ნებართვა მხოლოდ სამი მგლის მოკვლაზეა გაცემული : ახალი ამბები // ალია. - თბილისი, 2009. - 12-13 მარტი. - N29(2313). - გვ.7[MFN: 53829]
ანოტაცია:  გლდანში დაფიქსირებული მგლების თავდასხმის გამო
პერსონალია:  იოსელიანი დავით (გარემოს დაცვის მინისტრის მოადგილე).
გეოგ.დასახელება:  გლდანი.
საკვანძო სიტყვები:  მგლების შემოსევა; ნადირის განადგურება.
1. სარჯველაძე, ვაჟა
"შეხედეთ ბიჭებო, ეს ტურები რავა მთავრობის წარმომადგენლებივით გრძნობენ თავს და უშიშრად დასეირნობენ" / ვაჟა სარჯველაძე ; ესაუბრა მამუკა ქანთარია // ალია. - თბილისი, 2009. - 19-20 მარტი. - N32(2316). - გვ.4[MFN: 53907]
ანოტაცია:  ინტერვიუ ვაჟა სარჯველაძესთან
პერსონალია:  სარჯველაძე ვაჟა (მონადირე).
საკვანძო სიტყვები:  მგლების შემოსევა; ნადირის მოკვლა; ჯარიმა; მოსახლეობის უკმაყოფილება.
1. ხელაია, ნონა
როგორ უნდა მოიგერიოს მოსახლეობამ მგლების თავდასხმა? : ინტერვიუ / ნონა ხელაია ; ესაუბრა ბაჩო სვანიძე // ალია. - თბილისი, 2009. - 9-10 ივლისი. - N79(2364). - გვ.5[MFN: 55641]
UDC:  636.9(479.22)
ანოტაცია:  მგლების შემოსევა ლაგოდეხის რაიონში
პერსონალია:  ხელაია ნონა (საქართველოს გარემოსა და ბუნებრივი რესურსების დაცვის სამსახურის მთავარი სპეციალისტი).
გეოგ.დასახელება:  ლაგოდეხი (ლელიანი).
საკვანძო სიტყვები:  მოსახლეობის პანიკა; თავდაცვა; მგლები.
1. თურქეთის მხარემ საქართველოს ჯეირანის 10 ინდივიდი გადასცა : ახალი ამბები // ალია. - თბილისი, 2009. - 5-7 დეკემბერი. - N142 (2427). - გვ.10[MFN: 57143]
პერსონალია:  ხაჩიძე გიორგი (ბუნებრივი რესურსების მინისტრი).
თემატიკა:  ცხოველების დაცვა.
1. ბადრიძე, იასონ
"ბორჯომის ნაკრძალში, ორი წელი ტყეში ვცხოვრობდი მგლებთან..." : ინტერვიუ / იასონ ბადრიძე ; ესაუბრა თამარ ოქრუაშვილი // ალია. - თბილისი, 2010. - 13-15 თებერვალი. - N16 (2453). - გვ.8[MFN: 57309]
ფოტოები:  ბადრიძე იასონ
პერსონალია:  ბადრიძე იასონ.
საკვანძო სიტყვები:  მგლების მოთვინიერება; ცხოველური ინსტიქტები.
სპეცსამსახურების საიდუმლო ცოცხალი იარაღი // ყველა სიახლე. - , 2011. - 28 აპრილი - 4 მაისი. - N16. - გვ.12[MFN: 77130]
UDC:  069.27 + 636.9](479.22)
ანოტაცია:  სპეცსამსახურების საიდუმლო სფეროს - ცხოველების აგენტებად გამოყენების შესახებ.
პერსონალია:  აჰმად-მუქდანი ისმაი (ირანის პოლიციის უფროსი); ფროსტი მაიკლ (კანადელი მზვერავი); ვუდი რობერტ (ამერიკელი ფიზიკოსი).
თემატიკა:  სპეცსამსახურები; ცხოველები.