"მეცხრე გადარჩენა" - გრიგოლ ჩხარტიშვილის, იგივე ბორის აკუნინის ინტრიგა?! მოსკოვი სკანდალური რომანის ანონიმ ავტორს ეძებს // ვერსია. - თბილისი, 2008. - 11-13 აპრილი. - N42(97). - გვ.9[MFN: 1399]
ფოტოები:  ბორის აკუნინი; ანატოლი ბრუსნიკინი
ანოტაცია:  ანატოლი ბრუსნიკინის რომან "მეცხრე გადარჩენასთან" და მისი ავტორის ვინაობასთან დაკავშირებით
თემატიკა:  ლიტერატურა.
1. კელეტი, მაიკლ
პროკურორებისა და მოსამართლეებისათვის წამების საწინააღმდეგო სახელმძღვანელო გამოიცა : ინტერვიუ / მაიკლ კელეტი ; ესაუბრა მაია აბულაშვილი // რეზონანსი. ბასტა. - თბ., 2008. - 3 თებერვალი. - N29. - გვ.4[MFN: 1416]
ანოტაცია:  საერთაშორისო ექსპერტის კომენტარი წიგნზე "წამების დასამარცხებლად", რომელიც გამოიცა საქართველოში
მოხსენიებული პირები:  ფოული კონორ (წიგნის ავტორი).
თემატიკა:  სამართალი .
1. პუშკოვი, ალექსეი
რა საიდუმლო შეხვედრები ჰქონდათ მოსკოვში კუკავას და ძიძიგურს? : ინტერვიუ / ალექსეი პუშკოვი ; ესაუბრა დაჩი გრუზინსკი // ჯორჯიან თაიმსი. - , 2008. - 17-24 აპრილი. - N016(483). - გვ.5[MFN: 1474]
ანოტაცია:  პროგრამა "პოსტსკრიპტუმის" ავტორი და წამყვანი საუბრობს საქართველო-რუსეთის ურთიერთობაზე.
პერსონალია:  წერეთელი ზურაბ (მხატვარ-მონუმენტალისტი).
სოსო ცისკარიშვილი პრეზიდენტის ავტორიტეტის დაცვისკენ მოგვიწოდებს! : ინტერვიუ / სოსო ცისკარიშვილი ; ესაუბრა მაია თეთრაძე // ვერსია. - თბილისი, 2008. - 18-20 აპრილი. - N45(100). - გვ.3[MFN: 1493]
ანოტაცია:  საუბარი პოლიტოლოგ სოსო ცისკარიშვილთან
გეოგ.დასახელება:  საქართველო; რუსეთი; აფხაზეთი; ცხინვალი; ამერიკა.
საკვანძო სიტყვები:  საგარეო პოლიტიკა; საშინაო პოლიტიკა; საარჩევნო სიები; დიპლომატია.
CPJ: სააკაშვილმა "რუსთავი 2" მის მხარდამჭერ გასართობ არხად აქცია. ავტორიტეტულმა საერთაშორისო ორგანიზაციამ თავის ყოველწლიურ ანგარიშში საქართველოს განსაკუთრებული ადგილი დაუთმო // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 8 თებერვალი. - N34. - გვ.1,4[MFN: 1915]
ანოტაცია:  ორგანიზაცია "ჟურნალისტთა დაცვის საერთაშორისო კომიტეტი"-ის (Conmitteeto Protect Journalists) შეფასება მასმედიის მდგომარეობაზე საქართველოში, განსაკუთრებით ყურადღება გამახვილებულია ტელეკომპანიების მუშაობაზე
პერსონალია:  ანთაძე ია (რადიო "თავისუფლების" ერთ-ერთი წამყვანი ჟურნალისტი); ჩხეიძე გიორგი (ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის თავმჯდომარე).
თემატიკა:  მასმედია; ტელევიზია.
ამერიკის ადმინისტრაცია ოპერაცია "ირაკლი ალასანიას" იწყებს? // ჯორჯიან თაიმსი. - , 2008. - 15-22 მაისი. - N020(487). - გვ.8[MFN: 2225]
ანოტაცია:  აშშ გეგმა ირაკლი ალასანიას მიმართ საქართველოში. ავტორის პროგნოზი.
პერსონალია:  ალასანია ირაკლი (საქართველოს წარმომადგენელი გაეროში); ბრაიზა მეთიუ (აშშ სახელმწიფო მდივნის მოადგილის თანაშემწე).
საკვანძო სიტყვები:  ქართულ-აფხაზური კონფლიქტი; რუსეთის ძალები.