კულტურის ძეგლების უცხოეთში გაყიდვა ნებადართულია! "საბედნიეროდ თუ სამწუხაროდ, კერძო მფლობელის უფლებები დაცულია, სახელმწიფოსთვის კი არც ისე კარგი უნდა იყოს, რომ ქვეყნიდან ასეთი ფასეულობა გავიდეს" // ვერსია. - თბ., 2008. - 28-30 ნოემბერი. - N140(195). - გვ.9[MFN: 8470]
ფოტოები: ანტიკური აბჯარი
პერსონალია:პაიჭაძე თეა (კულტურის ძეგლთა დაცვისა და სპორტის სამინისტროს მუზეუმებისა და მოძრავი ძეგლების სამმართველოს უფროსი).
განჩინება საქართველოს სახელით: სასამართლო შეტყობინების საჯაროდ გავრცელების შესახებ: 28 ნოემბერი 2008 წელი ქ.თბილისი // რეზონანსი. - თბ., 2008. - 5 დეკემბერი. - N333. - გვ.10[MFN: 9009]
"ტესტი" ტესტად დარჩა... "ერთკაციანი" აუქციონი გრძელდება?! ღია წერილი საქართველოს ეკონომიკური განვითარების მინისტრს ბ-ნ ლაშა ჟვანიას : მიმართვა // ბანკები და ფინანსები. - თბ., 2008. - 23-29 დეკ.. - N26. - გვ.12[MFN: 9164]
ეკონომიკურ კრიზისს საქართველოში ბევრი სახე აქვს. "ბორჯომის" ლიცენზია 8 მლნ. დოლარად იყიდება : ინფორმაცია // ბანკები და ფინანსები. - თბ., 2009. - 24 თებ.-2 მარტი. - N6. - გვ.9[MFN: 11728]
ანოტაცია: "ბორჯომით" სარგებლობის 25 წლიანი ლიცენზიისათვის გამოცხადებული აუქციონი. "საქართველოს მინისა და მინერალური წყლების კომპანიის" პრესრელიზის შესახებ მის მონაწილეობაზე აუქციონში
ეკონომიკური განვითარების სამინისტრო აგვისტოს ომის დროს ჩაძირულ გემებს 30 აშშ დოლარად ყიდის : ინფორმაცია // ბანკები და ფინანსები. - თბ., 2009. - 10-16 მარტი. - N8. - გვ.2[MFN: 12309]