ანოტაცია: ტელეეთერში "რესპუბლიკური პარტიის" აჭარის ორგანიზაციის ყოფილი თავმჯდომარის ქსენოფობიურ განცხადებასთან დაკავშირებით ამავე პარტიის საქალაქო ორგანიზაციის თავმჯდომარის მიმართ.
მოხსენიებული პირები:დუმბაძე მურმან ("რესპუბლიკური პარტიის" აჭარის ორგანიზაციის ყოფილი თავმჯდომარე); მასალკინი გია ("რესპუბლიკური პარტიის" ბათუმის საქალაქო ორგანიზაციის თავმჯდომარე); სტეპანიანი არნოლდ ("მრავალეროვანი საქართველოს" თავმჯდომარე); გოცირიძე ირაკლი (საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის იურისტი).
ანოტაცია: ქუთაისის ცენტრალურ ბაღში მდებარე შპს "ნიკოლოს" კუთვნილ "სავანეს" პრივატიზაციასთან დაკავშირებით არსებული პრობლემების შესახებ
მოხსენიებული პირები:გვანცელაძე თემურ (მიწის მართვის სამმართველოს უფროსი); მეძმარიაშვილი ლერი (ძეგლთა დაცვისა და გამოყენების მთავარი სამმართველოს უფროსი).
"მე-9 არხი" ნამდვილად სიახლე იქნება ქართულ ტელესივრცეში : ინტერვიუ / კ. ბექაური ; ესაუბრა ნინო ფირცხალავა // საერთო გაზეთი. - , 2012. - 4-10 აპრილი. - N17(201). - გვ.24[MFN: 99630]
"ინტერნეტში არსებული თითქმის ყველა "დასაქმების" საიტი "ნაციონალების" მიერ შექმნილი სატყუარაა" : ინტერვიუ / თ. იოვაშვილი ; ესაუბრა ნ. ვარდიაშვილი // ალია. - , 2012. - 19-23 აპრილი. - N29. - გვ.20[MFN: 99632]
ანოტაცია: საქართველოს საგანმანათლებლო სივრცეში პირველკლასელთა ონლაინ-რეგისტრაციის დაწყებასთან დაკავშირებით.
მოხსენიებული პირები:ვახანია ზურაბ (განათლების დარგის ექსპერტი); კობახიძე მაია (საქართველოს პედაგოგთა და მეცნიერთა თავისუფალი პროფკავშირების პრეზიდენტი).
ანოტაცია: საქართველოს საპარლამენტო არჩევნების დროს რუსეთის მიერ დაგეგმილი სამხედრო სწავლების "კავკასია - 2012" შეფასება, როგორც მოსალოდნელი აგრესიის საფრთხე საქართველოსთვის.
მოხსენიებული პირები:ბოკერია გია (საქართველოს ეროვნული უშიშროების საბჭოს მდივანი); ვაშაძე გრიგოლ (საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრი); სესიაშვილი ირაკლი (სამხედრო ექსპერტი კოალიცია "ქართული ოცნების" საინიციატივო ჯგუფის წევრი); თავდგირიძე გიორგი (სამხედრო ექსპერტი).