განვითარებისა და რეფორმების ფონდმა "ბაზისბანკთან" თანამშრომლობის მემორანდუმი გააფორმა : ინფორმაცია // ბანკები და ფინანსები. - თბ., 2008. - 15-21 ივლ.. - N12. - გვ.18[MFN: 4089]
ანოტაცია: საქართველოს პრეზიდენტთან არსებულ განვითარებისა და რეფორმების ფონდსა და "ბაზისბანკს" შორის გაფორმებული მემორანდუმით ფონდი თანხას გამოუყოფს საზღვარგარეთ სწავლის გაგრძელების მსურველ ბაკალავრიატისა და მაგისტრატურის 100-მდე სტუდენტს
ერთიანი ეროვნული გამოცდები 2009. უმაღლესი აკადემიური პროგრამები (ბაკალავრიატი) // ახალი განათლება. - თბ., 2009. - 5-11 თებერვალი. - N4. - გვ.1,4-14. - შემდეგ ნომერში შემოგთავაზებთ უმაღლეს პროფესიულ პროგრამებს[MFN: 11095]
სსსპ - ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი 2009-2010 სასწავლო წელს აცხადებს აბიტურიენტთა მიღებას შემდეგ საბაკალავრო პროგრამებე: ეკონომიკისა და ბიზნესის ფაკულტეტი; იურიდიული ფაკულტეტი; მედიცინის ფაკულტეტი; სოციალურ და პოლიტიკურ მეცნირებათა ფაკულტეტი; ჰუმანიტარულ მეცნირებათა ფაკულტეტი და უმაღლეს პროფესიულ პროგრამებზე: ჰუმანიტარულ მეცნირებათა ფაკულტეტი // ახალი განათლება. - თბ., 2009. - 19-25 თებერვალი. - N6. - გვ.2[MFN: 11385]
გრიგოლ რობაქიძის სახელობის უნივერსიტეტი აცხადებს მიღებას საბაკალავრო და მედიკოსის პროგრამებზე // ახალი განათლება. - თბ., 2009. - 19-25 თებერვალი. - N6. - გვ.3[MFN: 11390]
დავით აღმაშენებლის სახელობის უნივერსიტეტი აცხადებს მიღებას 2009-2010 სასწავლო წლისათვის // ახალი განათლება. - თბ., 2009. - 19-25 თებერვალი. - N6. - გვ.3[MFN: 11391]
აკრედიტებული ზუგდიდის დამოუკიდებელი უნივერსიტეტი აცხადებს აბიტურიენტთა მიღებას 2009-2010 სასწავლო წლისათვის საბაკალავრო და უმაღლეს პროფესიულ საგანმანათლებლო პროგრამებზე // ახალი განათლება. - თბ., 2009. - 19-25 თებერვალი. - N6. - გვ.7[MFN: 11398]
აიბი ევრო-კავკასიური უნივერსიტეტი აცხადებს მიღებას აკადემიური კვალიფიკაციის საგანმანათლებლო პროგრამებზე // ახალი განათლება. - თბ., 2009. - 19-25 თებერვალი. - N6. - გვ.7[MFN: 11399]