ჩანაწერები:თქვენს შეკითხვაზე მოიძებნა 50 ჩანაწერი
"ბოლონიის პროცესის შესაძლებლობები ვერ გამოვიყენეთ" // ბანკები და ფინანსები. - თბ., 2008. - 30 აპრ.. - N3. - გვ.33[MFN: 2236]
ანოტაცია:  პროფესიული განათლების სისტემის დანერგვაზე. ბოლონიის პროცესს აფასებს სოციალურ მეცნიერებათა ცენტრის პროფესორი მარინე ჩიტაშვილი
თემატიკა:  უმაღლესი განათლება; რეფორმა.
საკვანძო სიტყვები:  ბაკალავრიატი; პროგრამული აკრედიტაცია.
1. განვითარებისა და რეფორმების ფონდმა "ბაზისბანკთან" თანამშრომლობის მემორანდუმი გააფორმა : ინფორმაცია // ბანკები და ფინანსები. - თბ., 2008. - 15-21 ივლ.. - N12. - გვ.18[MFN: 4089]
UDC:  336.71 + 334.7(479.22)
ანოტაცია:  საქართველოს პრეზიდენტთან არსებულ განვითარებისა და რეფორმების ფონდსა და "ბაზისბანკს" შორის გაფორმებული მემორანდუმით ფონდი თანხას გამოუყოფს საზღვარგარეთ სწავლის გაგრძელების მსურველ ბაკალავრიატისა და მაგისტრატურის 100-მდე სტუდენტს
თემატიკა:  საბანკო საქმე; ბიზნესი.
1. გამოცდების ეროვნული ცენტრი; საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო
ერთიანი ეროვნული გამოცდები 2009. უმაღლესი აკადემიური პროგრამები (ბაკალავრიატი) // ახალი განათლება. - თბ., 2009. - 5-11 თებერვალი. - N4. - გვ.1,4-14. - შემდეგ ნომერში შემოგთავაზებთ უმაღლეს პროფესიულ პროგრამებს[MFN: 11095]
ორგანიზაცია:  გამოცდების ეროვნული ცენტრი; საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო.
თემატიკა:  უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებები; საბაკალავრო პროგრამები.
1. საქართველოს სუპტროპიკული მეურნეობის სახელმწიფო უნივერსიტეტი // ახალი განათლება. - თბ., 2009. - 12-18 თებერვალი. - N5. - გვ.3[MFN: 11125]
ანოტაცია:  სპეციალობების და სპეციალიზაციების ჩამონათვალი
ორგანიზაცია:  საქართველოს სუპტროპიკული მეურნეობის სახელმწიფო უნივერსიტეტი.
თემატიკა:  პროფესიული უმაღლესი განათლება; ბაკალავრიატი; მაგისტრატურა; დოქტორანტურა.
1. ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი
სსსპ - ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი 2009-2010 სასწავლო წელს აცხადებს აბიტურიენტთა მიღებას შემდეგ საბაკალავრო პროგრამებე: ეკონომიკისა და ბიზნესის ფაკულტეტი; იურიდიული ფაკულტეტი; მედიცინის ფაკულტეტი; სოციალურ და პოლიტიკურ მეცნირებათა ფაკულტეტი; ჰუმანიტარულ მეცნირებათა ფაკულტეტი და უმაღლეს პროფესიულ პროგრამებზე: ჰუმანიტარულ მეცნირებათა ფაკულტეტი // ახალი განათლება. - თბ., 2009. - 19-25 თებერვალი. - N6. - გვ.2[MFN: 11385]
ორგანიზაცია:  ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი.
თემატიკა:  უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებები; ბაკალავრიატი; უმაღლესი პროფესიული განათლება.
1. გრიგოლ რობაქიძის სახელობის უნივერსიტეტი
გრიგოლ რობაქიძის სახელობის უნივერსიტეტი აცხადებს მიღებას საბაკალავრო და მედიკოსის პროგრამებზე // ახალი განათლება. - თბ., 2009. - 19-25 თებერვალი. - N6. - გვ.3[MFN: 11390]
ორგანიზაცია:  გრიგოლ რობაქიძის სახელობის უნივერსიტეტი.
თემატიკა:  უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებები; ბაკალავრიატი.
1. დავით აღმაშენებლის სახელობის უნივერსიტეტი
დავით აღმაშენებლის სახელობის უნივერსიტეტი აცხადებს მიღებას 2009-2010 სასწავლო წლისათვის // ახალი განათლება. - თბ., 2009. - 19-25 თებერვალი. - N6. - გვ.3[MFN: 11391]
ანოტაცია:  ფაკულტეტების დასახელება სპეციალიზაციების მითითებით
მოხსენიებული პირები:  უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებები.
ორგანიზაცია:  დავით აღმაშენებლის სახელობის უნივერსიტეტი.
1. ზუგდიდის დამოუკიდებელი უნივერსიტეტი
აკრედიტებული ზუგდიდის დამოუკიდებელი უნივერსიტეტი აცხადებს აბიტურიენტთა მიღებას 2009-2010 სასწავლო წლისათვის საბაკალავრო და უმაღლეს პროფესიულ საგანმანათლებლო პროგრამებზე // ახალი განათლება. - თბ., 2009. - 19-25 თებერვალი. - N6. - გვ.7[MFN: 11398]
ანოტაცია:  სპეციალობების ჩამონათვალი
ორგანიზაცია:  ზუგდიდის დამოუკიდებელი უნივერსიტეტი.
თემატიკა:  უმაღლესი საგანმანათლებლო პროგრამები; ბაკალავრიატი; უმაღლესი პროფესიული განათლება.
1. აიბი ევრო-კავკასიური უნივერსიტეტი
აიბი ევრო-კავკასიური უნივერსიტეტი აცხადებს მიღებას აკადემიური კვალიფიკაციის საგანმანათლებლო პროგრამებზე // ახალი განათლება. - თბ., 2009. - 19-25 თებერვალი. - N6. - გვ.7[MFN: 11399]
ორგანიზაცია:  აიბი ევრო-კავკასიური უნივერსიტეტი.
თემატიკა:  უმაღლესი საგანმანათლებლო პროგრამები; ბაკალავრიატი.
1. თავისუფალი უნივერსიტეტი. საუკეთესო განათლება საუკეთესო აბიტურიენტებს // ახალი განათლება. - თბ., 2009. - 19-25 თებერვალი. - N6. - გვ.9,12[MFN: 11400]
ანოტაცია:  უნივერსიტეტის დაარსებისა და სასწავლო პროგრამების შესახებ
ორგანიზაცია:  თავისუფალი უნივერსიტეტი; თავისუფალი უნივერსიტეტის ბიზნესის სკოლა (ESM); თავისუფალი უნივესიტეტის აზიისა და აფრიკის ინსტიტუტი.
თემატიკა:  უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებები; ბაკალავრიატი; მაგისტრატურა; დოქტორანტურა.