პარლამენტსა და პრეზიდენტს შორის მეორე დავას რეფერენდუმი გადაწყვეტს // რეზონანსი . - თბ., 2008. - 30 დეკემბერი. - N358. - გვ.2[MFN: 9840 ]
ანოტაცია: საქართველოს პრეზიდენტის მიერ ინიცირებული კანონ-პროექტი კონსტიტუციაში რამდენიმე მუხლის შესწორებასთან დაკავშირებით
პერსონალია: ბაქრაძე დავით (საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე); თარგამაძე გიორგი (საპარლამენტო უმცირესობის ლიდერი).
თემატიკა: საკონსტიტუციო ცვლილებები ; პროექტი .
საკვანძო სიტყვები: პარლამენტის უფლებამოსილება ; პარლამენტის დათხოვნა ; რეფერენდუმი ; მთავრობის უნდობლობა ; საზოგადოებრივი განხილვა .
ჯარში სულისკვეთება ეცემა, მიიჩნევენ ექსპერტები // რეზონანსი . - თბ., 2008. - 18 დეკემბერი. - N346. - გვ.5[MFN: 9841 ]
ანოტაცია: თავდაცვის უწყებაში არსებულ პრობლემებსა და ომის შემდგომ ჯარისკაცებში საბრძოლო სულისკვეთების დაცემის ტენდენციაზე
პერსონალია: თავდგირიძე გიორგი ; სესიაშვილი ირაკლი (ექსპერტები სამხედრო საკითხებში).
თემატიკა: რუსეთ-საქართველოს ომი ; შეიარაღებული ძალები .
ლურსმანაშვილი, ნინო
"რიო გრანდე" ტყვიას არ შეიცავს! ნამდვილ "რიო გრანდეს" ფალსიფიცირებულისგან მალე ჰოლოგრამით განასხვავებთ // ვერსია . - თბ., 2009. - 21-22 იანვარი. - N8(216). - გვ.8[MFN: 9842 ]
ანოტაცია: ყავა "რიო გრანდე"
პერსონალია: მეხჩიანი რაფი ("რიო გრანდეს" გენ. მდივანი).
ორგანიზაცია: შპს "ეტალონი" ; შპს "მომავლის საუკუნე" .
თემატიკა: ეკონომიკა ; ქართული ბაზარი .
საკვანძო სიტყვები: ყავა ; ლაბორატორიული კვლევა ; სურსათის უვნებლობა .
სანაკოევი, დიმიტრი
რამდენს სთავაზობდა რუსული "ფსბ" დიმიტრი სანაკოევს ჯაშუშობის სანაცვლოდ? : ინტერვიუ / დიმიტრი სანაკოევი ; ესაუბრა ფრიდონ დოჩია // ჯორჯიან თაიმსი . - , 2008. - 4-11 დეკემბერი. - N049(516). - გვ.6[MFN: 9843 ]
UDC: 32 + 353(479.22)
ანოტაცია: ცხინვალის რეგიონის დროებითი ადმინისტრაციის ხელმძღვანელი საუბრობს ცხინვალის რეგიონზე და ადმინისტრაციის უახლოეს გეგმებზე
თემატიკა: პოლიტიკა ; საქართველოს რეგიონები .
ყანდაშვილი, ირაკლი
მალე სასამართლოებში 12 ნაფიც მსაჯულს ვიხილავთ : ინტერვიუ / ი. ყანდაშვილი ; ესაუბრა სალომე გოგოხია // რეზონანსი . - თბ., 2008. - 18 დეკემბერი. - N346. - გვ.6[MFN: 9844 ]
ანოტაცია: საქართველოს მართლმსაჯულების სისტემაში ნაფიც მსაჯულთა ინსტიტუტის შემოღების თაობაზე საუბრობს თსუ-ს იურიდიული ფაკულტეტის ასისტენტ-პროფესორი, იურიდიული კომპანია "ანდრონიკაშვილი და პარტნიორის" იურისტი
თემატიკა: სასამართლო ხელისუფლება ; მართლმსაჯულება .
