თემატიკა:  საჯარო სკოლები; საინფორმაციო ტექნოლოგიები.
დავით და დიმიტრი შალიკაშვილები // პრაიმტაიმი. - , 2012. - 16 აპრილი. - N15. - გვ.51[MFN: 99634]
UDC:  325.2(=353.1)(44) + 325.2(=353.1)(438)
ანოტაცია:  საფრანგეთის უცხოური ლეგიონის ოფიცრის დავით შალიკაშვილისა და პოლონეთის არმიის ოფიცრის დიმიტრი შალიკაშვილის ემიგრაციული ცხოვრების ისტორია.
პერსონალია:  შალიკაშვილი იოსებ (საზოგადო მოღვაწე); სტაროსელსკაია ნინო.
ოფიციალური თბილისი კვლავ რუსული აგრესიის საფრთხეზე საუბრობს // რეზონანსი. - , 2012. - 4 აპრილი. - N89. - გვ.5[MFN: 99635]
ანოტაცია:  საქართველოს საპარლამენტო არჩევნების დროს რუსეთის მიერ დაგეგმილი სამხედრო სწავლების "კავკასია - 2012" შეფასება, როგორც მოსალოდნელი აგრესიის საფრთხე საქართველოსთვის.
მოხსენიებული პირები:  ბოკერია გია (საქართველოს ეროვნული უშიშროების საბჭოს მდივანი); ვაშაძე გრიგოლ (საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრი); სესიაშვილი ირაკლი (სამხედრო ექსპერტი კოალიცია "ქართული ოცნების" საინიციატივო ჯგუფის წევრი); თავდგირიძე გიორგი (სამხედრო ექსპერტი).
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 9959 | 9960 | 9961 | 9962 | 9963 | 9964 | 9965 | 9966 | 9967 | 9968 | 9969 |  შემდეგი »  ბოლო »»