ჩანაწერები: თქვენს შეკითხვაზე მოიძებნა 25 ჩანაწერი
ვინც 10 საგნიდან ერთს ვერ ჩააბარებს, ატესტატს ვერ მიიღებს! : ინტერვიუ / მაია მიმინოშვილი ; ესაუბრა მარი ოთარაშვილი // რეზონანსი . - , 2010. - 18 იანვარი. - N10. - გვ.4,6-7[MFN: 25466 ]
UDC: 378.141 + 373(479.22)
ანოტაცია: გამოცდების ეროვნული ცენტრის ხელმძღვანელი საუბრობს სიახლეებზე, რომელიც 2010 წლის ერთიან ეროვნულ გამოცდებზე იქნება გამოყენებული და საქართველოს პრეზიდენტის მიერ ინიცირებულ განცხადებაზე 2011 წლიდან ატესტატების აღების საკითხთან დაკავშირებით.
პერსონალია: სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი).
თემატიკა: ერთიანი ეროვნული გამოცდები ; ზოგადი სასკოლო განათლება .
საკვანძო სიტყვები: საგამოცდო პროგრამა ; უნარების ტესტი ; ატესტატი ; მასწავლებელთა სერთიფიცირება .
კალანდაძე, ნინო
2011 წლიდან მოსწავლეებს ატესტატის ასაღებად 10 გამოცდის ჩაბარება მოუწევთ // ბანკები და ფინანსები . - , 2010. - 21-26 იანვარი. - N3[!]N2. - გვ.14[MFN: 25773 ]
UDC: 378 + 373(479.22)
ანოტაცია: პრეზიდენტის ინიციატივა - სწავლების გაუმჯობესების მიზნით ატესტატის შეფასების მნიშვნელობაზე უმაღლეს სასწავლებელში ჩაბარებისას
თემატიკა: უმაღლესი განათლება ; ზოგადი განათლება .
საკვანძო სიტყვები: ატესტატი .
დარსაძე, მარიკა
"რატომ იმაზე არ წერთ, უსინდისო მასწავლებლის გამო ჩვენს შვილებს ცხოვრება რომ აქვთ გამწარებული?" : ინტერვიუ / მ.დარსაძე ; ესაუბრა ნ.თორდია // კვირის ქრონიკა . - , 2010. - 1-7 თებერვალი. - N5. - გვ.5[MFN: 26437 ]
UDC: 373.5(479.22)
ანოტაცია: ატესტატის მნიშვნელობის გაზრდასთან დაკავშირებულ პრობლემებზე
მოხსენიებული პირები: პოტჟებსკაია ნინო (განათლების სამინისტროს პრესცენტრის ხელმძღვანელი).
თემატიკა: ზოგადსაგანმანათლებლო სკოლები .
ოთარაშვილი, მარი
უმაღლესში ჩასაბარებლად ატესტატის მნიშვნელობა იზრდება. ქართულ განათლებაში "გერმანული სისტემა" შემოდის // რეზონანსი . - , 2010. - 10 მარტი. - N61. - გვ.11[MFN: 28208 ]
UDC: 37
• იორამიშვილი, ქეთი ;
ანოტაცია: საქართველოს ზოგადსაგანმანათლებლო სკოლებში მიმდინარე რეფორმები და განათლების სისტემა ევროპის ქვეყნებში
თემატიკა: ზოგადი განათლება .
გამოცდების ეროვნული ცენტრი
2011 წლის ატესტატის მინიმალური კომპეტენციის პროგრამები // ახალი განათლება . - , 2010. - 10-16 ივნისი. - N21. - გვ.4-6[MFN: 32753 ]
UDC: 37.091.214 + 91 + 53 + 54 + 57(479.22)
ანოტაცია: მინიმალური სტანდარტები ბიოლოგიაში, გეოგრაფიაში, ქიმიასა და ფიზიკაში
თემატიკა: სასწავლო პროგრამები ; ბიოლოგია ; გეოგრაფია ; ქიმია ; ფიზიკა .
