საზოგადოებრივი მეცნიერებანი.  --  3*
სამართალი. იურიდიული მეცნიერებანი.  --  34*
სამოქალაქო სამართალი. სასამართლო წყობილება.  --  347*
სახელშეკრულებო სამართალი. ხელშეკრულებები. შეთანხმებები. კონტრაქტები. სახელშეკრულებო ვალდებულებითი სამართალი.  --  347.4*
ჩანაწერები მოიძებნა 264 ჩანაწერი.
1. SONY საქართველოს მთავრობის წინააღმდეგ : ინფორმაცია // ბანკები და ფინანსები. - თბ., 2008. - 27 მაისი-2 ივნ.. - N6. - გვ.2[MFN: 2325]
UDC:  347.426.46(479.22)
ანოტაცია:  დავა კორპორაციასა და საქართველოს მთავრობას შორის საერთაშორისო საარბიტრაჟო სასამართლოში გაირჩევა. "სონი ცენტრი თბილისის" შენობიდან გამოსახლების გამო
თემატიკა:  ზარალის კომპენსაცია.
1. პერანიძე, როინ
განჩინება საქართველოს სახელით : 1 აპრილი, 2009 წელი, ქ.ზესტაფონი // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 17 აპრ.. - N98. - გვ.14[MFN: 17656]
UDC:  347.9 + 347.4](479.22)
ანოტაცია:  საჯარო შეტყობინების შესახებ. სესხის დაბრუნების თაობაზე
მოხსენიებული პირები:  ქორიძე კობა (წარმომადგენელი); გაბრიჩიძე ლელა (მოპასუხე); საცერაძე თამარ (მოპასუხე).
ორგანიზაცია:  სს ბანკი "კონსტანტა" მოსარჩელე.
1. პაპუაშვილი, დავით
განჩინება საქართველოს სახელით. საჯარო შეტყობინების შესახებ : 14 აპრილი, 2009, ქ.გორი // რეზონანსი. - თბ., 2009. - 17 აპრ.. - N98. - გვ.14[MFN: 17659]
ანოტაცია:  სამხედრო სამსახურის გავლის შესახებ კონტრაქტის დარღვევის გამო
მოხსენიებული პირები:  ქერდიყოშვილი ვლადიმერ (მოპასუხე).
ორგანიზაცია:  საქართველოს თავდაცვის სამინისტრო - მოსარჩელე.
1. ოსაძე, ელენე
განჩინება საქართველოს სახელით სასამართლო შეტყობინების საჯაროდ გავრცელების შესახებ : "07" ივლისი 2009 წელი დ.ხარაგაული // რეზონანსი. - , 2009. - 17 ივლისი. - N188. - გვ.10[MFN: 18763]
UDC:  342.9 + 347.4(479.22)
ანოტაცია:  ნასყიდობის ხელშეკრულების მოშლა (გაუქმება). თანხის 1700 ა.შ.შ. დოლარის ანაზღაურება
პერსონალია:  ჭუმბურიძე დავით (მოსარჩელე); ტყემალაძე გურამ (მოპასუხე).
1. ზარქუა, ნონა
დაუსწრებელი გადაწყვეტილება საქართველოს სახელით : 10 ივლისი 2009 წელი ქ.თბილისი // რეზონანსი. - , 2009. - 17 ივლისი. - N188. - გვ.11[MFN: 18766]
UDC:  340.142 + 347.4(479.22)
ანოტაცია:  სესხის დაბრუნება
პერსონალია:  ჭაჭუა ელზა (მოსარჩელე); ხარიტონიშვილი მანანა (მოპასუხე).
თემატიკა:  დაუსწრებელი გადაწყვეტილება; ვალდებულებითი სამართალი.
1. ადეიშვილი, ირაკლი
განჩინება საქართველოს სახელით სასამართლო შეტყობინების საჯაროდ გავრცელების შესახებ : 9 ივლისი 2009 წელი ქ.თბილისი // რეზონანსი. - , 2009. - 17 ივლისი. - N188. - გვ.12[MFN: 18767]
ანოტაცია:  ხელშეკრულების შეწყვეტილად აღიარება, თანხის დაკისრება და გირავნობის საგნის რეალიზაცია
პერსონალია:  ბილისეიშვილი დავით (მოპასუხე).
ორგანიზაცია:  სს "ბანკი რესპუბლიკა".
განჩინება საქართველოს სახელით სასამართლო შეტყობინების საჯაროდ გავრცელების შესახებ : 08 ივლისი 2009 წელი დ.ხარაგაული // რეზონანსი. - , 2009. - 17 ივლისი. - N188. - გვ.12[MFN: 18773]
ანოტაცია:  სოლიდარულად თანხის დაკისრება, იპოთეკით დატვირთული ქონების იძულებითი წესით რეალიზაცია
პერსონალია:  ორთოიძე მანანა (მოპასუხე); ორთოიძე ვახტანგ (მოპასუხე).
ორგანიზაცია:  სს "ბანკი კონსტანტა".
1. ავალიშვილი, ლია
განჩინება საქართველოს სახელით : 10 ივლისი 2009 წელი ქ.თბილისი // რეზონანსი. - , 2009. - 17 ივლისი. - N188. - გვ.13[MFN: 18774]
ანოტაცია:  დანაშაულით მიყენებული ზიანის ანაზღაურება
პერსონალია:  ვალიშვილი დავით (მოსარჩელე); ფეოხაროვა ვიოლეტა (მოპასუხე).
1. მაჭავარიანი, სოფიო
განჩინება საქართველოს სახელით (პუბლიკაციის მეშვეობით საჯარო შეტყობინების შესახებ) : 9 ივლისი 2009 წელი ქ.თბილისი // რეზონანსი. - , 2009. - 17 ივლისი. - N188. - გვ.13[MFN: 18775]
ანოტაცია:  ნივთის უკანონო მფლობელობიდან გამოთხოვის შესახებ
პერსონალია:  ოქროპირიძე ნოშრევან (მოპასუხე); გერგაია ჯანსუღ (მოპასუხე); სიდამონიძე თემურ (მოპასუხე).
ორგანიზაცია:  ამხანაგობა "გეომერიდიანი" - მოსარჩელე.
1. პართენიშვილი, ეკატერინე
განჩინება საჯარო შეტყობინების შესახებ : 10 აპრილი 2009 წელი ქ.რუსთავი // რეზონანსი. - , 2009. - 17 ივლისი. - N188. - გვ.14[MFN: 18779]
ანოტაცია:  თანხის დაკისრების, იპოთეკით დატვირთული ქონების რეალიზაცია
პერსონალია:  ნადირაშვილი პეტრე (მოსარჩელე); ლორთქიფანიძე იამზე (მოპასუხე).