:  საქართველოს პოლიტიკა.
საკვანძო სიტყვები:  ოპოზიცია.
პარლამენტსა და პრეზიდენტს შორის მეორე დავას რეფერენდუმი გადაწყვეტს // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 30 დეკემბერი. - N358. - გვ.2[MFN: 9840]
ანოტაცია:  საქართველოს პრეზიდენტის მიერ ინიცირებული კანონ-პროექტი კონსტიტუციაში რამდენიმე მუხლის შესწორებასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ბაქრაძე დავით (საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე); თარგამაძე გიორგი (საპარლამენტო უმცირესობის ლიდერი).
თემატიკა:  საკონსტიტუციო ცვლილებები; პროექტი.
საკვანძო სიტყვები:  პარლამენტის უფლებამოსილება; პარლამენტის დათხოვნა; რეფერენდუმი; მთავრობის უნდობლობა; საზოგადოებრივი განხილვა.
ჯარში სულისკვეთება ეცემა, მიიჩნევენ ექსპერტები // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 18 დეკემბერი. - N346. - გვ.5[MFN: 9841]
ანოტაცია:  თავდაცვის უწყებაში არსებულ პრობლემებსა და ომის შემდგომ ჯარისკაცებში საბრძოლო სულისკვეთების დაცემის ტენდენციაზე
პერსონალია:  თავდგირიძე გიორგი; სესიაშვილი ირაკლი (ექსპერტები სამხედრო საკითხებში).
თემატიკა:  რუსეთ-საქართველოს ომი; შეიარაღებული ძალები.
1. ლურსმანაშვილი, ნინო
"რიო გრანდე" ტყვიას არ შეიცავს! ნამდვილ "რიო გრანდეს" ფალსიფიცირებულისგან მალე ჰოლოგრამით განასხვავებთ // ვერსია. - თბ., 2009. - 21-22 იანვარი. - N8(216). - გვ.8[MFN: 9842]
ანოტაცია:  ყავა "რიო გრანდე"
პერსონალია:  მეხჩიანი რაფი ("რიო გრანდეს" გენ. მდივანი).
ორგანიზაცია:  შპს "ეტალონი"; შპს "მომავლის საუკუნე".
თემატიკა:  ეკონომიკა; ქართული ბაზარი.
საკვანძო სიტყვები:  ყავა; ლაბორატორიული კვლევა; სურსათის უვნებლობა.
რამდენს სთავაზობდა რუსული "ფსბ" დიმიტრი სანაკოევს ჯაშუშობის სანაცვლოდ? : ინტერვიუ / დიმიტრი სანაკოევი ; ესაუბრა ფრიდონ დოჩია // ჯორჯიან თაიმსი. - , 2008. - 4-11 დეკემბერი. - N049(516). - გვ.6[MFN: 9843]
UDC:  32 + 353(479.22)
ანოტაცია:  ცხინვალის რეგიონის დროებითი ადმინისტრაციის ხელმძღვანელი საუბრობს ცხინვალის რეგიონზე და ადმინისტრაციის უახლოეს გეგმებზე
თემატიკა:  პოლიტიკა; საქართველოს რეგიონები.
1. ყანდაშვილი, ირაკლი
მალე სასამართლოებში 12 ნაფიც მსაჯულს ვიხილავთ : ინტერვიუ / ი. ყანდაშვილი ; ესაუბრა სალომე გოგოხია // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 18 დეკემბერი. - N346. - გვ.6[MFN: 9844]
ანოტაცია:  საქართველოს მართლმსაჯულების სისტემაში ნაფიც მსაჯულთა ინსტიტუტის შემოღების თაობაზე საუბრობს თსუ-ს იურიდიული ფაკულტეტის ასისტენტ-პროფესორი, იურიდიული კომპანია "ანდრონიკაშვილი და პარტნიორის" იურისტი
თემატიკა:  სასამართლო ხელისუფლება; მართლმსაჯულება.
"აფხაზებს ქართველების აღარ ეშინიათ, მაგრამ ეშინიათ რუსეთის" : ინტერვიუ / პაატა ზაქარეიშვილი ; ესაუბრა თამთა ქარჩავა // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 30 დეკემბერი. - N358. - გვ.3[MFN: 9845]
ანოტაცია:  რას ფიქრობენ აფხაზები და რატომ არიან ისინი დამოუკიდებლობის აღიარებით უკმაყოფილო საუბრობს ქართველი კონფლიქტოლოგი
მოხსენიებული პირები:  ბაღაფში სერგეი (აფხაზეთის დე ფაქტო პრეზიდენტი).
თემატიკა:  აფხაზეთი; რუსულ-აფხაზური ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  აგვისტოს მოვლენები; კონფლიქტის ესკალაცია; გაეროს მანდატი.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 980 | 981 | 982 | 983 | 984 | 985 | 986 | 987 | 988 | 989 | 990 |  შემდეგი »  ბოლო »»