ანოტაცია:  საქართველოს ზოგადსაგანმანათლებლო სკოლებში მიმდინარე რეფორმები და განათლების სისტემა ევროპის ქვეყნებში
თემატიკა:  ზოგადი განათლება.
1. გამოცდების ეროვნული ცენტრი
2011 წლის ატესტატის მინიმალური კომპეტენციის პროგრამები // ახალი განათლება. - , 2010. - 10-16 ივნისი. - N21. - გვ.4-6[MFN: 32753]
UDC:  37.091.214 + 91 + 53 + 54 + 57(479.22)
ანოტაცია:  მინიმალური სტანდარტები ბიოლოგიაში, გეოგრაფიაში, ქიმიასა და ფიზიკაში
თემატიკა:  სასწავლო პროგრამები; ბიოლოგია; გეოგრაფია; ქიმია; ფიზიკა.
1. 2011 წლის ატესტატის მინიმალური კომპეტენციის პროგრამები // ახალი განათლება. - , 2010. - 17-23 ივნისი. - N22-23. - გვ.11-14[MFN: 32887]
UDC:  37 + 37.091.27(479.22)
ანოტაცია:  მინიმალური სტანდარტები ქართულ ენასა და ლიტერატურაში, მათემატიკასა და ისტორიაში
თემატიკა:  ზოგადი განათლება; საატესტატო გამოცდები.
1. რამ განაპირობა დამხმარე სახელმძღვანელოების შექმნა და რატომ ვურჩევთ უფროსკლასელებს ამ წიგნების შეძენას, ამის შესახებ თავად ავტორები გვესაუბრებიან // ახალი განათლება. - , 2010. - 16-22 სექტემბერი. - N26. - გვ.3[MFN: 35017]
UDC:  373.5(075) + 57 + 54
ანოტაცია:  ატესტატის მისაღებად განკუთვნილი სააბიტურო პროგრამის მიხედვით მომზადებული ბიოლოგიისა და ქიმიის სახელმძღვანელოების შესახებ
მოხსენიებული პირები:  თევზაძე ლია (ქიმიის სახელმძღვანელოს ავტორი); ჯავახიშვილი ნუნუ (ქიმიის სახელმძღვანელოს ავტორი); ბურდილაძე ლამარა (ბიოლოგიის სახელმძღვანელოს ავტორი).
თემატიკა:  სასკოლო სახელმძღვანელოები; ბიოლოგია; ქიმია.
ან უმაღლესის დიპლომი ან კოლეჯის ატესტატი. უმაღლესი სასწავლებლების ავტორიზაცია იწყება // რეზონანსი. - , 2010. - 24 აგვისტო. - N225. - გვ.16[MFN: 35310]
UDC:  378.4(479.22)
ანოტაცია:  არააკრედიტებული უმაღლესი სასწავლებლების ავტორიზაციის პროცესზე
მოხსენიებული პირები:  ჯიბლაძე მერაბ (პროფესორი).
თემატიკა:  უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებები.
1. თორდია, ნელი
"ეს პრობლემები შესაძლოა, სტუდენტთა დიდ ნაწილსაც შეექმნას..." / ნელი თორდია // ალია. - თბილისი, 2010. - 9-13 სექტემბერი. - N88 (2525). - გვ.17[MFN: 41625]
ანოტაცია:  ატესტატის გარეშე დარჩენილი სტუდენტები რომლებმაც სკოლა-ლიცეუმი "საუნჯე" დაამთავრეს
პერსონალია:  მაჭარაშვილი ხათუნა (ვაკე-საბურთალოს რესურსცენტრის უფროსი); მოხევიშვილი მანანა (სკოლა-ლიცეუმ "საუნჯის" დამფუძნებელი).
ორგანიზაცია:  "საუნჯე".
საკვანძო სიტყვები:  სკოლადამთავრებულების პრობლემები; ატესტატები; სტუდენტები.
1. გოგოლაშვილი, გოგი
რატომ გადადიან მეთერთმეტეკლასელი ქართველები რუსულ სკოლებში? / გოგი გოგოლაშვილი ; ესაუბრა მარიტა დამენია // ალია. - თბილისი, 2007. - 22-24 სექტემბერი. - N111 (2084). - გვ.7[MFN: 44752]
ანოტაცია:  ინტერვიუ გოგი გოგოლაშვილთან
პერსონალია:  გოგოლაშვილი გოგი (პროფესორი).
საკვანძო სიტყვები:  ატესტატი; სკოლა; მისაღები გამოცდები; განათლების რეფორმა.
გვერდები:  | 1 | 2 | 3 |  შემდეგი »