ზაქარეიშვილი, პაატა
"აფხაზებს ქართველების აღარ ეშინიათ, მაგრამ ეშინიათ რუსეთის" : ინტერვიუ / პაატა ზაქარეიშვილი ; ესაუბრა თამთა ქარჩავა // რეზონანსი . - თბ., 2008. - 30 დეკემბერი. - N358. - გვ.3[MFN: 9845 ]
ანოტაცია: რას ფიქრობენ აფხაზები და რატომ არიან ისინი დამოუკიდებლობის აღიარებით უკმაყოფილო საუბრობს ქართველი კონფლიქტოლოგი
მოხსენიებული პირები: ბაღაფში სერგეი (აფხაზეთის დე ფაქტო პრეზიდენტი).
თემატიკა: აფხაზეთი ; რუსულ-აფხაზური ურთიერთობები .
საკვანძო სიტყვები: აგვისტოს მოვლენები ; კონფლიქტის ესკალაცია ; გაეროს მანდატი .
კუკავა, კახა
შემიძლია სანაძლეო დაგიდოთ, რომ კიწმარიშვილის და გაერთიანებული ოპოზიციის თანამშრომლობა გამორიცხულია : ინტერვიუ / კახა კუკავა ; ესაუბრა დალი ბჟალავა // ჯორჯიან თაიმსი . - , 2008. - 4-11 დეკმბერი. - N049(516). - გვ.7[MFN: 9846 ]
ანოტაცია: "კონსერვატიული პარტიის" ერთ-ერთი ლიდერი საუბრობს პრეზიდენტის თანამდებობიდან წასვლაზე და ქვეყანაში მიმდინარე პროცესებზე
თემატიკა: საქართველოს პოლიტიკა .
ბურდული, მანანა
"საქართველოში გამყინვარებისა და იძულებითი სიმშვიდის პერიოდია!" : ინტერვიუ / მანანა ბურდული ; ესაუბრა fact ge // ვერსია . - თბ., 2009. - 21-22 იანვარი. - N8(216). - გვ.8[MFN: 9847 ]
ანოტაცია: საუბარი ფსიქოლოგ მანანა ბურდულთან საქართველოში მიმდინარე მოვლენებთან დაკავშირებით
თემატიკა: ფსიქოლოგია ; სინდრომი .
საკვანძო სიტყვები: რუსეთ-საქართველოს ომი ; რუსული ინტერვენცია ; აგრესია ; თვითმკვლელობა ; ახალგაზრდობა .
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო
უმაღლესი პროფესიული პროგრამებისათვის რეგისტრაციის მესამე ეტაპი 29 დეკემბერს დასრულდება : ინფორმაცია // ახალი განათლება . - თბ., 2008. - 25 დეკემბერი. - N44. - გვ.2[MFN: 9848 ]
• გამოცდების ეროვნული ცენტრი ;
თემატიკა: უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებები ; უმაღლესი პროფესიული პროგრამები .
გოგოხია, სალომე
სამუდამო პატიმრებს 20-წლიანი ვადის შემდეგ "სასარგებლო შრომაში" ჩართავენ // რეზონანსი . - თბ., 2008. - 18 დეკემბერი. - N346. - გვ.6[MFN: 9849 ]
ანოტაცია: მსჯელობა საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში განსახორციელებელ ცვლილებებზე
პერსონალია: თანდაშვილი მანანა (იურიდიული დახმარების თბილისის ბიუროს უფროსი); კაკაბაძე ნანა (არასამთავრობო ორგანიზაცია "ყოფილი პოლიტპატიმრები ადამიანის უფლებებისთვის" თავმჯდომარე).
თემატიკა: საქართველოს კანონმდებლობა ; სასჯელაღსრულების დაწესებულებები .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 980 | 981 | 982 | 983 | 984 | 985 | 986 | 987 | 988 | 989 | 990 | შემდეგი » ბოლო »»