2011 წლის ატესტატის მინიმალური კომპეტენციის პროგრამები // ახალი განათლება . - , 2010. - 17-23 ივნისი. - N22-23. - გვ.11-14[MFN: 32887 ]
UDC: 37 + 37.091.27(479.22)
ანოტაცია: მინიმალური სტანდარტები ქართულ ენასა და ლიტერატურაში, მათემატიკასა და ისტორიაში
თემატიკა: ზოგადი განათლება ; საატესტატო გამოცდები .
რამ განაპირობა დამხმარე სახელმძღვანელოების შექმნა და რატომ ვურჩევთ უფროსკლასელებს ამ წიგნების შეძენას, ამის შესახებ თავად ავტორები გვესაუბრებიან // ახალი განათლება . - , 2010. - 16-22 სექტემბერი. - N26. - გვ.3[MFN: 35017 ]
UDC: 373.5(075) + 57 + 54
ანოტაცია: ატესტატის მისაღებად განკუთვნილი სააბიტურო პროგრამის მიხედვით მომზადებული ბიოლოგიისა და ქიმიის სახელმძღვანელოების შესახებ
მოხსენიებული პირები: თევზაძე ლია (ქიმიის სახელმძღვანელოს ავტორი); ჯავახიშვილი ნუნუ (ქიმიის სახელმძღვანელოს ავტორი); ბურდილაძე ლამარა (ბიოლოგიის სახელმძღვანელოს ავტორი).
თემატიკა: სასკოლო სახელმძღვანელოები ; ბიოლოგია ; ქიმია .
ან უმაღლესის დიპლომი ან კოლეჯის ატესტატი. უმაღლესი სასწავლებლების ავტორიზაცია იწყება // რეზონანსი . - , 2010. - 24 აგვისტო. - N225. - გვ.16[MFN: 35310 ]
UDC: 378.4(479.22)
ანოტაცია: არააკრედიტებული უმაღლესი სასწავლებლების ავტორიზაციის პროცესზე
მოხსენიებული პირები: ჯიბლაძე მერაბ (პროფესორი).
თემატიკა: უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებები .
თორდია, ნელი
"ეს პრობლემები შესაძლოა, სტუდენტთა დიდ ნაწილსაც შეექმნას..." / ნელი თორდია // ალია . - თბილისი, 2010. - 9-13 სექტემბერი. - N88 (2525). - გვ.17[MFN: 41625 ]
ანოტაცია: ატესტატის გარეშე დარჩენილი სტუდენტები რომლებმაც სკოლა-ლიცეუმი "საუნჯე" დაამთავრეს
პერსონალია: მაჭარაშვილი ხათუნა (ვაკე-საბურთალოს რესურსცენტრის უფროსი); მოხევიშვილი მანანა (სკოლა-ლიცეუმ "საუნჯის" დამფუძნებელი).
ორგანიზაცია: "საუნჯე" .
საკვანძო სიტყვები: სკოლადამთავრებულების პრობლემები ; ატესტატები ; სტუდენტები .
გოგოლაშვილი, გოგი
რატომ გადადიან მეთერთმეტეკლასელი ქართველები რუსულ სკოლებში? / გოგი გოგოლაშვილი ; ესაუბრა მარიტა დამენია // ალია . - თბილისი, 2007. - 22-24 სექტემბერი. - N111 (2084). - გვ.7[MFN: 44752 ]
ანოტაცია: ინტერვიუ გოგი გოგოლაშვილთან
პერსონალია: გოგოლაშვილი გოგი (პროფესორი).
გეოგ.დასახელება: საქართველო .
საკვანძო სიტყვები: ატესტატი ; სკოლა ; მისაღები გამოცდები ; განათლების რეფორმა .
გვერდები: | 1 | 2 | 3 | შემდეგი »