პარლამენტსა და პრეზიდენტს შორის მეორე დავას რეფერენდუმი გადაწყვეტს // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 30 დეკემბერი. - N358. - გვ.2[MFN: 9840]
ანოტაცია:  საქართველოს პრეზიდენტის მიერ ინიცირებული კანონ-პროექტი კონსტიტუციაში რამდენიმე მუხლის შესწორებასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ბაქრაძე დავით (საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე); თარგამაძე გიორგი (საპარლამენტო უმცირესობის ლიდერი).
თემატიკა:  საკონსტიტუციო ცვლილებები; პროექტი.
საკვანძო სიტყვები:  პარლამენტის უფლებამოსილება; პარლამენტის დათხოვნა; რეფერენდუმი; მთავრობის უნდობლობა; საზოგადოებრივი განხილვა.
ჯარში სულისკვეთება ეცემა, მიიჩნევენ ექსპერტები // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 18 დეკემბერი. - N346. - გვ.5[MFN: 9841]
ანოტაცია:  თავდაცვის უწყებაში არსებულ პრობლემებსა და ომის შემდგომ ჯარისკაცებში საბრძოლო სულისკვეთების დაცემის ტენდენციაზე
პერსონალია:  თავდგირიძე გიორგი; სესიაშვილი ირაკლი (ექსპერტები სამხედრო საკითხებში).
თემატიკა:  რუსეთ-საქართველოს ომი; შეიარაღებული ძალები.
ანოტაცია:  ყავა "რიო გრანდე"
პერსონალია:  მეხჩიანი რაფი ("რიო გრანდეს" გენ. მდივანი).
ორგანიზაცია:  შპს "ეტალონი"; შპს "მომავლის საუკუნე".
თემატიკა:  ეკონომიკა; ქართული ბაზარი.
საკვანძო სიტყვები:  ყავა; ლაბორატორიული კვლევა; სურსათის უვნებლობა.
რამდენს სთავაზობდა რუსული "ფსბ" დიმიტრი სანაკოევს ჯაშუშობის სანაცვლოდ? : ინტერვიუ / დიმიტრი სანაკოევი ; ესაუბრა ფრიდონ დოჩია // ჯორჯიან თაიმსი. - , 2008. - 4-11 დეკემბერი. - N049(516). - გვ.6[MFN: 9843]
UDC:  32 + 353(479.22)
ანოტაცია:  ცხინვალის რეგიონის დროებითი ადმინისტრაციის ხელმძღვანელი საუბრობს ცხინვალის რეგიონზე და ადმინისტრაციის უახლოეს გეგმებზე
ანოტაცია:  საქართველოს მართლმსაჯულების სისტემაში ნაფიც მსაჯულთა ინსტიტუტის შემოღების თაობაზე საუბრობს თსუ-ს იურიდიული ფაკულტეტის ასისტენტ-პროფესორი, იურიდიული კომპანია "ანდრონიკაშვილი და პარტნიორის" იურისტი
თემატიკა:  სასამართლო ხელისუფლება; მართლმსაჯულება.
"აფხაზებს ქართველების აღარ ეშინიათ, მაგრამ ეშინიათ რუსეთის" : ინტერვიუ / პაატა ზაქარეიშვილი ; ესაუბრა თამთა ქარჩავა // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 30 დეკემბერი. - N358. - გვ.3[MFN: 9845]
ანოტაცია:  რას ფიქრობენ აფხაზები და რატომ არიან ისინი დამოუკიდებლობის აღიარებით უკმაყოფილო საუბრობს ქართველი კონფლიქტოლოგი
თემატიკა:  აფხაზეთი; რუსულ-აფხაზური ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  აგვისტოს მოვლენები; კონფლიქტის ესკალაცია; გაეროს მანდატი.
შემიძლია სანაძლეო დაგიდოთ, რომ კიწმარიშვილის და გაერთიანებული ოპოზიციის თანამშრომლობა გამორიცხულია : ინტერვიუ / კახა კუკავა ; ესაუბრა დალი ბჟალავა // ჯორჯიან თაიმსი. - , 2008. - 4-11 დეკმბერი. - N049(516). - გვ.7[MFN: 9846]
ანოტაცია:  "კონსერვატიული პარტიის" ერთ-ერთი ლიდერი საუბრობს პრეზიდენტის თანამდებობიდან წასვლაზე და ქვეყანაში მიმდინარე პროცესებზე
1. ბურდული, მანანა
"საქართველოში გამყინვარებისა და იძულებითი სიმშვიდის პერიოდია!" : ინტერვიუ / მანანა ბურდული ; ესაუბრა fact ge // ვერსია. - თბ., 2009. - 21-22 იანვარი. - N8(216). - გვ.8[MFN: 9847]
ანოტაცია:  საუბარი ფსიქოლოგ მანანა ბურდულთან საქართველოში მიმდინარე მოვლენებთან დაკავშირებით
თემატიკა:  ფსიქოლოგია; სინდრომი.
საკვანძო სიტყვები:  რუსეთ-საქართველოს ომი; რუსული ინტერვენცია; აგრესია; თვითმკვლელობა; ახალგაზრდობა.
1. საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო
უმაღლესი პროფესიული პროგრამებისათვის რეგისტრაციის მესამე ეტაპი 29 დეკემბერს დასრულდება : ინფორმაცია // ახალი განათლება. - თბ., 2008. - 25 დეკემბერი. - N44. - გვ.2[MFN: 9848]
თემატიკა:  უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებები; უმაღლესი პროფესიული პროგრამები.
სამუდამო პატიმრებს 20-წლიანი ვადის შემდეგ "სასარგებლო შრომაში" ჩართავენ // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 18 დეკემბერი. - N346. - გვ.6[MFN: 9849]
ანოტაცია:  მსჯელობა საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში განსახორციელებელ ცვლილებებზე
პერსონალია:  თანდაშვილი მანანა (იურიდიული დახმარების თბილისის ბიუროს უფროსი); კაკაბაძე ნანა (არასამთავრობო ორგანიზაცია "ყოფილი პოლიტპატიმრები ადამიანის უფლებებისთვის" თავმჯდომარე).
თემატიკა:  საქართველოს კანონმდებლობა; სასჯელაღსრულების დაწესებულებები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 980 | 981 | 982 | 983 | 984 | 985 | 986 | 987 | 988 | 989 | 990 |  შემდეგი »  ბოლო »»