ფოტოები: ლენა მილოსევიჩი; დენის კიფი; ბრაიან მაკ ქვინი; სუზან ჩაპლი; ეველინ ვუდი; მაია ყიფშიძე; თამარ ტაბატაძე
ანოტაცია: ბრიტანეთის საბჭოს მიერ წარმოდგენილი პროექტების: ღია და საზიარო ევროპა; კონკურენტუნარიანი ევროპა; შემოქმედი და ნოვატორი ევროპა გახორციელების შესახებ
ქართული უნივერსიტეტი დისტანციური სწავლების ცენტრს ყველა ეპარქიაში გახსნის : ინტერვიუ / პარმენ მარგველაშვილი ; ესაუბრა ანუნა ბუკია // ქართული უნივერსიტეტი. - , 2009. - 26 მარტი-1 აპრილი. - N11. - გვ.3[MFN: 13967]
ანოტაცია: წმიდა ანდრია პირველწოდებულის სახელობის ქართული უნივერსიტეტის რექტორის საუბარი სტეფანწმინდისა და ხევის ეპარქიაში დისტანციური სწავლების ცენტრის გახსნის შესახებ
ანოტაცია: 17 სექტემბერს ქარელის რაიონში სასულიერო გიმნაზიის გახსნაზე ადგილობრივი მოსახლეობის მიერ პრეზიდენტისთვის გამზადებული წერილების ეკა ბესელიასთვის გადაცემის შესახებ
ანოტაცია: მოსაზრება სახელობო განათლებისა და მომზადების შუალედურ 2009-2012 წლების სტრატეგიაზე
პერსონალია:დავითაშვილი დენის (საქართველოს პროფესიული განათლებისა და კვალიფიციური კადრების მომზადების მუშაკთა და სტუდენტთა პროფესიული კავშირის თავმჯდომარე).