ჩანაწერები:თქვენს შეკითხვაზე მოიძებნა 273 ჩანაწერი
აუქციონზე გაყიდული ქართული კულტურის კერა // რეზონანსი. მთელი კვირა. - თბ., 2008. - 17 მარტი. - N72. - გვ.16[MFN: 2537]
ანოტაცია:  ეკონომიკური განვითარების სამინისტროს მიერ მარნეულის ბავშვთა განვითარების ესთეტიკური ცენტრის შენობის აუქციონის წესით გაყიდვის თაობაზე
პერსონალია:  ჩუბინიძე ნანა (ესთეტიკური აღზრდის ცენტრის დამაარსებელი).
თემატიკა:  ბავშვთა ესთეტიკური ცენტრები.
1. გეთიაშვილი, რეზო
სატყეო რეფორმა - "ორ დღეში". შედეგები შეიძლება კატასტროფული აღმოჩნდეს // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 3 ოქტომბერი. - N270. - გვ.8[MFN: 6294]
ანოტაცია:  საქართველოში სატყეო რეფორმის ნაჩქარევად განხორციელების შედეგად გამოწვეული საფრთხეების შესახებ
პერსონალია:  არაბული გიორგი (ბოტანიკოსი, შესაბამისობის სამეურვეო საბჭოს ექსპერტი (CSC)); გურგენიძე კობა (სატყეო დეპარტამენტის თავმჯდომარის მოადგილე).
გეოგ.დასახელება:  პანკისი.
თემატიკა:  სატყეო მეურნეობა; რეფორმები.
საკვანძო სიტყვები:  ტყეების ინვენტარიზაცია; სალიცენზიო პაკეტი; აუქციონი; სალიცენზიო პირობები; საექსპერტო დასკვნები.
რატომ დაეცა ლარი?! ეროვნული ბანკის ფინანსური აფერა თუ კრიზისიდან გამოსავალი // ვერსია. - თბ., 2008. - 12-13 ნოემბერი. - N133(188). - გვ.6[MFN: 7816]
ანოტაცია:  საქართველოს ეკონომიკის მძიმე დღეები
საკვანძო სიტყვები:  სავალუტო ფონდი; ხელისუფლება; საკრედიტო აუქციონი.
1. ჩიკურიშვილი, ბელა
კულტურის ძეგლების უცხოეთში გაყიდვა ნებადართულია! "საბედნიეროდ თუ სამწუხაროდ, კერძო მფლობელის უფლებები დაცულია, სახელმწიფოსთვის კი არც ისე კარგი უნდა იყოს, რომ ქვეყნიდან ასეთი ფასეულობა გავიდეს" // ვერსია. - თბ., 2008. - 28-30 ნოემბერი. - N140(195). - გვ.9[MFN: 8470]
ფოტოები:  ანტიკური აბჯარი
პერსონალია:  პაიჭაძე თეა (კულტურის ძეგლთა დაცვისა და სპორტის სამინისტროს მუზეუმებისა და მოძრავი ძეგლების სამმართველოს უფროსი).
ორგანიზაცია:  კულტურის სამინისტრო.
საკვანძო სიტყვები:  აუქციონი.
"სახე(ლ)ები" და "ემენ კონტაქტი" დევნილებს დაეხმარნენ // ბანკები და ფინანსები. - თბ., 2008. - 16-22 დეკ.. - N25. - გვ.15[MFN: 8951]
ანოტაცია:  საგამომცემლო სახლმა "სახე(ლ)ებმა" და პიარ კომპანიამ "ემ ენ კონტაქტმა" დევნილების დასახმარებლად ჩაატარეს საქველმოქმედო აუქციონი
ჩაშლილი აუქციონი, ჩინელები და ქართული სატყეო ინდუსტრიის გმირები. საქართველო ქალწულებრივი ტყეებიდან რისკის ზონებს მიიღებს // ვერსია. - თბ., 2008. - 12-14 დეკემბერი. - N146(201). - გვ.8[MFN: 8993]
თემატიკა:  ეკონომიკა; სატყეო ინდუსტრია.
1. ურთმელიძე, თამაზ
განჩინება საქართველოს სახელით: სასამართლო შეტყობინების საჯაროდ გავრცელების შესახებ: 28 ნოემბერი 2008 წელი ქ.თბილისი // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 5 დეკემბერი. - N333. - გვ.10[MFN: 9009]