უნივერსალური ათწილადი კლასიფიკაცია
მოიძებნა 264 ჩანაწერი.
SONY საქართველოს მთავრობის წინააღმდეგ : ინფორმაცია // ბანკები და ფინანსები . - თბ., 2008. - 27 მაისი-2 ივნ.. - N6. - გვ.2[MFN: 2325 ]
UDC: 347.426.46(479.22)
ანოტაცია: დავა კორპორაციასა და საქართველოს მთავრობას შორის საერთაშორისო საარბიტრაჟო სასამართლოში გაირჩევა. "სონი ცენტრი თბილისის" შენობიდან გამოსახლების გამო
თემატიკა: ზარალის კომპენსაცია .
პერანიძე, როინ
განჩინება საქართველოს სახელით : 1 აპრილი, 2009 წელი, ქ.ზესტაფონი // რეზონანსი . - თბ., 2009. - 17 აპრ.. - N98. - გვ.14[MFN: 17656 ]
UDC: 347.9 + 347.4](479.22)
ანოტაცია: საჯარო შეტყობინების შესახებ. სესხის დაბრუნების თაობაზე
მოხსენიებული პირები: ქორიძე კობა (წარმომადგენელი); გაბრიჩიძე ლელა (მოპასუხე); საცერაძე თამარ (მოპასუხე).
ორგანიზაცია: სს ბანკი "კონსტანტა" მოსარჩელე .
პაპუაშვილი, დავით
განჩინება საქართველოს სახელით. საჯარო შეტყობინების შესახებ : 14 აპრილი, 2009, ქ.გორი // რეზონანსი . - თბ., 2009. - 17 აპრ.. - N98. - გვ.14[MFN: 17659 ]
ანოტაცია: სამხედრო სამსახურის გავლის შესახებ კონტრაქტის დარღვევის გამო
მოხსენიებული პირები: ქერდიყოშვილი ვლადიმერ (მოპასუხე).
ორგანიზაცია: საქართველოს თავდაცვის სამინისტრო - მოსარჩელე .
ოსაძე, ელენე
განჩინება საქართველოს სახელით სასამართლო შეტყობინების საჯაროდ გავრცელების შესახებ : "07" ივლისი 2009 წელი დ.ხარაგაული // რეზონანსი . - , 2009. - 17 ივლისი. - N188. - გვ.10[MFN: 18763 ]
UDC: 342.9 + 347.4(479.22)
ანოტაცია: ნასყიდობის ხელშეკრულების მოშლა (გაუქმება). თანხის 1700 ა.შ.შ. დოლარის ანაზღაურება
პერსონალია: ჭუმბურიძე დავით (მოსარჩელე); ტყემალაძე გურამ (მოპასუხე).
ზარქუა, ნონა
დაუსწრებელი გადაწყვეტილება საქართველოს სახელით : 10 ივლისი 2009 წელი ქ.თბილისი // რეზონანსი . - , 2009. - 17 ივლისი. - N188. - გვ.11[MFN: 18766 ]
UDC: 340.142 + 347.4(479.22)
ანოტაცია: სესხის დაბრუნება
პერსონალია: ჭაჭუა ელზა (მოსარჩელე); ხარიტონიშვილი მანანა (მოპასუხე).
თემატიკა: დაუსწრებელი გადაწყვეტილება ; ვალდებულებითი სამართალი .
ადეიშვილი, ირაკლი
განჩინება საქართველოს სახელით სასამართლო შეტყობინების საჯაროდ გავრცელების შესახებ : 9 ივლისი 2009 წელი ქ.თბილისი // რეზონანსი . - , 2009. - 17 ივლისი. - N188. - გვ.12[MFN: 18767 ]
ანოტაცია: ხელშეკრულების შეწყვეტილად აღიარება, თანხის დაკისრება და გირავნობის საგნის რეალიზაცია
პერსონალია: ბილისეიშვილი დავით (მოპასუხე).
ორგანიზაცია: სს "ბანკი რესპუბლიკა" .
განჩინება საქართველოს სახელით სასამართლო შეტყობინების საჯაროდ გავრცელების შესახებ : 08 ივლისი 2009 წელი დ.ხარაგაული // რეზონანსი . - , 2009. - 17 ივლისი. - N188. - გვ.12[MFN: 18773 ]
ანოტაცია: სოლიდარულად თანხის დაკისრება, იპოთეკით დატვირთული ქონების იძულებითი წესით რეალიზაცია
პერსონალია: ორთოიძე მანანა (მოპასუხე); ორთოიძე ვახტანგ (მოპასუხე).
ორგანიზაცია: სს "ბანკი კონსტანტა" .
ავალიშვილი, ლია
განჩინება საქართველოს სახელით : 10 ივლისი 2009 წელი ქ.თბილისი // რეზონანსი . - , 2009. - 17 ივლისი. - N188. - გვ.13[MFN: 18774 ]
ანოტაცია: დანაშაულით მიყენებული ზიანის ანაზღაურება
პერსონალია: ვალიშვილი დავით (მოსარჩელე); ფეოხაროვა ვიოლეტა (მოპასუხე).
მაჭავარიანი, სოფიო
განჩინება საქართველოს სახელით (პუბლიკაციის მეშვეობით საჯარო შეტყობინების შესახებ) : 9 ივლისი 2009 წელი ქ.თბილისი // რეზონანსი . - , 2009. - 17 ივლისი. - N188. - გვ.13[MFN: 18775 ]
ანოტაცია: ნივთის უკანონო მფლობელობიდან გამოთხოვის შესახებ
პერსონალია: ოქროპირიძე ნოშრევან (მოპასუხე); გერგაია ჯანსუღ (მოპასუხე); სიდამონიძე თემურ (მოპასუხე).
ორგანიზაცია: ამხანაგობა "გეომერიდიანი" - მოსარჩელე .
პართენიშვილი, ეკატერინე
განჩინება საჯარო შეტყობინების შესახებ : 10 აპრილი 2009 წელი ქ.რუსთავი // რეზონანსი . - , 2009. - 17 ივლისი. - N188. - გვ.14[MFN: 18779 ]
ანოტაცია: თანხის დაკისრების, იპოთეკით დატვირთული ქონების რეალიზაცია
პერსონალია: ნადირაშვილი პეტრე (მოსარჩელე); ლორთქიფანიძე იამზე (მოპასუხე).